X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 09.08.2023 р. № 2373/ІПК/99-00-21-03-02-06

Державна податкова служба України розглянула звернення щодо визначення місця постачання послуг та, керуючись статтею 52 Податкового кодексу України (далі – ПКУ), повідомляє.

Як зазначено у зверненні, Товариство має намір отримувати від нерезидента (виконавця) послугу з пошуку покупців товару (нерезидентів) за межами митної території України. Згідно з умовами договору, виконавець виступає посередником в укладанні угод із третіми особами та отримує за таке посередництво винагороду.

Після постачання виконавцем послуг з надання інформації (пошуку покупця товару) Товариство поставляє (експортує) товар покупцю та підписує акт надання послуг.

Враховуючи викладене, Товариство просить надати індивідуальну податкову консультацію з наступних питань:

1) як правильно визначити місце постачання зазначених послуг?;

2) надати чітке визначення описаної у зверненні операції.

Частиною другою статті 3 Закону України від 16 липня 1999 року № 996-XIV «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» (далі – Закон № 996) передбачено, що податкова, статистична та інші види звітності, що використовують грошовий вимірник, ґрунтуються на даних бухгалтерського обліку. Платники податків при визначенні порядку оподаткування здійснюваних ними операцій повинні керуватися одним із основних принципів бухгалтерського обліку – превалювання сутності над формою (стаття 4 Закону № 996), згідно з  яким для цілей податкового обліку беруться до уваги економічні наслідки, створені господарськими операціями, а не особливості оформлення таких операцій.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються нормами ПКУ (пункт 1.1 статті 1 ПКУ).

Пунктом 44.1 статті 44 ПКУ передбачено, що для цілей оподаткування платники податків зобов’язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов’язаних з визначенням об’єктів оподаткування та/або податкових зобов’язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов’язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством. Платникам податків забороняється формування показників податкової звітності, митних декларацій на підставі даних, не підтверджених документами, що визначені абзацом першим пункту 44.1 статті 44 ПКУ.

Правові основи оподаткування ПДВ встановлено розділом V, підрозділами 2 та 10 розділу XX ПКУ.

Згідно підпунктом «б» пункту 185.1 статті 185 ПКУ об'єктом оподаткування ПДВ є, зокрема, операції платників податку з постачання послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 ПКУ.

Під постачанням послуг розуміється будь-яка операція, що не є постачанням товарів, чи інша операція з передачі права на об'єкти права інтелектуальної власності та інші нематеріальні активи чи надання інших майнових прав стосовно таких об'єктів права інтелектуальної власності, а також надання послуг, що споживаються в процесі вчинення певної дії або провадження певної діяльності (підпункт 14.1.185 пункту 14.1 статті 14 ПКУ).

Пунктами 186.2 - 186.4 статті 186 ПКУ визначено категорії послуг, місце постачання яких визначається залежно від місця реєстрації постачальника або отримувача відповідних послуг або від місця фактичного надання відповідних послуг.

Операції з постачання послуг, що постачаються нерезидентами, місце постачання яких розташоване на митній території України, оподатковуються  ПДВ в порядку, визначеному статтею 208 ПКУ.

Щодо питань 1, 2

Визначення об’єкта оподаткування ПДВ при здійсненні операцій з постачання послуг, а також режиму оподаткування ПДВ, який має застосовуватися до таких операцій, здійснюється згідно з нормами ПКУ відповідно до суті таких операцій та залежить, зокрема, від того, чи визначається місце постачання послуг на митній території України, чи за її межами.

Водночас в межах надання індивідуальної податкової консультації контролюючий орган не здійснює аналіз господарської діяльності платника та класифікацію видів господарських операцій, що ним проводяться, у тому числі в частині визначення відповідності наданих платником послуг тій чи іншій категорії послуг, визначених пунктами 186.2 - 186.4 статті 186 ПКУ.

Згідно зі статтею 36 ПКУ платники податку зобов’язані самостійно декларувати свої податкові зобов’язання та повинні самостійно визначати відповідність здійснюваних ними операцій тим, які перераховані ПКУ.

Також з метою визначення відповідності послуг, що надаються платником податку, тій чи іншій категорії послуг, враховуючи лист Міністерства економічного розвитку і торгівлі України від 11.05.2017 № 3411-08/15258-03, Товариство може звернутися до ДП «Науково-дослідний інститут метрології вимірювальних і управляючих систем», яке є розробником ДКПП, за адресою: 79008, м. Львів, вул. Кривоноса, 6.

Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (пункт 52.2 статті 52 ПКУ).