Державна податкова служба України розглянула звернення
Товаристващодоотримання бюджетного відшкодування з податку на додану вартість (далі – ПДВ), та керуючись статтею 52Податкового кодексу України (далі – Кодекс) в межах компетенції повідомляє.
Товариством у зверненніповідомлено про здійснення реалізації зернової продукції на митній території України і за межами митної території України. В наслідок здійснення операцій з реалізації зернової продукції, зокрема за межами митної території України у податковій декларації з ПДВ за січень 2022 року задекларовано суму від’ємного значення, яке виникло у 2021 році.
В зв’язку з відсутністю у лютому – травні 2022 року можливості у контрагентів виконувати свій податковий обов’язок, в частині реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування до таких податкових накладних (далі – ПН/РК) в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі – ЄРПН), в наслідок зупинення його роботи, що було спричинене здійсненням збройної агресії з боку російської федерації на території України, Товариство у податкових деклараціях з ПДВ за звітні (податкові) періоди лютий – квітень 2022 року, декларувало податкові зобов’язання без відображення податкового кредиту, тим самим залишок від’ємного значення, який виник у 2021 році було зменшено.
Після відновлення роботи ЄРПН та реєстрації ПН/РК контрагентами,Товариство задекларувало у податкових деклараціях з ПДВ за травень – липень 2022 року суму податкового кредиту на підставі складених та зареєстрованих контрагентами ПН/РК в ЄРПН, внаслідок чого виникло від’ємне значення.
Товариство планує заявити задекларовану у податковій декларації з ПДВ суму від’ємного значення до бюджетного відшкодування, в зв’язку з чим просить надати відповідь на запитання, чи може контролюючий орган відмовити у наданні бюджетного відшкодування за результатами перевірки, у разі, якщо періоди виникнення суми від’ємного значення, що деталізуються у додатку 2 до податкової декларації «Довідка про суму від’ємного значення звітного (податкового) періоду, яка зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду» (Д2) (далі – додаток 2) будуть відрізнятися від періодів виникнення суми від’ємного значення задекларованої до бюджетного відшкодування на відповідний рахунок платника податку в банку/небанківському надавачу платіжних послуг у податковій декларації з ПДВ.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються нормами Кодексу (пункт 1.1 статті 1 розділу I Кодексу).
Бюджетне відшкодування – відшкодування від’ємного значення ПДВ на підставі підтвердження правомірності сум бюджетного відшкодування ПДВ за результатами перевірки платника (підпункт 14.1.18 пункту 14.1 статті 14 розділу ІІ Кодексу).
Порядок визначення суми податку, зокрема що підлягає відшкодуванню з Державного бюджету України (бюджетному відшкодуванню), та строки проведення розрахунків передбачено статтею 200 розділу V Кодексу.
Відповідно до пункту 200.1 статті 200 розділу V Кодексу сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов’язання звітного (податкового) періоду та сумою податкового кредиту такого звітного (податкового) періоду.
При від’ємному значенні суми, розрахованої згідно з пунктом 200.1 статті 200 розділу V Кодексу, така сума, зокрема підлягає бюджетному відшкодуванню за заявою платника у сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів/послуг у попередніх та звітному податкових періодах постачальникам таких товарів/послуг або до Державного бюджету України, в частині, що не перевищує суму, обчислену відповідно до пункту 2001.3 статті 2001 розділу V Кодексу на момент отримання контролюючим органом податкової декларації, на відповідний рахунок платника податку в банку/небанківському надавачу платіжних послуг та/або у рахунок сплати грошових зобов’язань або погашення податкового боргу такого платника податку з інших платежів, що сплачуються до державного бюджету.
Платник податку, який має право на отримання бюджетного відшкодування та прийняв рішення про повернення суми бюджетного відшкодування, подає відповідному контролюючому органу податкову декларацію та заяву про повернення суми бюджетного відшкодування, яка відображається у податковій декларації (підпункт 200.7 статті 200 розділу V Кодексу).
До податкової декларації або уточнюючих розрахунків (в разі їх подання) платником податків додаються розрахунок суми бюджетного відшкодування та оригінали митних декларацій. У разі якщо митне оформлення товарів, вивезених за межі митної території України, здійснювалося з використанням електронної митної декларації, така електронна митна декларація надається контролюючим органом за місцем митного оформлення контролюючому органу за місцем обліку такого платника податків в порядку, затвердженому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації кваліфікованого електронного підпису відповідно до закону (підпункт 200.8 статті 200 розділу V Кодексу).
Таким чином, платники податку, які мають право на бюджетне відшкодування відповідно до статті 200 розділу V Кодексу та подали заяву про повернення суми бюджетного відшкодування, отримують таке бюджетне відшкодування в разі узгодження контролюючим органом заявленої суми бюджетного відшкодування за результатами камеральної перевірки, а у випадках, визначених пунктом 200.11 статті 200 розділу V Кодексу, - за результатами перевірки, зазначеної у такому пункті, що проводяться відповідно до Кодексу (абзац другий пункту 200.10 статті 200 розділу V Кодексу).
Форма та Порядок заповнення і подання податкової звітності з ПДВ затверджені наказом Міністерства фінансів України від 28.01.2016 № 21, який зареєстровано в Міністерстві юстиції України 29.01.2016 за № 159/28289, із змінами(далі – порядок № 21).
Сума від’ємного значення, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду (рядок 19.1 + рядок 20.3), відображається у рядку 21 та переноситься до рядка 16.1 наступного звітного (податкового) періоду (підпункт 5 пункту 5 розділу V порядку № 21).
У складі податкової декларації з ПДВ подаються передбачені порядком № 21 додатки (пункт 9 розділу ІІІ порядку № 21).
Сума від’ємного значення, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду, деталізується у додатку 2 до податкової декларації.
При заповненні таблиці 1 додатка 2 враховується значення рядка 21 податкової декларації. Графи таблиці 1 додатка 2 необхідно заповнювати у хронологічному порядку виникнення від’ємного значення, відображеного у графі 4 таблиці 1 додатка 2 починаючи із звітного періоду, який є найближчим до дати подання декларації (найновіший звітний період) та закінчуючи найбільш давнім звітним (податковим) періодом.
Звітний (податковий) період, у якому виникла сума від’ємного значення вказується у графах 2 та 3 таблиці 1 додатка 2.
При цьому значення рядка «Усього» графи 4 додатка 2 повинно відповідати сумарному значенню рядка 21 податкової декларації з ПДВ та залишку помилково та/або надміру сплачених грошових зобов’язань з ПДВ станом на 01 липня 2015 року, на яку було збільшено значення реєстраційної суми та суму від’ємного значення, сформовану за результатами звітного (податкового) періоду за липень 2015 року/ІІІ квартал 2015 року.
Відповідно до підпункту 54.3.2 пункту 54.3 статті 54 розділу ІІ Кодексу у разі, якщо дані перевірок результатів діяльності платника податків, крім електронної перевірки, свідчить, зокрема, про заниження або завищення від’ємного значення суми ПДВ платника податків, контролюючий орган зобов’язаний самостійно визначити зменшення (збільшення) від’ємного значення суми ПДВ, передбачених Кодексом або іншим законодавством.
Отже, якщо за результатами перевірки, контролюючий орган виявляє, що платником ПДВ надана недостовірна інформація при заповненні додатка 2 до податкової декларації з ПДВ, яка свідчить про заниження або завищення від’ємного значення суми ПДВ, контролюючий орган зобов’язаний самостійно визначити зменшення (збільшення) від’ємного значення суми ПДВ.
Що стосується строків, встановлених статтею 52 Кодексу для розгляду звернень на отримання індивідуальних податкових консультацій, повідомляємо, що на підставі пункту 528 тимчасово до 30.06.2023 (включно) підпункту 69.9 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ Кодексу тимчасово до 01.08.2023 для контролюючих органів зупинявся перебіг строків, зокрема для надання контролюючими органами індивідуальних податкових консультацій.
Відповідно до пункту 52.2 статті 52 розділу ІІКодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |