Державна податкова служба України розглянула звернення щодо заповнення окремих показників податкової накладної та, керуючись статтею 52 Податкового кодексу України (далі – ПКУ), повідомляє.
Як зазначено у зверненнях, Товариство здійснює господарську діяльність, пов’язану з наданням комплексу послуг по експлуатації та утриманню приміщень інших суб’єктів господарювання в належному стані. Для здійснення такої діяльності Товариство орендує частину нежитлового приміщення на об’єкті, на якому ним надаються послуги.
З метою надання вищезазначених послуг Товариство отримує від постачальників послуги з електропостачання, газопостачання, водопостачання, водовідведення, охорони об’єкта, технічного обслуговування ліфтів тощо.
Крім того, Товариство планує укласти енергосервісний договір, відповідно до якого енергосервісною компанією буде встановлено на об’єкті, який обслуговує Товариство, автономну сонячну електростанцію та здійснено її підключення до електричних мереж Товариства. У результаті споживання електроенергії, що буде згенерована такою сонячною електростанцією, у Товариства скоротиться споживання електроенергії, що отримується з мережі, та витрати на оплату такої електроенергії. При цьому у зверненні не зазначено, яким чином сторони будуть здійснювати облік електричної енергії, яка буде згенерована сонячною електростанцією та спожита замовником.
Енергосервісна компанія за результатами наданих послуг надає Товариству акт наданих послуг, у якому вказано номенклатуру «Послуги з енергосервісу».
У податковій накладній, складеній за операціями з постачання таких послуг, вказана номенклатура «Послуги з енергосервісу», а у графі 3 податкової накладної - код послуги згідно з Державним класифікатором продукції та послуг (далі – ДКПП) 81.10 «Послуга з комплексного обслуговування об’єкту».
До складу собівартості послуги з комплексного обслуговування об’єкту, що надається Товариством своїм клієнтам, будуть входити вартість електроенергії, згенерованої власною сонячною електростанцією та спожитої з мережі, і вартість пов’язаних послуг, а також вартість газопостачання, водопостачання, водовідведення, охорони об’єкта тощо. У договорі про надання послуг, а також у акті наданих послуг та у податковій накладній, яка буде складатися Товариством за операцією з постачання таких послуг, буде вказано номенклатуру послуги «Послуга з комплексного обслуговування об’єкту» (код згідно з ДКПП 81.10).
Товариство просить надати індивідуальну податкову консультацію з наступних питань:
1) щодо правомірності складання Товариством за операцією з постачання послуг податкової накладної з однією позицією номенклатури «Послуга з комплексного обслуговування об’єкту»;
2) щодо правомірності складання енергосервісною компанією на Товариство податкової накладної згідно з правилом першої події за операцією з постачання Товариству послуг з комплексного обслуговування об’єкту, у якому зазначено номенклатуру «Послуга з комплексного обслуговування об’єкту».
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються нормами ПКУ (пункт 1.1 статті 1 ПКУ).
Статтею 5 ПКУ визначено, що поняття, правила та положення, установлені ПКУ та законами з питань митної справи, застосовуються виключно для регулювання відносин, передбачених статтею 1 ПКУ. Інші терміни, що застосовуються у ПКУ і не визначаються ним, використовуються у значенні, встановленому іншими законами.
Частиною другою статті 3 Закону України від 16 липня 1999 року № 996-XIV «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» (далі – Закон № 996) передбачено, що податкова, статистична та інші види звітності, що використовують грошовий вимірник, ґрунтуються на даних бухгалтерського обліку. Платники податків при визначенні порядку оподаткування здійснюваних ними операцій повинні керуватися одним із основних принципів бухгалтерського обліку − превалювання сутності над формою, згідно з яким операції обліковуються відповідно до їх сутності, а не лише виходячи з їх юридичної форми (стаття 4 Закону № 996). Для цілей податкового обліку беруться до уваги економічні наслідки, створені господарськими операціями, а не особливості оформлення таких операцій.
Згідно з пунктом 44.1 статті 44 ПКУ для цілей оподаткування платники податків зобов’язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов’язаних з визначенням об’єктів оподаткування та/або податкових зобов’язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов’язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством. Платникам податків забороняється формування показників податкової звітності, митних декларацій на підставі даних, не підтверджених документами, що визначені абзацом першим пункту 44.1 статті 44 ПКУ.
Правові основи оподаткування ПДВ встановлено розділом V та підрозділом 2 розділу XX ПКУ.
Згідно з пунктом 185.1 статті 185 ПКУ об'єктом оподаткування ПДВ є, зокрема, операції платників податку з постачання товарів/послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 ПКУ.
Підпунктом 14.1.191 пункту 14.1 статті 14 ПКУ визначено, що постачання товарів − будь-яка передача права на розпоряджання товарами як власник, у тому числі продаж, обмін чи дарування такого товару, а також постачання товарів за рішенням суду.
З метою застосування терміна «постачання товарів» електрична та теплова енергія, газ, пар, вода, повітря, охолоджене чи кондиційоване, вважаються товаром.
Під постачанням послуг розуміється будь-яка операція, що не є постачанням товарів, чи інша операція з передачі права на об'єкти права інтелектуальної власності та інші нематеріальні активи чи надання інших майнових прав стосовно таких об'єктів права інтелектуальної власності, а також надання послуг, що споживаються в процесі вчинення певної дії або провадження певної діяльності (підпункт 14.1.185 пункту 14.1 статті 14 ПКУ).
Порядок складання та реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі – ЄРПН) податкових накладних за операціями з постачання товарів/послуг встановлено статтями 187 та 201 ПКУ та регламентовано Порядком заповнення податкової накладної, затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 31.12.2015 № 1307, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 26.01.2016 за № 137/28267 (далі – Порядок № 1307).
Згідно з пунктом 201.1 статті 201 ПКУ на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, кваліфікованого електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в ЄРПН у встановлений ПКУ термін. Зазначеним пунктом визначено також перелік обов’язкових реквізитів, які мають бути зазначені у податковій накладній, зокрема, опис (номенклатура) товарів/послуг, їх кількість, обсяг, а також код товару згідно з УКТ ЗЕД, для послуг - код послуги згідно з ДКПП.
Пунктом 16 Порядку № 1307 встановлено, що до розділу Б податкової накладної вносяться дані у розрізі опису (номенклатури) постачання товарів/послуг, а саме:
до графи 2 - опис (номенклатура) товарів/послуг постачальника (продавця);
до граф 3.1, 3.3 - код товару згідно з УКТ ЗЕД або код послуги згідно з ДКПП.
Враховуючи викладене та виходячи із аналізу норм ПКУ та інших нормативно-правових актів, опису питань та інформації, наданої у зверненнях, ДПС повідомляє.
Щодо питань 1, 2
З урахуванням норм Закону № 996 та пункту 44.1 статті 44 ПКУ, податковий облік господарських операцій ґрунтується на даних бухгалтерського обліку таких операцій, який, у свою чергу, повинен відповідати суті операцій, що здійснюються платником податку.
При складанні податкової накладної за операцією з постачання товарів/послуг у графі 2 зазначається опис (номенклатура) товарів/послуг, що постачаються.
У разі постачання товару (у тому числі електричної та теплової енергії, газу, води) у графі 3.1 зазначається код товару згідно з УКТ ЗЕД такого товару, у разі постачання послуг - у графі 3.3 зазначається код послуги згідно з ДКПП. Платники податку самостійно визначають такі номенклатуру товарів/послуг, що постачаються, та код товару згідно з УКТ ЗЕД / код послуги згідно з ДКПП.
Слід зазначити, що інформація, надана у зверненні, не дає змоги чітко ідентифікувати сутність операцій з придбання та постачання товарів/послуг, що здійснюються Товариством. Згідно з нормами чинного законодавства (стаття 36 ПКУ) платники податку зобов'язані самостійно декларувати свої податкові зобов'язання та визначати сутність і відповідність здійснюваних ними операцій тим, які перераховані ПКУ.
У разі необхідності, з метою класифікації товарів/послуг, що придбаються/постачаються платником податку в межах здійснення ним господарських операцій, про які йдеться у зверненні, Товариство може звернутися до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг як до колегіального органу, який відповідно до частини першої статті 1 Закону України від 19 грудня 2019 року № 394-IX «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг» здійснює, зокрема, державне регулювання, моніторинг та контроль за діяльністю суб'єктів господарювання у вищезазначених сферах.
Крім того, ДПС інформує, що правомірність складання податкової накладної за кожною конкретною господарською операцією може бути досліджена виключно в межах перевірок, що проводяться відповідно до ПКУ.
Разом з тим будь-який платник податків (у тому числі суб’єкт господарювання, який постачає Товариству послуги з енергосервісу (комплексного обслуговування об’єкту)) у разі виникнення необхідності має право звернутися до контролюючого органу в порядку, визначеному статтею 52 ПКУ, для отримання індивідуальної податкової консультації з питань практичного використання норм ПКУ.
Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (пункт 52.2 статті 52 ПКУ).
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |