Державна податкова служба України розглянула звернення щодо звільнення від оподаткування ПДВ операцій з постачання товарів/послуг у рамках проєкту, що фінансується Організацією Північноатлантичного договору (далі - НАТО), та, керуючись статтею 52 глави 3 розділу ІІ Податкового кодексу України (далі – ПКУ), повідомляє.
Як викладено у зверненні, Товариство заключило договори з іншим підприємством (далі – реципієнт) на постачання товарів/послуг відповідно до проєкту, що фінансується НАТО у рамках програми «Наука заради миру та безпеки» (далі – проєкт). Реципієнт має контракт з НАТО на участь у проєкті та отримані від НАТО кошти перераховує на розрахунковий рахунок Товариства як оплату за виконання Товариством субпідрядних робіт та постачання товарів у рамках проєкту. Такі операції з постачання товарів/послуг відбуваються згідно з Угодою між Урядом України та НАТО про статус Представництва НАТО в Україні від 22.09.2015 (далі − Угода), яка ратифікована Законом України від 04 лютого 2016 року № 989-VIII (код пільги 14060528).
Враховуючи вищевикладене, Товариство просить надати індивідуальну податкову консультацію з наступних питань щодо:
1) звільнення від оподаткування ПДВ операцій з постачання товарів/послуг у рамках проєктів, що фінансуються НАТО;
2) особливостей звільнення;
3) підтверджуючих документів для застосування звільнення.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються нормами ПКУ (пункт 1.1 статті 1 розділу I ПКУ).
Відповідно до пункту 30.1 статті 30 розділу І ПКУ податкова пільга – це передбачене податковим та митним законодавством звільнення платника податків від обов’язку щодо нарахування та сплати податку та збору, сплата ним податку та збору в меншому розмірі за наявності підстав, визначених пунктом 30.2 статті 30 розділу І ПКУ.
Пунктами 3.1 та 3.2 статті 3 розділу І ПКУ визначено, що однією із складових податкового законодавства України є чинні міжнародні договори, згода на обов’язковість яких надана Верховною Радою України і якими регулюються питання оподаткування. Якщо міжнародним договором, згода на обов’язковість якого надана Верховною Радою України, встановлено інші правила, ніж ті, що передбачені ПКУ, застосовуються правила міжнародного договору.
Статтею 2 Угоди визначено, що НАТО засновує Представництво, яке складається з Офісу зв'язку НАТО та Центру інформації та документації НАТО, які користуються всіма привілеями, імунітетами та сприянням, які надаються дипломатичному представництву, заснованому в Україні відповідно до положень Віденської конвенції про дипломатичні зносини від 18 квітня 1961 року.
Відповідно до статей 25 і 26 Угоди реципієнт або інша особа від імені реципієнта) звільняються від:
a. усіх прямих і непрямих податків; разом з тим, ні НАТО, ні реципієнт не будуть претендувати на звільнення від податків і платежів, які пов'язані з оплатою комунальних послуг;
b. усіх митних та інших зборів і кількісних обмежень на ввезення та вивезення щодо товарів, які ввозяться або вивозяться у зв'язку з або на підтримку проєкту, що фінансується НАТО; товари, що ввозяться відповідно до цього звільнення не повинні відчужуватися шляхом їх продажу або дарування в Україні, за виключенням умов, затверджених Урядом України, та
c. усіх митних зборів та інших зборів та/або кількісних обмежень на ввезення та вивезення щодо публікацій, пов'язаних з проєктом, що фінансується НАТО.
Реципієнтам дозволяється укладати прямі контракти на придбання товарів, послуг і будівництва з будь-якого джерела всередині і за межами України щодо проєкту, що фінансується НАТО. Такі контракти, товари, послуги і будівництво не підлягають сплаті мит, податків, податку на додану вартість та інших платежів в Україні. Товари, послуги і будівництво, набуті відповідно до цього положення, не повинні відчужуватися шляхом їх продажу або дарування в Україні, за виключенням умов, затверджених Урядом України.
При цьому згідно з пунктами «e» і «f» статті 1 Угоди під проєктом, що фінансується НАТО, розуміється будь-який проєкт або діяльність, у тому числі, але не обмежуючись, науковою, із залученням громадянського суспільства, технічною допомогою або науково-дослідними проєктами, які фінансуються НАТО, чи то в рамках Програми «Наука заради миру і безпеки», трастового фонду або іншим чином, а під поняттям «реципієнт» розуміється будь-яка юридична або фізична особа, розташована або проживаюча в Україні, яка одержує кошти та/або обладнання в рамках проєкту, що фінансується НАТО.
Станом на 01.07.2023 чинними є Довідник № 117/1 податкових пільг, що є втратами доходів бюджету, і Довідник №117/2 інших податкових пільг, які затверджено ДПС. Згідно з Довідником № 117/2 за пільгами з ПДВ, визначеними в Угоді, закріплено код пільги з ПДВ 14060528.
Щодо питань 1 - 3
Правові основи оподаткування ПДВ встановлено розділом V та підрозділом 2 розділу XX ПКУ.
Згідно з підпунктами «а» і «б» пункту 185.1 статті 185 розділу V ПКУ об'єктом оподаткування ПДВ є операції платників податку з постачання товарів/послуг, місце постачання яких відповідно до статті 186 розділу V ПКУ розташоване на митній території України.
Під постачанням товарів розуміється будь-яка передача права на розпоряджання товарами як власник, у тому числі продаж, обмін чи дарування такого товару, а також постачання товарів за рішенням суду (підпункт 14.1.191 пункту 14.1 статті 14 розділу І ПКУ).
Під достачанням послуг розуміється будь-яка операція, що не є постачанням товарів, чи інша операція з передачі права на об'єкти права інтелектуальної власності та інші нематеріальні активи чи надання інших майнових прав стосовно таких об'єктів права інтелектуальної власності, а також наданні послуг, що споживаються в процесі вчинення певної дії або провадження певної діяльності (підпункт 14.1.185 пункту 14.1 статті 14 розділу І ПКУ).
Водночас пунктом 197.11 статті 197 розділу V ПКУ передбачено звільнення від оподаткування ПДВ, зокрема для операцій з:
постачання товарів та послуг на митній території України та ввезення на митну територію України товарів як міжнародної технічної допомоги (далі - МТД), яка надається відповідно до міжнародних договорів України, згода на обов'язковість яких надана у встановленому законодавством порядку;
постачання товарів та послуг на митній території України та ввезенні на митну територію України товарів, що фінансуються за рахунок МТД, яка надається відповідно до міжнародних договорів України, згода на обов'язковість яких надана у встановленому законодавством порядку.
Порядок отримання права на звільнення від оподаткування операцій, що здійснюються у рамках виконання проєктів МТД регламентується постановою Кабінету Міністрів України від 15 лютого 2002 року № 153 «Про створення єдиної системи залучення, використання та моніторингу міжнародної технічної допомоги» (далі - Порядок № 153).
Відповідно до пунктів 11 – 13 Порядку № 153 проєкти (програми) підлягають обов'язковій державній реєстрації.
Державна реєстрація проєктів (програм) є підставою для акредитації їх виконавців, а також реалізації права на одержання відповідних пільг, привілеїв, імунітетів, передбачених законодавством та міжнародними договорами України.
Державна реєстрація проєктів (програм) провадиться Секретаріатом Кабінету Міністрів України.
Відповідно до пункту 1 Порядку № 153 на проєкти (програми), які фінансуються НАТО відповідно до Угоди, дія Порядку № 153 не поширюється. Для таких проєктів (програм) окремого порядку, аналогічного Порядку № 153, в якому було б передбачено детальний механізм державної їх реєстрації, ведення обліку та контролю за реалізацією таких проєктів, що фінансуються НАТО, чинним законодавством не встановлено.
Враховуючи викладене, відповідно до статей 25 і 26 Угоди та статті 3 розділу І ПКУ звільненню від оподаткування ПДВ підлягатимуть операції з постачання товарів/послуг у рамках реалізації проєктів, що фінансуються НАТО.
Отже, якщо Товариство здійснює операції з постачання реципієнту товарів/послуг у рамках проєкту, що фінансується НАТО, згідно з вимогами Угоди, то такі операції підлягають звільненню від оподаткування ПДВ (код пільги з ПДВ 14060528).
Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (пункт 52.2 статті 52 глави 3 роздiлу II ПКУ).
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |