X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 14.08.2023 р. № 2445/ІПК/99-00-21-03-02-06

 

Державна податкова служба України розглянула звернення
Підприємстващодо строків реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі – ЄРПН),та, керуючись статтею 52розділу ІІ Податкового кодексу України (далі – ПКУ), повідомляє.

У своєму зверненні Підприємство повідомляє, що покупець – не платник ПДВ здійснює повернення товарів з 1 по 15 число. Підприємством було складено розрахунок коригування до податкової накладної з типом причини коригування «103 повернення товару або авансових платежів».

Інформуючи про зазначене, Підприємство просить надати індивідуальну податкову консультацію з питання:до якого числа Підприємство має право зареєструвати в ЄРПН розрахунки коригування до податкових накладних, складених на не платника ПДВ, який повертає товар в період:

 з 1 по 15 календарний день календарного місяця; 

 з 16 по 30 календарний день календарного місяця?

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються нормами ПКУ (пункт 1.1 статті 1 розділу І ПКУ).

Пунктом 44.1 статті 44 розділу ІІПКУ передбачено, що для цілей оподаткування платники податків зобов’язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов’язаних з визначенням об’єктів оподаткування та/або податкових зобов’язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов’язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством.

Платникам податків забороняється формування показників податкової звітності, митних декларацій на підставі даних, не підтверджених документами, що визначені абзацом першим пункту 44.1 статті 44 розділу ІІПКУ.

Правові основи оподаткування ПДВ встановлено розділом V, підрозділами 2 та 10 розділу XX ПКУ.

Відповідно до пункту 201.1 статті 201 розділу V ПКУ на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, кваліфікованого електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в ЄРПН у встановлений ПКУ термін. Терміни реєстрації в ЄРПН податкових накладних / розрахунків коригування встановлено пунктом 201.10 статті 201 розділу V ПКУ.

Пунктом 192.1 статті 192 розділу V ПКУ визначено, що у разі, якщо після постачання товарів/послуг здійснюється будь-яка зміна суми компенсації їх вартості, включаючи наступний за постачанням перегляд цін, перерахунок у випадках повернення товарів/послуг особі, яка їх надала, або при поверненні постачальником суми попередньої оплати товарів/послуг, суми податкових зобов'язань та податкового кредиту постачальника та отримувача підлягають відповідному коригуванню на підставі розрахунку коригування до податкової накладної, складеному в порядку, встановленому для податкових накладних, та зареєстрованому в ЄРПН.

Розрахунок коригування до податкової накладної не може бути зареєстрований в ЄРПН пізніше 1095 календарних днів з дати складання податкової накладної, до якої складений такий розрахунок коригування.

Підпунктом 69.9 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ ПКУ (з урахуванням змін, внесених Законом України від 30 червня 2023 року № 3219-IX «Про внесення змін до Податкового Кодексу України та інших законів України щодо особливостей оподаткування у період дії воєнного стану» (далі ‒
Закон № 3219)), встановлено, що тимчасово, до 1 серпня 2023 року, для платників податків та контролюючих органів зупиняється перебіг строків, визначених податковим законодавством та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, крім окремих строків, визначених цим пунктом.

Законом України від 12 січня 2023 року№ 2876-IX «Про внесення змін до розділу ХХ «Прикінцеві положення» Податкового кодексу України(далі – ПКУ) щодо відновлення обмеження перебування грального бізнесу на спрощеній системі оподаткування» (далі – Закон № 2876), підрозділ 2 розділу ХХ «Перехідні положення» ПКУ доповнено пунктами 89 та 90, якими, на період дії воєнного стану збільшено строки реєстрації в ЄРПН податкових накладних / розрахунків коригування, встановлені пунктом 201.10 статті 201 ПК, та зменшено розміри штрафів за їх порушення.

Закон № 2876 опублікований 07.02.2023 та набрав чинності 08.02.2023. 

Враховуючи викладене ДПС повідомляє, що інформації, наявної у зверненні, недостатньо для надання у повній мірі відповіді на порушене питання, а тому ДПС надає роз’яснення загальних норм податкового законодавства щодо такого питання.

Відповідно до підпункту 89підрозділу 2 розділу ХХ ПКУ, нові строки реєстрації в ЄРПН застосовуються до податковихнакладних / розрахунків коригування,граничний термін реєстрації в ЄРПН яких припадає на період з дати набрання чинності  Законом № 2876 (тобто з датою складання починаючи з 16 січня 2023 року), та діють тимчасово, протягом дії воєнного стану в Україні та шести місяців післямісяця, в якому воєнний стан будеприпинено або скасовано.

Нові строки реєстрації в ЄРПН податкових накладних / розрахунків коригування становлять:

для податкових накладних/розрахунківкоригування,складених з 1 по 15 календарний день(включно) календарного місяця, - до 5календарного дня (включно) календарногомісяця, наступного за місяцем, в якому вонискладені;

для податкових накладних/розрахунківкоригування,складених з 16 по останній календарнийдень (включно) календарного місяця, - до 18календарного дня (включно) календарногомісяця, наступного за місяцем, в якому вони складені.

Відповідно до норм чинного законодавства (пункт 36 розділу І ПКУ) платники податку зобов’язані самостійно декларувати свої податкові зобов’язання та визначати сутність і відповідність здійснюваних ними операцій тим, які перераховані ПКУ.

Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (пункт 52.2 статті 52розділу ІІ ПКУ).