X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 31.08.2023 р. № 2771/ІПК/99-00-09-04-03-06

Державна податкова служба України за результатами розгляду звернення Державного підприємства спиртової та лікеро-горілчаної промисловості (далі – Підприємство) щодо отримання індивідуальної податкової консультації з питань практичного застосування норм законодавства стосовно повернення пошкоджених марок акцизного податку, та керуючись статтею 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), в межах компетенції повідомляє.

Як зазначено у зверненні, перед складанням річної фінансової звітності, на місці зберігання алкогольної продукції Підприємства, в результаті інвентаризації активів та зобов’язань було виявлено лікеро-горілчану продукцію (алкогольні напої, вина), строк придатності якої для споживання закінчився. Підприємство вирішило провести процедуру утилізації зазначеної продукції в зв’язку з її непридатністю.

 

Підприємство просить надати роз’яснення з наступних питань:

 

1. Чи необхідно Підприємству нараховувати та сплачувати акцизний податок у розмірі розрахункової суми податку у разі пошкодження марок акцизного податку при їх знятті для проведення утилізації прострочених алкогольних напоїв?

2. Чи можливо здійснити повернення пошкоджених марок акцизного податку, якщо загальна частина кожної поверненої марки становить менше     60 відсотків початкового розміру?

3. Чи можливе списання марок акцизного податку, пошкоджених більш як на 60 відсотків, за актом списання відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2010 р. № 1251 «Про затвердження Положення про виготовлення, зберігання, продаж марок акцизного податку та маркування алкогольних напоїв, тютюнових виробів і рідин, що використовуються в електронних сигаретах» (далі – Положення № 1251) з подальшою їх утилізацією?

 

Щодо питання 2, 3

 

Правові та організаційні засади вилучення з обігу, переробки, утилізації, знищення або подальшого використання неякісної та небезпечної продукції з метою недопущення негативного впливу такої продукції на життя, здоров’я людини, майно і довкілля встановлено Законом України від 14 січня 2000 року № 1393-XIV «Про вилучення з обігу, переробку, утилізацію, знищення або подальше використання неякісної та небезпечної продукції», зі змінами та доповненнями (далі - Закон № 1393).

Частиною першою ст. 5 Закону № 1393 передбачено, що неякісна та небезпечна продукція підлягає обов’язковому вилученню з обігу.

Вилучення неякісної та небезпечної продукції з обігу здійснюється власником цієї продукції за його рішенням або за рішенням спеціально уповноважених органів виконавчої влади відповідно до їх повноважень (частина друга ст. 5 Закону № 1393).

Згідно із п. 226.16 ст. 226 Кодексу марки акцизного податку, не використані для маркування товарів через їх пошкодження, приймаються від покупців марок для утилізації з відшкодуванням фактично сплачених сум податку відповідно до Положення № 1251. Плата за марки поверненню не підлягає.

Повернення марок акцизного податку регламентовано                                   п.п. 25 – 32 Положення №1251.

Відповідно до п. 26 Положення № 1251 пошкоджені марки наклеюються на окремому аркуші паперу формату А3 (290 х 420 міліметрів) у такій спосіб, щоб чітко було видно центральну частину марки, окремі частини розірваних марок повинні бути з’єднані, а загальна частина кожної поверненої імпортером (замовником, виробником) марки повинна становити не менш як 60 відсотків початкового розміру.

Згідно із п. 27 Положення № 1251 покупець марок подає засобами електронного зв’язку в електронній формі з дотриманням вимог Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» та «Про електронні довірчі послуги» реєстр пошкоджених марок, зазначаючи їх серію та номер.

Оформлені належним чином пошкоджені марки повертаються їх продавцю разом із заявою платника про повернення сплаченої суми акцизного податку або про зарахування її в рахунок майбутніх платежів.

У разі неможливості вирівнювання марок, пошкоджених автоматом з наклеювання марок, і наклеювання їх на окремому аркуші паперу на підприємстві-виробнику утворюється комісія, яка складає акт про списання таких марок. В акті обов’язково зазначається фактична кількість пошкоджених автоматом марок. До складу зазначеної комісії входять представник територіального органу ДПС за місцезнаходженням виробника (голова комісії) і представник відповідної місцевої держадміністрації. Акт списання вноситься представником територіального органу ДПС до електронної бази марок.

Аналогічний порядок знищення марок поширюється і на партії неякісної продукції, що повертається підприємству-виробнику.

Вартість марок не відшкодовується.

Повернення пошкоджених марок акцизного податку, можливе тільки у випадку, коли загальна частина кожної поверненої імпортером (замовником, виробником) марки повинна становить не менш як 60 відсотків початкового розміру.

Пунктом 226.16 ст. 226 Кодексу та п.п. 25 – 32 Положення № 1251 не передбачено повернення як пошкоджених марок акцизного податку, наклеєних на алкогольну продукцію, строк придатності якої для споживання закінчився.

 

Щодо питання 1

 

Відповідно до п.п. 222.1.2 п. 222.1 ст. 222 Кодексу суми податку з алкогольних напоїв, для виробництва яких використовується спирт етиловий неденатурований, сплачуються при придбанні марок акцизного податку.

Згідно із  п. 10 Положення № 1251 продаж марок здійснюється на підставі поданих покупцем марок засобами електронного зв’язку в електронній формі з дотриманням вимог Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» та «Про електронні довірчі послуги», зокрема, довідки про сплату суми акцизного податку, яка розрахована за ставками на готову продукцію, у вигляді реквізитів платіжного документа / платіжних документів (номер, дата платіжного доручення та сума перерахованих коштів) про сплату суми акцизного податку, яка розрахована за ставками для готової продукції (для імпортерів та вітчизняних виробників алкогольних напоїв, для виробництва яких використовується спирт етиловий неденатурований).

Тобто Підприємство (покупець марок) сплачує акцизний податок при отриманні марок акцизного податку.

Згідно з п. 52.2 ст. 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.