Державна податкова служба України, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), розглянула звернення щодо практичного застосування норм податкового законодавства і в межах компетенції повідомляє.
Юридична особа зазначила, що набула статусу резидента Дія Сіті та просить надати індивідуальну податкову консультацію з наступних питань:
1. Чи належить до складу заробітної плати в розумінні п.п. 14.1.48 п. 14.1 ст. 14 та п.п. «а» п.п. 170.141.2 п. 170.141 ст. 170 Кодексу матеріальна допомога разового характеру, яка виплачуєтьсяТОВ – резидентом Дія Сіті на користь найманого працівника, якщо така допомога надається на виконання положень Колективного договору ?
2. За якою ставкою податку на доходи фізичних осіб має здійснюватися оподаткування матеріальної допомоги разового характеру, яка виплачується ТОВ – резидентом Дія Сіті на користь найманого працівника, якщо така допомога надається на виконання положень Колективного договору?
3. Чи належать до складу заробітної плати в розумінні п.п. 14.1.48 п. 14.1 ст. 14 та п.п. «а» п.п. 170.141.2 п. 170.141 ст. 170 Кодексу гарантії і компенсації при переїзді на роботу в іншу місцевість, які виплачуються ТОВ – резидентом Дія Сіті на користь найманого працівника, якщо такі виплати надаються на виконання положень Колективного договору, а саме:
- заробітна плата за дні в дорозі та облаштування на новому місці;
- добові за час перебування у дорозі до місця роботи;
- одноразова виплата при переїзді на роботу в іншу місцевість;
- компенсація вартості проїзних документів при переїзді на роботу в іншу місцевість;
- оплата проїзних документів при переїзді на роботу в іншу місцевість?
4. Чи є об’єктом оподаткування податком на доходи фізичних осіб таякщо
так – за якою ставкою податку має здійснюватися оподаткування гарантійі компенсацій при переїзді на роботу в іншу місцевість, які виплачуються ТОВ – резидентом Дія Сіті на користь найманого працівника, якщо такі виплати надаються на виконання положень Колективного договору, а саме:
- заробітна плата за дні в дорозі та облаштування на новому місці;
- добові за час перебування у дорозі до місця роботи;
- одноразова виплата при переїзді на роботу в іншу місцевість;
- компенсація вартості проїзних документів при переїзді на роботу в іншу місцевість;
- оплата проїзних документів при переїзді на роботу в іншу місцевість?
5. За яким кодом ознак доходів фізичних осіб в розумінні наказу Міністерства фінансів України від 13.01.2015 № 4 слід відображати гарантії і компенсації при переїзді на роботу в іншу місцевість, які виплачуються ТОВ – резидентом Дія Сіті на користь найманого працівника, якщо такі виплати надаються на виконання положень Колективного договору, а саме:
- заробітна плата за дні в дорозі та облаштування на новому місці;
- добові за час перебування у дорозі до місця роботи;
- одноразова виплата при переїзді на роботу в іншу місцевість;
- компенсація вартості проїзних документів при переїзді на роботу в іншу місцевість;
- оплата проїзних документів при переїзді на роботу в іншу місцевість?
6.Чи належить до складу заробітної плати в розумінні п.п. 14.1.48 п. 14.1 ст. 14 та п.п. «а» п.п. 170.141.2 п. 170.141 ст. 170 Кодексу цінний подарунок (у негрошовій формі), який надаєтьсяТОВ – резидентом Дія Сіті на користь найманого працівника, якщо таке заохочення здійснюється на виконання положень Колективного договору?
7. За якою ставкою податку на доходи фізичних осіб здійснюється оподаткування вартості цінного подарунка (у негрошовій формі), в частині, що перевищує 25 відсотків однієї мінімальної заробітної плати (у розрахунку на місяць), встановленої на 1 січня звітного податкового року, який надається роботодавцем – резидентом Дія Сіті на користь найманого працівника, якщо таке заохочення здійснюється на виконання положень Колективного договору?
8. Чи належить до складу заробітної плати в розумінні п.п. 14.1.48 п. 14.1 ст. 14 та п.п. «а» п.п. 170.141.2 п. 170.141 ст. 170 Кодексу новорічний подарунок (у негрошовій формі), який надається ТОВ – резидентом Дія Сіті на користь найманого працівника, який має дітей віком до 18 років, якщо надання новорічного подарунка здійснюється на виконання положень Колективного договору?
9. За якою ставкою податку на доходи фізичних осіб здійснюється оподаткування вартості новорічного подарунка (у негрошовій формі), який надається роботодавцем– резидентом Дія Сіті на користь найманого працівника, який має дітей віком до 18 років, якщо надання новорічного подарунка здійснюється на виконання положень Колективного договору?
10. Чи належить до складу заробітної плати в розумінні п.п. 14.1.48 п. 14.1 ст. 14 та п.п. «а» п.п. 170.141.2 п. 170.141 ст. 170 Кодексу надання працівникові житла, яке перебуває у приватній власності ТОВ – резидента Дія Сіті, у користування або ж оплата вартості проживання, якщо таке надання здійснюється роботодавцем на користь найманого працівника та зумовлено виконанням платником податку трудової функції відповідно до трудового договору (контракту)?
11. Чи є об’єктом оподаткування податком на доходи фізичних осіб та якщо так – за якою ставкою податку має здійснюватися оподаткування надання працівникові житла, яке перебуває у приватній власності ТОВ – резидента Дія Сіті, у користування або ж оплата вартості проживання, якщо таке надання здійснюється роботодавцем на користь найманого працівника та зумовлено виконанням платником податку трудової функції відповідно до трудового договору (контракту)?
12. Чи належить до складу заробітної плати в розумінні п.п. 14.1.48 п. 14.1 ст. 14 та п.п. «а» п.п. 170.141.2 п. 170.141 ст. 170 Кодексу вартість призу або виграшу, який надається ТОВ – резидентом Дія Сіті на користь найманих працівників у зв’язку з встановленням піблічної обіцянки винагороди за результатами проведення закритого конкурсу (тобто серед спеціалістів резидента Дія Сіті)?
13. За якою ставкою податку на доходи фізичних осіб здійснюється оподаткування вартості призу або виграшу, який надається ТОВ – резидентом Дія Сіті на користь найманих працівників у зв’язку з встановленням піблічної обіцянки винагороди за результатами проведення закритого конкурсу (тобто серед спеціалістів резидента Дія Сіті)?
14. Чи є в розумінні п.1 частинипершої ст.7 Закону України від 08 липня 2010 року № 2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» (далі – Закон № 2464) базою нарахування єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування (далі – єдиний внесок) вартість призу або виграшу, який надається ТОВ – резидентом Дія Сіті на користь найманих працівників у зв’язку з встановленням публічної обіцянки винагороди за результатами проведення закритого конкурсу (тобто серед спеціалістів резидента Дія Сіті)?
15. Чи належить до складу заробітної плати в розумінні п.п. 14.1.48 п. 14.1 ст. 14 та п.п. «а» п.п. 170.141.2 п. 170.141 ст. 170 Кодексу сума страхових внесків за договорами добровільного медичного страхування, сплачена за свій рахунок ТОВ – резидентом Дія Сіті за працівника-спеціаліста резидента Дія Сіті, у розмірі, що перевищує 30 відсотків нарахованої заробітної плати такому працівнику?
16. За якою ставкою податку на доходи фізичних осіб здійснюється оподаткування суми страхових внесків за договорами добровільного медичного страхування, сплаченої за свій рахунок ТОВ – резидентом Дія Сіті за працівника-спеціаліста резидента Дія Сіті, у розмірі, що перевищує 30 відсотків нарахованої заробітної плати такому працівнику?
17. У якому розмірі в розумінні частини 141 ст. 8 Закону № 2464має здійснюватися нарахування єдиного внеску ТОВ – резидентом Дія Сіті, який у календарному місяці відповідав вимогам, визначеним п.п. 2, 3 частини першої, п. 10 частини другої ст. 5 Закону України від 15 липня 2021 року № 1667-ІХ «Про стимулювання розвитку цифрової економіки в Україні» (далі – Закон № 1667):
- у розмірі мінімального страхового внеску загалом, незалежно від розміру та кількості видів виплат, які включають основну та додаткову заробітну плату, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, у тому числі в натуральній формі, що визначаються відповідно до Закону України «Про оплату праці», або ж
- у розмірі мінімального страхового внеску окремо за кожним видом виплат, які включають основну заробітну плату, додаткову заробітну плату або інші заохочувальні та компенсаційні виплати, у тому числі в натуральній формі, що визначаються відповідно до Закону України «Про оплату праці»?
18. Якщо правильним є судження про те, що нарахування єдиного внеску резидентом Дія Сіті, який у календарному місяці відповідав вимогам, визначеним п.п. 2, 3 частини першої, п. 10 частини другої ст. 5 Закону № 1667, має здійснюватися у розмірі мінімального страхового внеску окремо за кожним видом виплат, які включають основну заробітну плату, додаткову заробітну плату або інші заохочувальні та компенсаційні виплати, у тому числі в натуральній формі, що визначаються відповідно до Закону України «Про оплату праці», то чи повинно нарахування єдиного внеску здійснюватися за межами максимальної величини бази нарахування єдиного внеску, встановленої Законом № 2464?
19.Чи повинно в розумінні частини третьої ст. 7 Закону № 2464ТОВ – резидент Дія Сіті, який у календарному місяці відповідав вимогам, визначеним п.п. 2, 3 частини першої, п. 10 частини другої ст. 5 Закону № 1667 здійснювати нарахування єдиного внеску на суму оплати перших п’яти днів тимчасової непрацездатності, що здійснюється за рахунок коштів роботодавця, та допомоги по тимчасовій непрацездатності, допомоги у зв’язку з вагітністю та пологами, інших виплат, які не включаються до структури заробітної плати у відповідності до Закону України «Про оплату праці», якщо розмір виплат, які включають основну та додаткову заробітну плату, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, у тому числі в натуральній формі, протягом поточного місяця вже перевищив максимальну величину бази нарахування єдиного внеску?
Порядок оподаткування доходів фізичних осіб регламентується розділом IV Кодексу, відповідно до п.п. 163.1.1 п. 163.1 ст. 163 якого об’єктом оподаткування резидента є загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід.
Перелік доходів, які включаються до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку визначено п. 164.2 ст. 164 Кодексу, зокрема:
доходи у вигляді виграшів, призів (п.п. 164.2.8 п. 164.2 ст. 164 Кодексу);
сума страхових платежів (страхових внесків, страхових премій), у тому числі, за договорами добровільного медичного страхування, сплачена будь-якою особою – резидентомза платника податку чи на його користь, крім сум, що сплачуються:
резидентом Дія Сіті за свій рахунок за договорами недержавного пенсійного забезпечення та/або за договорами добровільного медичного страхування платника податку –гіг-спеціаліста в межах 30 відсотків нарахованої винагороди такому гіг-спеціалісту (п.п. «г» п.п. 164.2.16 п. 164.2 ст. 164 Кодексу);
дохід, отриманий платником податку як додаткове благо (крім випадків, передбачених ст. 165 Кодексу) у вигляді, зокрема:
а) вартості використання житла, інших об'єктів матеріального або нематеріального майна, що належать роботодавцю, наданих платнику податку в безоплатне користування, або компенсації вартості такого використання, крім випадків, коли таке надання зумовлено виконанням платником податку трудової функції відповідно до трудового договору (контракту) чи передбачено нормами колективного договору або відповідно до закону в установлених ними межах;
г) суми грошового або майнового відшкодування будь-яких витрат або втрат платника податку, крім тих, що обов'язково відшкодовуються згідно із законом за рахунок бюджету або звільняються від оподаткування згідно з розділомIVКодексу;
ґ) суми безповоротної фінансової допомоги (крім суми процентів умовно нарахованих на таку допомогу);
е) вартості безоплатно отриманих товарів (робіт, послуг), визначеної за правилами звичайної ціни, а також суми знижки звичайної ціни (вартості) товарів (робіт, послуг), індивідуально призначеної для такого платника податку, крім сум, зазначених у п.п. 165.1.53 п. 165.1 ст. 165 Кодексу. Не є додатковим благом сума знижки звичайної ціни (вартості) при продажу (відчуженні) на користь платника податків житлової нерухомості, набутої у власність внаслідок звернення стягнення на таке майно за договорами іпотеки, що забезпечує кредит, наданий в іноземній валюті (п.п. 164.2.17 п. 164.2 ст. 164 Кодексу).
Якщо додаткові блага надаються у негрошовій формі, сума податку об’єкта оподаткування обчислюється за правилами, визначеними п. 164.5 ст. 164 Кодексу (п.п. 164.2.17 п. 164.2 ст. 164 Кодексу);
інші доходи, крім зазначених у ст. 165 Кодексу (п.п. 164.2.20 п. 164.2
ст. 164 Кодексу).
Ставка податку становить 18 відсотків бази оподаткування щодо доходів, нарахованих (виплачених, наданих) (крім випадків, визначених у пп. 167.2 –167.5 ст.167 Кодексу) у тому числі, але не виключно у формі: заробітної плати, інших заохочувальних та компенсаційних виплат або інших виплат і винагород, які нараховуються (виплачуються, надаються) платнику у зв’язку з трудовими відносинами та за цивільно-правовими договорами (п.п. 167.1 ст. 167 Кодексу).
Особливості оподаткування доходів спеціалістів резидента Дія Сіті встановлені п. 170.141 ст. 170 Кодексу, відповідно до п.п. 170.141.1 якого податковим агентом платника податку – спеціаліста резидента Дія Сіті під час нарахування (виплати) на його користь доходів у вигляді заробітної плати, інших заохочувальних та компенсаційних виплат або інших виплат і винагород, які нараховуються (виплачуються, надаються) платнику податку у зв’язку з трудовими відносинами чи у зв'язку з виконанням гіг-контракту, укладеного у порядку, передбаченому Законом № 1667, є резиденти Дія Сіті.
Згідно з п.п. 170.141.2 п. 170.141 ст. 170 Кодексу за ставкою 5 відсотків, визначеною п. 167.2 ст. 167 Кодексу, оподатковуються доходи платника податку – спеціаліста резидента Дія Сіті, що виплачуються на його користь резидентом Дія Сіті у вигляді:
а) заробітної плати;
б) винагороди за гіг-контрактом, укладеним у порядку, передбаченому Законом № 1667, у тому числі винагороди за створення та перехід прав на твори, створені за замовленням;
в) авторської винагороди за створення службового твору та перехід прав на службові твори.
Водночас ст. 165 Кодексу встановленовиключнийперелікдоходів, які не включаються до розрахункузагальногомісячного (річного) оподатковуваного доходу платникаподатку, зокрема:
вартість орденів, медалей, знаків, кубків, дипломів, грамот та квітів, якими відзначаються працівники, інші категорії громадян та/або переможці змагань, конкурсів (п.п. 165.1.38 п. 165.1 ст. 165 Кодексу);
вартість дарунків (а також призів переможцям та призерам спортивних змагань) – у частині, що не перевищує 25 відсотків однієї мінімальної заробітної плати (у розрахунку на місяць), встановленої на 1 січня звітного податкового року, за винятком грошових виплат у будь-якій сумі (п.п. 165.1.39 п. 165.1 ст. 165 Кодексу).
Відповідно до п.п. 170.7.3 п. 170.7 ст. 170 Кодексу не включається до оподатковуваного доходу сума нецільової благодійної допомоги, у тому числі матеріальної, що надається резидентами – юридичнимиабо фізичними особами на користь платника податку протягом звітного податкового року сукупно у розмірі, що не перевищує суми граничного розміру доходу, визначеного згідно з абзацом першим п.п. 169.4.1 п. 169.4 ст. 169 Кодексу, встановленого на 1 січня такого року.
Благодійник – юридичнаособа зазначає відомості про надані суми нецільової благодійної допомоги у податковій звітності.
У разі отримання нецільової благодійної допомоги від благодійника – фізичної чи юридичної особи платник податку зобов'язаний подати річну податкову декларацію із зазначенням її суми, якщо загальна сума отриманої нецільової благодійної допомоги протягом звітного податкового року перевищує її граничний розмір, установлений абзацом першим п.п. 169.4.1 п. 169.4 ст. 169 Кодексу.
Порядок оподаткування виграшів та призів визначено п. 170.6 ст. 170 Кодексу, відповідно до п.п. 170.6.3 п. 170.6 ст. 170 Кодексу якого оподаткування доходів у вигляді виграшів та призів, інших, ніж виграш (приз) у лотерею, здійснюється у загальному порядку, встановленому Кодексом для доходів, що остаточно оподатковуються під час їх нарахування, за ставкою, визначеною в абзаці першому п. 167.1 ст. 167 Кодексу.
Особи, які відповідно до Кодексу мають статус податкових агентів, та платники єдиного внеску зобов’язані подавати у строки, встановлені Кодексом для податкового кварталу, податковий розрахунок сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків – фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску (з розбивкою по місяцях звітного кварталу), до контролюючого органу за основним місцем обліку. Такий розрахунок подається лише у разі нарахування сум зазначених доходів платнику податку – фізичній особі податковим агентом, платником єдиного внеску протягом звітного періоду. Запровадження інших форм звітності із зазначених питань не допускається (п.п. «б» п. 176.2 ст. 176 Кодексу).
Порядок заповнення та подання податковими агентами Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків – фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску (далі – Розрахунок), затверджено наказом Міністерства фінансів України від 13.01.2015 № 4, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 30.01.2015 за № 111/26556,зі змінами (далі – Порядок).
Згідно з Довідником ознак доходів фізичних осіб, наведеним у додатку до Порядку, відображається податковим агентом під ознакою доходу:
«101» –дохід у вигляді заробітної плати;
«111» – дохід у вигляді виграшів та призів (крім виграшів та призів у державну грошову лотерею в розмірах, передбачених у п.п. 165.1.46 п. 165.1 ст. 165 Кодексу);
«124» –страховівнески (премії) за платника податку, сплачені роботодавцем-резидентом. Тобто під ознакою доходу «124» відображається вся сума сплаченого страхового платежу (як сума в межах 30 відсотків нарахованої заробітної плати, так і сума перевищення граничного розміру);
«126» – дохід у вигляді додаткового блага;
«127» – інші доходи, крім зазначених у ст. 165 Кодексу;
«159» – вартість орденів, медалей, знаків, кубків, дипломів, грамот та квітів, якими відзначаються працівники, інші категорії громадян та/або переможці змагань, конкурсів;
«160» –вартість дарунків (а також призів переможцям та призерам спортивних змагань), якщо їх вартість не вище встановленого співвідношення до однієї мінімальної заробітної плати (у розрахунку на місяць), встановленої на 01 січня звітного податкового року, за винятком грошових виплат у будь-якій сумі.
Враховуючи викладене, у разі якщо дохід у вигляді матеріальної допомоги разового характеру, виплати, пов’язаної з переїздом на роботу до іншої місцевості, вартості цінних та новорічних дитячих подарунків, вартості наданого у користування житла або оплати вартості проживання працівника у житлових приміщеннях протягом встановленого періоду, призів та виграшів включається до складу заробітної плати, то такий дохід оподатковується за ставкою податку на доходи фізичних осіб у розмірі 5 відсотків та відображатися у Розрахунку.
Разом з тим, якщо зазначені види виплат не включаються до складу заробітної плати, то їх оподаткування податком на доходи фізичних осіб здійснюється за ставкою 18 відсотків та відображаються за відповідними ознаками доходів у додатку 4ДФ до Розрахунку в залежності від виду доходу.При цьому за ставкою 18 відсотків оподатковується також сума страхових платежів (страхових внесків) за договорами добровільного медичного страхування працівників, сплачених роботодавцем – резидентом, яка перевищує розмір, вказаний у п. «г» п.п. 164.2.16 п. 164.2 ст. 164 Кодексу.
Відповідно до п. 1 Положення про Міністерство економіки України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 серпня 2014 року № 459 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 17 лютого 2021 року № 124), Міністерство економіки України (далі –Мінекономіки) є головним органом у системі центральних органів виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику, зокрема, у сфері праці, трудових відносин.
Таким чином, з питання віднесення зазначених доходів до складу заробітної плати доцільно звернутися до Мінекономіки.
Правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску, умови та порядок нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку, визначає Закон № 2464.
Відповідно до частини першої ст. 4Закону № 2464 платниками єдиного внеску є,зокрема,роботодавці:
підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами;
підприємства, установи, організації, фізичні особи, які використовують найману працю, військові частини та органи, які виплачують грошове забезпечення, допомогу по тимчасовій непрацездатності, допомогу у зв’язку з вагітністю та пологами, допомогу, надбавку або компенсацію відповідно до законодавства для таких осіб.
База нарахування єдиного внеску визначена у ст. 7 Закону № 2464, а саме:
для платників, зазначених у п. 1 (крім абзацу сьомого) частини першої ст. 4 Закону № 2464, єдиний внесок нараховується на суму нарахованої кожній застрахованій особі заробітної плати за видами виплат, які включають основну та додаткову заробітну плату, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, у тому числі в натуральній формі, що визначаються відповідно до Закону України «Про оплату праці» та суму винагороди фізичним особам за виконання робіт (надання послуг) за цивільно-правовими договорами (абзац перший п. 1 частини першої ст. 7 Закону № 2464);
для платників, зазначених в абзаці сьомому п. 1 частини першої ст. 4 Закону № 2464, - на суму грошового забезпечення кожної застрахованої особи, оплати перших п'яти днів тимчасової непрацездатності, що здійснюється за рахунок коштів роботодавця, та допомоги по тимчасовій непрацездатності, допомоги у зв'язку з вагітністю та пологами; допомоги, надбавки або компенсації відповідно до законодавства(абзац другий п. 1 частини першої
ст. 7 Закону №2464).
Відповідно до частини п’ятої ст. 8 Закону № 2464 єдиний внесок для платників, зазначених у ст. 4 Закону № 2464, встановлюється у розмірі
22 відсотки до визначеної ст. 7 Закону № 2464 бази нарахування єдиного внеску.
Разом з тим відповідно до п.п. «а» частини 141 ст. 8 Закону № 2464 єдиний внесок для платника – резидента Дія Сіті, який у календарному місяці відповідав вимогам, визначеним п. 2, 3 частини першої, п. 10 частини другої ст. 5 Закону№ 1667, встановлюється на суму нарахованої кожній застрахованій особі заробітної плати за видами виплат, які включають основну та додаткову заробітну плату, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, у тому числі в натуральній формі, що визначаються відповідно до Закону України «Про оплату праці», - у розмірі мінімального страхового внеску.
При цьому мінімальний страховий внесок – це сума єдиного внеску, що визначається р
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |