X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 01.09.2023 р. № 2788/ІПК/99-00-21-03-02-06

Державна податкова служба України розглянула звернення                                  щодо заповнення окремих показників податкової накладної та, керуючись статтею 52 Податкового кодексу України (далі – ПКУ), повідомляє.

Як зазначено у зверненні, Товариство має намір надавати послуги з енергосервісу шляхом встановлення на об’єкті замовника автономної сонячної електростанції, що належатиме Товариству. Наслідком отримання таких послуг у замовника буде скорочення споживання електроенергії з мережі за рахунок споживання електроенергії, згенерованої сонячною електростанцією, яка встановлена Товариством. При цьому у зверненні не зазначено, яким чином сторони будуть здійснювати облік електричної енергії, яка буде згенерована сонячною електростанцією та спожита замовником.

За результатами наданих послуг Товариство планує надавати замовнику акт наданих послуг, у якому буде вказано номенклатуру «Послуга з енергосервісу», код послуги згідно з Державним класифікатором продукції та послуг (далі – ДКПП) 81.10 «Послуга з комплексного обслуговування об’єкту».

Товариство просить надати індивідуальну податкову консультацію щодо правомірності складання Товариством на операцію з постачання послуг з енергосервісу податкової накладної за правилом першої події з номенклатурою «Послуга з комплексного обслуговування об’єкту», код згідно з ДКПП 81.10.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються нормами ПКУ (пункт 1.1 статті 1 ПКУ).

Статтею 5 ПКУ визначено, що поняття, правила та положення, установлені ПКУ та законами з питань митної справи, застосовуються виключно для регулювання відносин, передбачених статтею 1 ПКУ. Інші терміни, що застосовуються у ПКУ і не визначаються ним, використовуються у значенні, встановленому іншими законами.

Частиною другою статті 3 Закону України від 16 липня 1999 року № 996-XIV «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» (далі – Закон № 996) передбачено, що податкова, статистична та інші види звітності, що використовують грошовий вимірник, ґрунтуються на даних бухгалтерського обліку. Платники податків при визначенні порядку оподаткування здійснюваних ними операцій повинні керуватися одним із основних принципів бухгалтерського обліку − превалювання сутності над формою, згідно з яким операції обліковуються відповідно до їх сутності, а не лише виходячи з їх юридичної форми (стаття 4 Закону № 996). Для цілей податкового обліку беруться до уваги економічні наслідки, створені господарськими операціями, а не особливості оформлення таких операцій.

Правові, економічні та організаційні засади функціонування ринку електричної енергії, а також відносини, пов'язані з виробництвом, передачею, розподілом, купівлею-продажем, постачанням електричної енергії регулюються Законом України від 13 квітня 2017 року № 2019-VIII «Про ринок електричної енергії»
(далі – Закон № 2019). Правові, економічні, екологічні та організаційні засади використання альтернативних джерел енергії визначено Законом України від 20 лютого 2003 року № 555-IV  «Про альтернативні джерела енергії».

Правові основи оподаткування ПДВ встановлено розділом V та підрозділом 2 розділу XX ПКУ.

Згідно з пунктом 185.1 статті 185 ПКУ об'єктом оподаткування ПДВ є, зокрема, операції платників податку з постачання товарів та послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 ПКУ. 

Підпунктом 14.1.191 пункту 14.1 статті 14 ПКУ визначено, що постачання товарів − будь-яка передача права на розпоряджання товарами як власник, у тому числі продаж, обмін чи дарування такого товару, а також постачання товарів за рішенням суду.

З метою застосування терміна «постачання товарів» електрична та теплова енергія, газ, пар, вода, повітря, охолоджене чи кондиційоване, вважаються товаром.

Під постачанням послуг розуміється будь-яка операція, що не є постачанням товарів, чи інша операція з передачі права на об'єкти права інтелектуальної власності та інші нематеріальні активи чи надання інших майнових прав стосовно таких об'єктів права інтелектуальної власності, а також надання послуг, що споживаються в процесі вчинення певної дії або провадження певної діяльності (підпункт 14.1.185 пункту 14.1 статті 14 ПКУ).

Відповідно до пункту 44 підрозділу 2 розділу ХХ ПКУ тимчасово,                    до 1 січня 2026 року, платники податку, які здійснюють постачання, передачу, розподіл електричної та/або теплової енергії, надають послуги із забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку електричної енергії та/або послуги із зменшення навантаження відповідно до Закону № 2019, постачання вугілля та/або продуктів його збагачення товарних позицій 2701, 2702 та товарної підпозиції 2704 00 згідно з УКТ ЗЕД, надають послуги з централізованого водопостачання та водовідведення, нараховують плату за абонентське обслуговування, визначають дату виникнення податкових зобов'язань та податкового кредиту за касовим методом.

Під поняттям «касовий метод» для цілей оподаткування ПДВ розуміється метод податкового обліку, за яким дата виникнення податкових зобов'язань визначається як дата зарахування (отримання) коштів на рахунки платника податку в банку / небанківському надавачу платіжних послуг, на електронний гаманець у емітента електронних грошей та/або на рахунки в органах, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів, у касу платника податків або дата отримання інших видів компенсацій вартості поставлених (або тих, що підлягають поставці) ним товарів (послуг), а дата віднесення сум податку до податкового кредиту визначається як дата списання коштів з рахунків платника податку в банку / небанківському надавачу платіжних послуг, з електронних гаманців у емітента електронних грошей та/або з рахунків в органах, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів, дата видачі з каси платника податків або дата надання інших видів компенсацій вартості поставлених (або тих, що підлягають поставці) йому товарів (послуг) (підпункт 14.1.266 пункту 14.1 статті 14 ПКУ).

Порядок складання та реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі – ЄРПН)  податкових накладних за операціями з постачання товарів/послуг встановлено статтями 187 та 201 ПКУ та регламентовано Порядком заповнення податкової накладної, затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 31.12.2015 № 1307, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 26.01.2016 за № 137/28267 (далі – Порядок № 1307).

Згідно з пунктом 201.1 статті 201 ПКУ на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, кваліфікованого електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в ЄРПН у встановлений ПКУ термін. Зазначеним пунктом визначено також перелік обов’язкових реквізитів, які мають бути зазначені у податковій накладній, зокрема, опис (номенклатура) товарів/послуг, їх кількість, обсяг, а також код товару згідно з УКТ ЗЕД, для послуг - код послуги згідно з ДКПП.

Пунктом 16 Порядку № 1307 встановлено, що до розділу Б податкової накладної вносяться дані у розрізі опису (номенклатури) постачання товарів/послуг, а саме:

до графи 2 - опис (номенклатура) товарів/послуг постачальника (продавця);

до граф 3.1, 3.3 - код товару згідно з УКТ ЗЕД або код послуги згідно з ДКПП.

Враховуючи викладене та виходячи із аналізу норм ПКУ та інших нормативно-правових актів, опису питань та інформації, наданої у зверненні, ДПС повідомляє.

Податковий облік господарських операцій ґрунтується на даних бухгалтерського обліку таких операцій, які, у свою чергу, мають відповідати суті таких операцій.

При складанні податкової накладної за операцією з постачання товарів/послуг у графі 2 зазначається опис (номенклатура) товарів/послуг, що постачаються.

У разі постачання товару (у тому числі електричної енергії) у графі 3.1 зазначається код товару згідно з УКТ ЗЕД такого товару, у разі постачання послуг - у графі 3.3 зазначається  код послуги згідно з ДКПП. Платники податку самостійно визначають такі номенклатуру товарів/послуг, що постачаються, та код товару згідно з УКТ ЗЕД / код послуги згідно з ДКПП.

Крім того, ДПС інформує, що правомірність складання податкової накладної за кожною конкретною операцією може бути досліджена виключно в межах перевірок, що проводяться відповідно до ПКУ.

Згідно з нормами чинного законодавства (стаття 36 ПКУ) платники податку зобов'язані самостійно декларувати свої податкові зобов'язання та визначати сутність і відповідність здійснюваних ними операцій тим, які перераховані ПКУ.

У разі необхідності, з метою класифікації товарів/послуг, що постачаються платником податку в межах здійснення ним господарських операцій, про які йдеться у зверненні, Товариство може звернутися до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, яка відповідно до частини першої статті 1 Закону України від 19 грудня 2019 року № 394-IX «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг» є колегіальним органом, що здійснює, зокрема, державне регулювання, моніторинг та контроль за діяльністю суб'єктів господарювання у сферах виробництва, передачі, розподілу, розподілу малими системами розподілу, постачання електричної енергії, зберігання енергії, агрегації.

Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (пункт 52.2 статті 52 ПКУ).