X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ГУ ДПС У М.КИЄВІ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 08.08.2023 р. № 2329/ІПК/26-15-04-02-08

Головне управління ДПС у м. Києві на звернення Товариства щодо підтвердження статусу платника єдиного податку четвертої групи та розрахунку податкових зобов’язань у період дії воєнного стану в Україні, керуючись статтею 52 глави 3 розділу ІІ Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 № 2755-VI, зі змінами (далі – Кодекс), у межах компетенції повідомляє.

Товариство поінформувало, що є платником єдиного податку четвертої групи. Землі, на яких здійснювало свою діяльність Товариство, розташовані в Луганській області.

Товариство посилаючись на норми чинного законодавства запитує:

  1. Чи є об’єктом оподаткування для платників єдиного четвертої групи площа сільськогосподарських угідь тимчасово окупованих російською федерацією?
  2. Чи має право Товариство зберегти статус платника єдиного податку четвертої групи за умови наявності податкового боргу станом на 1 січня ?
  3. Які дії необхідно вчинити Товариству для збереження статусу платника єдиного податку четвертої групи?

Щодо першого питання

6 травня 2023 року набув чинності Закон України від 11 квітня 2023 року № 3050-ІХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо звільнення від сплати екологічного податку, плати за землю та податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, за знищене чи пошкоджене нерухоме майно» (далі – Закон № 3050).

Законом № 3050 змінено механізм визначення переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією (далі – Перелік територій). Згідно з Законом № 3050 Перелік територій визначається у встановленому Кабінетом Міністрів України порядку (пункт 2921.1 статті 2921, пункт 10 підрозділу 8 та підпункт 69.33 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» Кодексу).

Постанова Кабінету Міністрів України від 06 грудня 2022 року № 1364 (далі – постанова № 1364) визначає деякі питання формування переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією. Зокрема, пунктом 1 постанови № 1364 визначається орган виконавчої влади (Міністерство з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій), якому делегуються повноваження щодо затвердження переліку територій, а також  визначаються складові переліку територій, вимоги до формату територій, за якими ці території відображаються у переліку, та затверджена форма переліку територій.

Враховуючи зазначене, у контексті Закону № 3050 постанова № 1364 може вважатися такою, що встановила порядок визначення переліку територій.

У зв’язку з цим Перелік територій, затверджений наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22 грудня 2022 № 309, зареєстрований в Міністерстві юстиції України 23 грудня 2022 за № 1668/39004 (далі – наказ № 309), може застосовуватися при справлянні єдиного податку четвертої групи на відповідних територіях.

Відповідно до підпункту 69.33 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» Кодексу не нараховується та не сплачується єдиний податок четвертої групи з площі сільськогосподарських угідь та/або земель водного фонду, що перебуває у власності сільськогосподарського товаровиробника або надана йому у користування, у тому числі на умовах оренди, у податкових періодах, коли на територіях, на яких розташовані такі сільськогосподарські угіддя та/або землі водного фонду, ведуться активні бойові дії або території тимчасово окуповані збройними формуваннями російської федерації.

Для цілей справляння єдиного податку четвертої групи у 2022 році наказ № 309 застосовується у частині наявності певної території у Переліку територій, затвердженого наказом № 309 у чинній редакції (зі змінами). Дати початку та завершення активних бойових дій або тимчасової окупації не враховуються.

Дати початку та завершення активних бойових дій або тимчасової окупації у 2023 році визначаються відповідно до даних Переліку територій, затвердженого наказом № 309 у чинній редакції (зі змінами).

Щодо другого – третього питання

Юридичні особи можуть самостійно обрати спрощену систему оподаткування за умови дотримання вимог, встановлених главою 1 розділу XIV Кодексу.

Підпунктом 14.1.175 пункту 14.1 статті 14 Кодексу визначено, що податковим боргом є сума узгодженого грошового зобов’язання, не сплаченого платником податків у встановлений Кодексом строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному Кодексом.

Згідно з підпунктом 291.5¹.3 пункту 291.5¹ статті 291 Кодексу не можуть бути платниками єдиного податку четвертої групи суб’єкти господарювання, які станом на 01 січня базового (звітного) року мають податковий борг, за винятком безнадійного податкового боргу, що виник внаслідок дії обставин непереборної сили (форс-мажорних обставин).

Водночас, зазначена норма з урахуванням судової практики може бути застосована у разі набуття статусу платника єдиного податку, а не у випадку його підтвердження.

Враховуючи зазначене, у разі якщо Товариство у попередньому році перебував у статусі платника єдиного податку четвертої групи, наявність у нього станом на 1 січня базового (звітного) року не є підставою для відмови у підтвердженні статусу платника єдиного податку четвертої групи.

Звертаємо увагу, що пунктом 102.9 статті 102 Кодексу на період дії правового режиму воєнного, надзвичайного стану, що вводиться в Україні, зупиняється перебіг строків, визначених Кодексом (в тому числі зупинення строків надання індивідуальних податкових консультацій), іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, крім випадків, передбачених Кодексом.

Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (пункт 52.2 стаття 52 глави 3 розділу ІІ Кодексу).