Державна податкова служба України розглянула звернення щодо податкових наслідків з ПДВ при реалізації зерна в описаній у зверненні ситуації та, керуючись статтею 52 глави 3 розділу ІІ Податкового кодексу України (далі – ПКУ), повідомляє.
Як зазначено у зверненні, Товариство володіє комплексом будівель, споруд та обладнання і здійснює господарську діяльність із приймання, сушки, очищення, зберігання та відпуску зернових та олійних культур.
Через збройну агресію російської федерації та руйнування усталених логістичних ланцюгів постачання зерна, почастішали випадки, коли поклажодавці не забирають своє зерно по закінченню терміну зберігання. Натомість зерновому складу необхідно проводити підготовку до приймання зерна нового врожаю та проводити зачистки (звільнення ємностей для зберігання, видалення з них залишків зернових та відходів, проведення очищення, знезараження тощо).
Товариство має намір здійснити реалізацію на конкурентних засадах залишків зерна, що не було забрано поклажодавцями після закінчення строків зберігання. Виручені кошти, за вирахуванням накопиченої заборгованості за послуги зберігання та витрат на продаж, будуть передані поклажодавцю - власнику зерна.
З огляду на викладене, Товариство просить надати індивідуальну податкову консультацію з таких питань:
1) чи є об'єктом оподаткування ПДВ операція зернового складу з постачання зерна в описаній у зверненні ситуації?;
2) який суб’єкт господарювання (зерновий склад чи поклажодавець) зобов'язаний скласти податкову накладну на покупця зерна, що належало поклажодавцю, в описаній у зверненні ситуації?;
3) чи зобов'язаний поклажодавець скласти податкову накладну (на яку саме дату) на користь зернового складу, який здійснив реалізацію зерна, що належало поклажодавцю, в описаній у зверненні ситуації?
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються нормами ПКУ (пункт 1.1 статті 1 розділу І ПКУ).
Правові основи оподаткування ПДВ встановлено розділом V та підрозділом 2 розділу XX ПКУ.
Згідно з підпунктами «а» і «б» пункту 185.1 статті 185 розділу V ПКУ об’єктом оподаткування ПДВ є операції платників податку з постачання товарів/послуг, місце постачання яких відповідно до статті 186 розділу V ПКУ розташоване на митній території України.
Під терміном «постачання товарів» розуміється будь-яка передача права на розпоряджання товарами як власник, у тому числі продаж, обмін чи дарування такого товару, а також постачання товарів за рішенням суду (підпункт 14.1.191 пункту 14.1 статті 14 розділу І ПКУ).
Правила формування податкових зобов’язань і податкового кредиту з ПДВ та складання податкових накладних і їх реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі – ЄРПН) визначено статями 187, 198 та 201 розділу V ПКУ.
Пунктом 187.1 статті 187 розділу V ПКУ визначено, що датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше:
а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на рахунок платника податку в банку / небанківському надавачу платіжних послуг як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг, оплата яких здійснюється електронними грошима, - дата зарахування електронних грошей платнику податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, на електронний гаманець, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку;
б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку. Для документів, складених в електронній формі, датою оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку, вважається дата, зазначена у самому документі як дата його складення відповідно до Закону України від 16 липня 1999 року № 996-XIV «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні», незалежно від дати накладення електронного підпису.
Згідно з пунктами 201.1, 201.7 та 201.10 статті 201 розділу V ПКУ при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг на дату виникнення податкових зобов’язань платник податку зобов’язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, кваліфікованого електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в ЄРПН у встановлені ПКУ терміни.
Податкова накладна складається на кожне повне або часткове постачання товарів/послуг, а також на суму коштів, що надійшли на рахунок у банку / небанківському надавачу платіжних послуг як попередня оплата (аванс).
Так, у податковій накладній зазначаються в окремих рядках обов’язкові реквізити, зокрема повна або скорочена назва, зазначена у статутних документах юридичної особи або прізвище, ім'я та по батькові фізичної особи, зареєстрованої як платник податку на додану вартість, - продавця та покупця товарів/послуг.
Враховуючи викладене ДПС повідомляє, що інформації, наявної у зверненні, недостатньо для надання у повній мірі відповіді на порушені питання, а тому ДПС надає роз’яснення загальних норм податкового законодавства щодо таких питань.
Щодо питання 1
Перелік операцій, які є об’єктом оподаткування ПДВ, визначено статтею 185 розділу V ПКУ.
Операція платника ПДВ з постачання товарів (у тому числі зерна) на митній території України (разом з передачею права на розпоряджання такими товарами як власник, у тому числі продаж), є об’єктом оподаткування ПДВ.
Щодо питань 2 і 3
За операцією з постачання товарів/послуг, яка є об’єктом оподаткування ПДВ, податкова накладна складається на дату виникнення податкових зобов’язань з ПДВ, визначених відповідно до статті 187 розділу V ПКУ.
При цьому податкова накладна повинна складатися і реєструватися в ЄРПН безпосередньо особою (платником ПДВ), яка здійснює постачання таких товарів/послуг, на особу, якій здійснюється постачання товарів/послуг, та лише за умови, що така господарська операція мала місце або було здійснено перерахування авансу в рахунок оплати вартості товарів/послуг, постачання яких буде здійснено у майбутніх звітних (податкових) періодах.
Разом з цим ДПС інформує, що кожен конкретний випадок податкових взаємовідносин, у тому числі і тих, про які йдеться у зверненні, необхідно розглядати з урахуванням договірних умов та обставин здійснення відповідних господарських операцій, у тому числі з детальним вивченням та аналізом договорів, первинних документів і матеріалів, оформленням яких супроводжувались такі операції, що дозволяють ідентифікувати фактичну їх сутність, а тому, у разі необхідності, Товариство має право повторно звернутися до контролюючого органу із відповідним зверненням, яке міститиме розширений опис та відповідні матеріали (у тому числі копії документів, договорів) щодо розглянутої ситуації.
Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (пункт 52.2 статті 52 глави 3 розділу ІІ ПКУ).
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2025 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |