Державна податкова служба України розглянула звернення щодо заповнення показників податкової накладної та, керуючись статтею 52 Податкового кодексу України (далі – ПКУ), повідомляє.
Як зазначено у зверненні, Товариство здійснює господарську діяльність з технічного обслуговування та ремонту автотранспортних засобів. Договори, що укладаються з отримувачами послуг (робіт), передбачають лише виконання робіт з технічного обслуговування / ремонту, а вартість деталей/запчастин, які використовуються при виконанні таких робіт, включається у вартість таких робіт (такі деталі/запчастини не є самостійним об’єктом поставки).
Разом з тим, у зверненні зазначено, що в акті виконаних робіт вказуються види виконаних робіт, а також окремим рядком матеріали, що були використані для виконання таких робіт, з формулюванням «відшкодування вартості замінених/використаних запчастин та матеріалів на загальну суму».
Товариство просить надати індивідуальну податкову консультацію щодо правильності складання за операціями, що здійснюються Товариством, податкової накладної, у якій в окремому рядку вказуються види виконаних робіт з ремонту / технічного обслуговування, а у іншому рядку – вартість запчастин, яка окремо компенсується замовником, із зазначенням коду послуги 45.20 згідно з Державним класифікатором продукції та послуг (далі – ДКПП).
Зважаючи на суперечливу інформацію, яка міститься у зверненні (а саме, з одного боку зазначено, що деталі/запчастини, які використовуються при виконанні робіт, не є самостійним об’єктом поставки та їх вартість включається у вартість таких робіт, з іншого боку – що вартість таких деталей/запчастин окремо компенсується замовником), ДПС надає роз’яснення загальних норм податкового законодавства щодо порушених питань з урахуванням обставин, наведених у зверненні.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються нормами ПКУ (пункт 1.1 статті 1 ПКУ).
Частиною другою статті 3 Закону України від 16 липня 1999 року № 996-XIV «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» (далі – Закон № 996) передбачено, що податкова, статистична та інші види звітності, що використовують грошовий вимірник, ґрунтуються на даних бухгалтерського обліку. Платники податків при визначенні порядку оподаткування здійснюваних ними операцій повинні керуватися одним із основних принципів бухгалтерського обліку − превалювання сутності над формою, згідно з яким операції обліковуються відповідно до їх сутності, а не лише виходячи з їх юридичної форми (стаття 4 Закону № 996).
Згідно з пунктом 44.1 статті 44 ПКУ для цілей оподаткування платники податків зобов’язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов’язаних з визначенням об’єктів оподаткування та/або податкових зобов’язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов’язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством. Платникам податків забороняється формування показників податкової звітності, митних декларацій на підставі даних, не підтверджених документами, що визначені абзацом першим пункту 44.1 статті 44 ПКУ.
Правові основи оподаткування ПДВ встановлено розділом V та підрозділом 2 розділу XX ПКУ.
Згідно з пунктом 185.1 статті 185 ПКУ об'єктом оподаткування ПДВ є, зокрема, операції платників податку з постачання товарів/послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 ПКУ.
Підпунктом 14.1.191 пункту 14.1 статті 14 ПКУ визначено, що постачання товарів − будь-яка передача права на розпоряджання товарами як власник, у тому числі продаж, обмін чи дарування такого товару, а також постачання товарів за рішенням суду.
Під постачанням послуг розуміється будь-яка операція, що не є постачанням товарів, чи інша операція з передачі права на об'єкти права інтелектуальної власності та інші нематеріальні активи чи надання інших майнових прав стосовно таких об'єктів права інтелектуальної власності, а також надання послуг, що споживаються в процесі вчинення певної дії або провадження певної діяльності (підпункт 14.1.185 пункту 14.1 статті 14 ПКУ).
Порядок складання та реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі – ЄРПН) податкових накладних за операціями з постачання товарів/послуг встановлено статтями 187 та 201 ПКУ та регламентовано Порядком заповнення податкової накладної, затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 31.12.2015 № 1307, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 26.01.2016 за № 137/28267 (далі – Порядок № 1307).
Згідно з пунктом 201.1 статті 201 ПКУ на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, кваліфікованого електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в ЄРПН у встановлений ПКУ термін. Зазначеним пунктом визначено також перелік обов’язкових реквізитів, які мають бути зазначені у податковій накладній, зокрема, опис (номенклатура) товарів/послуг, їх кількість, обсяг, а також код товару згідно з УКТ ЗЕД, для послуг - код послуги згідно з ДКПП.
Пунктом 16 Порядку № 1307 встановлено, що до розділу Б податкової накладної вносяться дані у розрізі опису (номенклатури) постачання товарів/послуг, а саме:
до графи 2 - опис (номенклатура) товарів/послуг постачальника (продавця);
до граф 3.1, 3.3 - код товару згідно з УКТ ЗЕД або код послуги згідно з ДКПП.
Враховуючи викладене та виходячи із аналізу норм ПКУ та інших нормативно-правових актів, опису питань та інформації, наданої у зверненні, ДПС повідомляє.
З урахуванням норм Закону № 996 та пункту 44.1 статті 44 ПКУ, податковий облік господарських операцій ґрунтується на даних бухгалтерського обліку таких операцій, який, у свою чергу, повинен відповідати суті операцій, що здійснюються платником податку. Дані, що зазначаються у податкових накладних, що складаються за операціями з постачання товарів/послуг, мають відповідати даним бухгалтерського обліку таких операцій.
У разі, якщо в межах виконання робіт з ремонту / технічного обслуговування платником податку здійснюється окремо операція з постачання послуг (виконання робіт), а окремо – операція з постачання товарів (матеріалів та запчастин, які були використані при проведенні таких робіт), то при складанні податкової накладної такі операції підлягають відображенню у окремих рядках, при цьому:
за операцією з постачання товарів у графі 2 зазначається опис (номенклатура) таких товарів та заповнюється графа 3.1, у якій вказується код відповідного товару згідно з УКТ ЗЕД;
за операцією з постачання послуг у графі 2 зазначається опис (номенклатура) таких послуг, у графі 3.3 - код послуги згідно з ДКПП.
Якщо в межах виконання робіт з ремонту / технічного обслуговування платником податку здійснюється виключно операція з постачання послуг (виконання робіт), а вартість використаних під час виконання таких робіт матеріалів та запчастин включається до вартості таких послуг (робіт), то при складанні податкової накладної за такою операцією у графі 2 зазначається опис (номенклатура) таких послуг, у графі 3.3 - код послуги згідно з ДКПП, при цьому номенклатура та вартість товарів (матеріалів та запчастин), які використані при наданні таких послуг (виконанні робіт), окремим рядком у такій податковій накладній не відображаються.
Згідно з нормами чинного законодавства (стаття 36 ПКУ) платники податку зобов'язані самостійно декларувати свої податкові зобов'язання та визначати сутність і відповідність здійснюваних ними операцій тим, які перераховані ПКУ.
Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (пункт 52.2 статті 52 ПКУ).
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |