X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 15.08.2023 р. № 2481/ІПК/99-00-21-02-02-06

Державна податкова служба України за результатами розгляду звернення                             ТОВ «» (далі – ТОВ) щодо коригування фінансового результату до оподаткування на суму від’ємного значення об’єкта оподаткування у правонаступника та відображення в Податковій декларації з податку на прибуток підприємств, затвердженої наказом Міністерства фінансів України від 20.10.2015 № 897 та, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), в межах компетенції повідомляє.

Як зазначено у зверненні, ТОВ – платник податку на загальній системі оподаткування та включений до Реєстру великих платників податку.

ТОВ розглядає можливість приєднання до себе пов’язаної більше 18 місяців особи – ТОВ ПзІІ «» (далі – ТОВ1). В результаті приєднання ТОВ буде правонаступником.

ТОВ1 є малим підприємством, платником податку на прибуток на загальних підставах та має від’ємне значення об’єкта оподаткування,буде реорганізоване шляхом приєднання до ТОВ.

 ТОВ просить надати індивідуальну податкову консультацію з таких питань:

  1. Чи має право ТОВ зменшити фінансовий результат до оподаткування, як правонаступник, в результаті приєднання ТОВ1 в поточному році?
  2. Яким чином має бути відображено в Декларації ТОВ – правонаступника від’ємне значення об’єкта оподаткування?

Щодо питань 1,2

Приєднання є одним з видів реорганізації юридичної особи, в результаті якої приєднувана юридична особа припиняється. При цьому майно, права та обов'язки переходять до правонаступника - особи, до якої воно приєднується (частина перша ст. 104 Цивiльного кодексу України (далi – ЦКУ).

Юридична особа є такою, що припинилася, з дня внесення до єдиного державного реєстру запису про її припинення (частина п’ята ст. 104 ЦКУ).

Відповідно до ст. 108 ЦКУ реорганізація шляхом перетворення юридичної особи є зміна її організаційно-правової форми. При цьому до нової юридичної особи переходять усе майно, усі права та обов’язки попередньої юридичної особи.

Порядок приєднання товариств з обмеженою відповідальністю (далі – ТОВ) регламентується Законом України від 06 лютого 2018 року № 2275-VIII «Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю» (зі змінами та доповненнями) (далі – Закон № 2275), відповідно до частини першої ст. 50 якого приєднанням є припинення одного або декількох товариств з переданням ним (ними) згідно з передавальним актом усього свого майна, всіх прав та обов’язків іншому господарському товариству - правонаступнику.

Рішення про приєднання в ТОВ приймається загальними зборами учасників (п. 13 частини другої ст. 30 Закону № 2275).

Об’єкт оподаткування податком на прибуток підприємств правонаступника визначається ним на підставі даних бухгалтерського обліку у порядку, встановленому п.п. 134.1.1 п. 134.1 ст. 134 Кодексу.

Згідно з п.п. 134.1.1 п. 134.1 ст. 134 Кодексу об’єктом оподаткування податком на прибуток підприємств є прибуток із джерелом походження з України та за її межами, який визначається шляхом коригування (збільшення або зменшення) фінансового результату до оподаткування (прибутку або збитку), визначеного у фінансовій звітності підприємства відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності, на різниці, які визначені відповідними положеннями Кодексу.

Відповідно до п.п. 140.5.4 п. 140.5 ст. 140 Кодексу фінансовий результат до оподаткування зменшується платником податку правонаступником на суму від'ємного значення об'єкта оподаткування платника податку, що реорганізується шляхом приєднання, злиття, перетворення у періоді затвердження передавального акта.

При проведенні реорганізації від'ємне значення об'єкта оподаткування податкового (звітного) періоду, що обліковувалося у платника податку, що припиняється, на дату затвердження передавального акта або розподільчого балансу, зменшує фінансовий результат до оподаткування платника податку правонаступника в сумі, що не перевищує суму власного капіталу платника податку, що припиняється, станом на кінець попереднього податкового (звітного) року та за умови, що платник податку, що припиняється, та платник податку - правонаступник були пов'язаними особами більше ніж вісімнадцять послідовних місяців до дати завершення приєднання (злиття).

З урахуванням зазначеного вище, оскільки сума власного капіталу платника податку, що припиняється, станом на кінець попереднього податкового (звітного) року (31.12.2021) має від’ємне значення, а нормами Кодексу передбачено зменшення фінансового результату до оподаткування підприємством-правонаступником на суму, що не перевищує суму власного капіталу, то у підприємства-правонаступника відсутня можливість зменшення фінансового результату до оподаткування на суму від’ємного значення об’єкта оподаткування платника податку, що реорганізується.

Згідно з п.п. 69.9 п. 69 підрозділу 10 «Інші перехідні положення» розділу ХХ Кодексу у період воєнного стану на території України тимчасово, до 01 серпня 2023 року, для платників податків та контролюючих органів було зупинено перебіг строків, визначених податковим законодавством та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, з урахуванням особливостей, встановлених цим підпунктом.

Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (п. 52.2 ст. 52 Кодексу).