Державна податкова служба України, керуючись ст.52 Податкового кодексу України (далі ‒ Кодекс), розглянула звернення щодо практичного застосування норм чинного законодавства і в межах компетенції повідомляє.
Товариство у своєму зверненні повідомило, що між ним та резидентом Дія Сіті укладено договір про виконання обов’язку боржника третьою стороною. Відповідно до умов договору товариство як третя особа виконуватиме фінансові зобов’язання резидента Дія Сіті за його чинними договорами, в тому числі за гіг-контрактами, контрактами з фізичними особами, фізичними особами – підприємцями (далі – контрагенти), а також за договорами зі страховими компаніями щодо добровільного медичного страхування працівників резидента Дія Сіті.
Згідно з умовами договору резидент Дія Сіті надає товариству запит на виконання своїх фінансових зобов’язань із деталізацією платежів в розрізі контрагентів. Після здійснення платежів товариство повідомляє про виконання відповідного запиту звітом та надає деталізацію проведених платежів.
При цьому і в запиті, і в звіті зазначається, що суми платежів контрагентам, що здійснюються товариством в рахунок погашення фінансових зобов’язань резидента Дія Сіті, вказані за вирахуванням податку на доходи фізичних осіб та військового збору, обов’язок з утримання і сплати яких покладається на резидента Дія Сіті відповідно до вимог чинного законодавства.
У зв’язку з чим платник податків просить надати індивідуальну податкову консультацію питань:
1. Просимо підтвердити, що в ситуації, коли товариство як третя особа виконуватиме фінансові зобов’язання резидента Дія Сіті за гіг-контрактами:
а) податковим агентом платника податку – спеціаліста резидента Дія Сіті, а також платником єдиного внеску на загальнообов’язковедержавнесоціальнестрахування (далі – єдинийвнесок) щодо винагороди за виконання робіт (надання послуг) за гіг-контрактами є саме юридична особа (резидент Дія Сіті), яка є стороною відповідного гіг-контракту, незалежно від того, хто фактично здійснює виплату доходу/винагороди – така юридична особа (резидент Дія Сіті) чи третя сторона за договором про виконання обов’язку боржника?
б) у товариства як третьої особи, яка виконує обов’язок боржника по таких операціях, не виникають зобов’язання щодо нарахування та сплати податку на доходи фізичних осіб та військового зборучи єдиного внеску, а також щодо відображення таких операцій у Податковому розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків – фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску, затвердженого наказом Міністерства фінансів від 15.12.2020 № 773 (далі – податковий розрахунок)?
2. Просимо підтвердити, що в ситуації, коли товариство як третя особа виконуватиме фінансові зобов’язання резидента Дія Сіті за контрактами з фізичними особами:
а) податковим агентом фізичної особи, а також платником єдиного внеску щодо винагороди за виконання робіт (надання послуг) за договорами з фізичними особами, є саме юридична особа, яка є стороною відповідного договору з фізичною особою та здійснює нарахування/ надає відповідний дохід фізичній особі, незалежно від того, хто фактично здійснює виплату доходу/винагороди – така юридична особа (в тому числі резидент Дія Сіті) чи третя сторона за договором про виконання обов’язку боржника?
б) у товаристваяк у третьої особи, яка виконує обов’язок боржника по таких операціях, не виникають зобов’язання щодо нарахування та сплати податку на доходи фізичних осіб та військового зборучиєдиноговнеску, а також щодо відображення таких операцій у податковому розрахунку ?
3. Просимо підтвердити, що у випадку, коли товариство як третя особа виконуватиме фінансові зобов’язання резидента Дія Сіті за його договорами з фізичними особами – підприємцями на загальній та/або спрощеній системі оподаткування:
а) податковим агентом фізичної особи, а також платником єдиного податку щодо винагороди за виконання робіт (надання послуг) за договорами з фізичними особами є саме юридична особа, яка є стороною відповідного договору з фізичною особою та здійснює нарахування/ надає відповідний дохід фізичній особі, незалежно від того, хто фактично здійснює виплату доходу/винагороди – така юридична особа (в тому числі резидент Дія Сіті) чи третя сторона за договором про виконання обов’язку боржника?
б) товариству як особі, що виконуватиме як третя сторона фінансові зобов’язання резидента Дія Сіті перед контрагентами резидента Дія Сіті, не потрібно отримувати (збирати) документи, що підтверджують державну реєстрацію такоїфізичної особи – підприємця, та інші документи для не утримання податку на доходи фізичних осіб та військового збору з джерела виплати, та не нарахування єдиного внеску?
в) у товариства як третьої особи, яка виконує обов’язок боржника по таких операціях, не виникають зобов’язання щодо нарахування та сплати податку на доходи фізичних осіб та військового збору чи єдиного внеску, а також щодо відображення таких операцій у податковому розрахунку?
4. Просимо підтвердити, що виконання товариством фінансових зобов’язань резидента Дія Сіті за його договором зі страховою компанією щодо добровільного медичного страхування працівників та/або гіг-спеціалістів такого резидента Дія Сіті:
а) не створюватиме податкових наслідків для товариства та не впливатиме на можливість застосування резидентом Дія Сіті звільнення від оподаткування податку на доходи фізичних осіб та військового збору сум внесків на добровільне медичне страхування в межах 30 відсотків від заробітної плати працівників та/або гігспеціалістів?
б) у товариства як третьої особи, яка виконує обов’язок боржника по таких операціях, не виникають зобов’язання щодо нарахування та сплати податку на доходи фізичних осіб та військового збору чи єдиного внеску, а також щодо відображення таких операцій у податковому розрахунку.
Організаційні, правові та фінансові засади функціонування правового режиму Дія Сіті визначені Законом України від 15 липня 2021 року № 1667-IX «Про стимулювання розвитку цифрової економіки в Україні» (далі – Закон № 1667).
Водночас відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються Кодексом (п. 1.1 ст. 1 Кодексу).
Відповідно до п. 19.1 ст. 19 Кодексу платник податків веде справи, пов’язані зі сплатою податків, особисто або через свого представника. Особиста участь платника податків в податкових відносинах не позбавляє його права мати свого представника, як і участь податкового представника не позбавляє платника податків права на особисту участь у таких відносинах.
Податковий обов’язок виникає у платника за кожним податком та збором (п. 36.2 ст. 36 Кодексу).
При цьому податковим обов’язком визнається обов’язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені Кодексом, законами з питань митної справи (п. 36.1 ст. 36 Кодексу).
Пунктом 36.4 ст. 36 Кодексу передбачено, що виконання податкового обов’язку може здійснюватися платником самостійно або за допомогою свого представника чи податкового агента. При цьому відповідальність за невиконання або неналежне виконання податкового обов’язку несе платник податків, крім випадків, визначених Кодексом або законами з питань митної справи (п. 36.5 ст. 36 Кодексу).
Виконанням податкового обов’язку визнається сплата в повному обсязі платником відповідних сум податкових зобов’язань у встановлений податковим законодавством строк (п. 38.1 ст. 38 Кодексу). Сплата податку та збору здійснюється платником податку безпосередньо, а у випадках, передбачених податковим законодавством, ‒ податковим агентом, або представником платника податку (п. 38.2 ст. 38 Кодексу).
Представниками платника податків визнаються особи, які можуть здійснювати представництво його законних інтересів та ведення справ, пов’язаних із сплатою податків, на підставі закону або довіреності (п. 19.2
ст. 19 Кодексу). Представник платника податків користується правами, встановленими Кодексом для платників податків (п. 19.3 ст. 19 Кодексу).
Особливості оподаткування доходів спеціалістів резидента Дія Сіті регулюються п. 170.141 ст. 170 Кодексу.
Так, п.п. 170.141.1 п. 170.141 ст. 170 Кодексу визначено, що податковим агентом платника податку – спеціаліста резидента Дія Сіті під час нарахування (виплати) на його користь доходів у вигляді заробітної плати, інших заохочувальних та компенсаційних виплат або інших виплат і винагород, які нараховуються (виплачуються, надаються) платнику податку у зв’язку з трудовими відносинами чи у зв’язку з виконанням гіг-контракту, укладеного у порядку, передбаченому Законом № 1667 є резиденти Дія Сіті.
При цьому за ставкою, визначеною п. 167.2 ст. 167 Кодексу, оподатковуються доходи платника податку - спеціаліста резидента Дія Сіті, що виплачуються на його користь резидентом Дія Сіті у вигляді:
а) заробітної плати;
б) винагороди за гіг-контрактом, укладеним у порядку, передбаченому Законом України "Про стимулювання розвитку цифрової економіки в Україні", у тому числі винагороди за створення та перехід прав на твори, створені за замовленням;
в) авторської винагороди за створення службового твору та перехід прав на службові твори (п.п. 170.141.2 п. 170.141 ст. 170 Кодексу).
Також вказані доходи є об’єктом оподаткування військовим збором (п.п. 1.2 п. 161 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» Кодексу).
Ставка військового збору становить 1,5 відс. об’єкта оподаткування, визначеного п.п. 1.2 п. 16 1 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу (п.п. 1.3 п. 16 1 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» Кодексу).
Нарахування, утримання та сплата (перерахування) податку на доходи фізичних осіб та військового збору до бюджету здійснюються у порядку, встановленому ст. 168 Кодексу.
Особи, які відповідно до Кодексу мають статус податкових агентів, та платники єдиного внеску зобов’язані подавати у строки, встановлені Кодексом для податкового кварталу, податковий розрахунок сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків – фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску (з розбивкою по місяцях звітного кварталу), до контролюючого органу за основним місцем обліку. Такий розрахунок подається лише у разі нарахування сум зазначених доходів платнику податку – фізичній особі податковим агентом, платником єдиного внеску протягом звітного періоду. Запровадження інших форм звітності із зазначених питань не допускається (п.п. «б» п. 176.2 ст. 176 Кодексу).
Правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску, умови та порядок нарахування і сплати, повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку, визначає Закон України від 08 липня 2010 року № 2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» (далі – Закон № 2464).
Відповідно до п. 1 частини першої ст. 4 Закону № 2464 платниками єдиного внеску є роботодавці, зокрема підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами
Частиною 14¹ ст. 8 Закону № 2464 встановлено, що єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) для платника – резидентаДія Сіті, який у календарному місяці відповідав вимогам, визначеним пунктами 2, 3 частини першої, п. 10 частини другої ст. 5 Закону
№ 1667, встановлюється:
а) на суму нарахованої кожній застрахованій особі заробітної плати за видами виплат, які включають основну та додаткову заробітну, плату, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, у тому числі в натуральній формі, що визначаються відповідно до Закону України "Про оплату праці", - у розмірі мінімального страхового внеску;
б) на суму винагороди фізичним особам за виконання робіт (надання послуг) за гіг-контрактами, укладеними у порядку, передбаченому Законом
№ 1667, - у розмірі мінімального страхового внеску.
Враховуючи викладене, оскільки положеннями Кодексу та Закону № 2464 визначено, що обов’язок щодо сплати податків, зборів та єдиного внеску здійснюється безпосередньо платником податків та єдиного внеску, а саме у частині сплати податку на доходи фізичних осіб і військового збору– податковим агентом за рахунок доходу, який нараховується (виплачується) спеціалістам резидента Дія Сіті, а стосовно сплати єдиного внеску – платником єдиного внеску – резидентомДія Сіті, то виконання зазначеного обов’язку іншими третіми особа не передбачено.
Зауважуємо, що тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України, введеного Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 64/2022, затвердженим Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 2102-IX, справляння податків і зборів здійснюється з урахуванням особливостей, визначених у п. 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу.
Так, згідно з п.п. 69.9 п. 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу тимчасово, до 01 серпня 2023 року, для платників податків та контролюючих органів зупинявся перебіг строків, визначених податковим законодавством та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, крім випадків, передбачених зазначеним підпунктом Кодексу.
Згідно з п. 52.2 ст. 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |