Головне управління ДФС у м. Києві, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України від 2 грудня 2010 року № 2755-VІ, із змінами та доповненнями (далі - Кодекс), в межах компетенції та згідно з нормами чинного податкового законодавства розглянула ваш запит щодо перерахунку сум утриманого податку на доходи фізичних осіб з нарахованих доходів у вигляді дивідендів та відображення такого перерахунку у податковому розрахунку за ф. 1ДФ та врахування надміру перерахованої суми податку на доходи фізичних осіб в рахунок поточних зобов’язань.
Оподаткування доходів фізичних осіб регулюється розділом IV Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755-УІ із змінами та доповненнями (далі - Кодекс), згідно з пп. 164.2.8 п. 164.2 ст. 164 якого до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку включаються, зокрема, пасивні доходи (крім зазначених у пп. 165.1.41 п. 165.1 ст. 165 Кодексу).
Підпунктом 14.1.268 п. 14.1 ст. 14 Кодексу встановлено, що термін «пасивні доходи» для цілей розділу IV Кодексу означає, зокрема, доходи, отримані у вигляді дивідендів.
Доходи у вигляді дивідендів оподатковуються відповідно до норм п. 170.5 ст. 170 Кодексу.
Доходи, зазначені в п. 170.5 ст. 170 Кодексу, остаточно оподатковуються податковим агентом під час їх нарахування платнику податку за ставкою, визначеною пп. 167.5.1 та пп. 167.5.2 п. 167.5 ст. 167 Кодексу (пп. 170.5.4 п. 170.5 ст. 170 Кодексу).
Крім того, відповідно до пп. 167.5.4 п. 167.5 ст. 167 Кодексу (у редакції Закону України від 23.03.2017 № 1989-VІІІ) з 1 січня 2017 року для доходів у вигляді дивідендів по акціях та/або інвестиційних сертифікатах, корпоративних правах, нарахованих нерезидентами, інститутами спільного інвестування та суб'єктами господарювання, які не є платниками податку на прибуток, встановлюються ставки податку у половинному розмірі ставки, встановленої у пункті 167.1 цієї статті.
Отже з 1 січня 2017 року ставка податку на доходи фізичних осіб для доходів у вигляді дивідендів по акціях та/або інвестиційних сертифікатах, корпоративних правах, нарахованих нерезидентами, інститутами спільного інвестування та суб'єктами господарювання, які не є платниками податку на прибуток, встановлена у розмірі 9 відсотків.
Відповідно до пп. 169.4.3 п. 169.4 ст.169 Кодексу роботодавець та/або податковий агент має право здійснювати перерахунок сум нарахованих доходів, утриманого податку за будь-який період та у будь-яких випадках для визначення правильності оподаткування, незалежно від того, чи має платник податку право на застосування податкової соціальної пільги.
При цьому податковий агент має право здійснити перерахунок сум нарахованих доходів, утриманого податку за будь який період та у будь яких випадках для визначення правильності оподаткування.
Крім того, згідно з пп. "б" п. 176.2 ст. 176 Кодексу особи, які відповідно до Кодексу мають статус податкових агентів, зобов'язані подавати у строки, встановлені Кодексом для податкового кварталу, податковий розрахунок суми доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, а також суми утриманого з них податку до контролюючого органу за місцем свого розташування.
Порядок заповнення та подання податковими агентами Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, і сум утриманого з них податку затверджено наказом Міністерства фінансів України від 13.01.2015 N 4 (далі - Порядок), розділом ІУ якого визначено порядок проведення коригувань.
Результати перерахунку, зокрема по нарахованому та утриманому податку на доходи фізичних осіб з доходу у вигляді дивідендів відображаються у звітності за формою 1ДФ того періоду, в якому було проведено перерахунок сум податку. Уточнюючий розрахунок в цьому випадку не подається.
За результатами перерахунку податку на доходи фізичних осіб з доходу у вигляді дивідендів, у кварталі в якому проводиться перерахунок, у Податковому розрахунку за ф. 1ДФ гр. З та За не заповнюються, а у гр. 4 та 4а проставляється сума податку на доходи фізичних осіб з «мінусом», у гр. 5 проставляється ознака доходу «109».
Крім цього, слід зазначити, що передбачені п. 119.2 ст.119 Кодексу штрафи не застосовуються у випадках, коли недостовірні відомості або помилки у податковій звітності про суми доходів, нарахованих (сплачених) на користь платника податків, суми утриманого з них податку виникли у зв’язку з виконанням податковим агентом вимог п. 169.4 ст.169 Кодексу та були виправлені відповідно до вимог ст.50 Кодексу.
Відповідно пп. 14.1.115 п.14.1 ст.14 Кодексу надміру сплачені грошові зобов’язання - суми коштів, які на певну дату зараховані до відповідного бюджету понад нараховані суми грошових зобов’язань, граничний строк сплати яких настав на таку дату.
Отже, податковий агент має право повернути або врахувати в рахунок сплати наступних платежів тільки ту суму надміру сплачених податків, яку було перераховано до бюджету понад нараховані суми грошових зобов’язань, граничний строк сплати яких настав на таку дату.
Одночасно зауважуємо, що умови повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань визначено ст.43 Кодексу.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |