Державна податкова служба України на звернення Товариства з обмеженою відповідальністю(далі – Товариство) щодокоригування фінансового результату до оподаткування та нарахування пені, передбаченої статтею 1231 Податкового кодексу України (далі–Кодекс), зокрема за порушення вимог договорів добровільного медичного страхування, керуючись статтею 52 Податкового кодексу України, повідомляє.
У своєму зверненні заявник повідомив, що Товариством 22.06.2022 року було подано податкову декларацію з податку на прибуток підприємств за І квартал 2022 року, в якій задекларовано податок на прибуток в сумі 448 275 гривень. Згодом Товариством подано уточнюючу податкову декларацію з податку на прибуток підприємств за І квартал 2022 року (08.08.2022 року), в якій зменшено податок на прибуток на суму 26 712 грн (задекларований податок на прибуток за результатами звітного (податкового) періоду складає 421 563 грн).Внаслідок дострокового розірвання договору добровільного медичного страхування в березні 2022 року (до спливу одного року з моменту укладення) в зазначених деклараціях Товариством збільшено фінансовий результат до оподаткування на суму сплачених страхових платежів- 172 342,48 грн, виплачених страховику у січні та лютому 2022 року. При цьому, як зазначає Товариство, 16.03.2022 року авансом до бюджету було сплачено податок на прибуток в розмірі 2000 000 грн.
Враховуючи вищезазначене, Товариство просить надати індивідуальну податкову консультацію з таких питань:
1. Чи вірно розуміє Товариство, що нарахування пені, передбаченої ст. 1231Кодексу має починатися з сто першого дня з моменту, який настає за останнім днем відповідного граничного строку для подання платником податків податкової декларації за відповідний період, в якому відбулося розірвання Договору добровільного медичного страхування та закінчуючи днем фактичної сплати (погашення) податкового зобов’язання?
2. Чи вірно розуміє Товариство, що з врахуванням описаної в запиті ситуації (наявність з 16.03.2022 року значної переплати з податку на прибуток за І квартал 2022 року та самостійного збільшення фінансового результату до оподаткування на суму виплачених страховику в січні – лютому 2022 року страхових платежів ще 22.06.2022 року) пеня, передбачена статтею 1231 Кодексу Товариством не має нараховуватись?
Щодо питань 1-2
Відповідно до ст. 16 Закону України від 07 березня 1996 року N 85/96-ВР «Про страхування», зі змінами та доповненнями, договір страхування - це письмова угода між страхувальником і страховиком, згідно з якою страховик бере на себе зобов’язання у разі настання страхового випадку здійснити страхову виплату страхувальнику або іншій особі, визначеній у договорі страхування страхувальником, на користь якої укладено договір страхування (подати допомогу, виконати послугу тощо), а страхувальник зобов’язується сплачувати страхові платежі у визначені строки та виконувати інші умови договору.
Згідно з пп. 14.1.52 прим. 1 п. 14.1 ст. 14 Кодексу, договір добровільного медичного страхування - договір страхування, який передбачає страхову виплату, що здійснюється закладам охорони здоров’я у разі настання страхового випадку, пов’язаного із хворобою застрахованої особи або нещасним випадком. Такий договір має також передбачати мінімальний строк його дії один рік та повернення страхових платежів виключно страхувальнику при достроковому розірванні договору.
Згідно зі ст. 1231 Кодексу якщо договір довгострокового страхування життя чи договір страхування в межах недержавного пенсійного забезпечення, зокрема, договір страхування додаткової пенсії, протягом перших п’яти років його дії розривається з будь-яких причин, крім випадку, передбаченого абзацом четвертим цієї статті, до закінчення мінімального строку його дії або до настання відповідного страхового випадку, встановлених цим Кодексом та іншим законодавством, в результаті чого відбувається часткова страхова виплата, виплата викупної суми чи повне припинення зобов’язань страховика за таким договором перед таким платником податку або порушуються інші вимоги, встановлені цим Кодексом до таких договорів, а також вимоги до договорів добровільного медичного страхування, крім випадку, передбаченого абзацом четвертим цієї статті, то платник податку – страхувальник, який визнав у бухгалтерському обліку витрати, зобов’язаний збільшити фінансовий результат до оподаткування звітного періоду на суму таких попередньо сплачених платежів, внесків, премій із нарахуванням пені в розмірі 120 відсотків облікової ставки Національного банку України, що діяла на кінець звітного періоду, в якому відбулося розірвання договору або такий договір перестав відповідати вимогам, передбаченим Кодексом.
Таким чином, коригування фінансового результату до оподаткування, передбачене ст. 1231 Кодексу, застосовується до договорів добровільного медичного страхування у тих випадках, якщо договір добровільного медичного страхування розірвано достроково – до спливу одного року з моменту його укладення.
Платник податку – страхувальник, який визнав у бухгалтерському обліку витрати, зобов’язаний збільшити фінансовий результат до оподаткування звітного періоду на суму таких попередньо сплачених платежів, внесків, премій із нарахуванням пені в розмірі 120 відсотків облікової ставки Національного банку України, що діяла на кінець звітного періоду, в якому відбулося розірвання договору або такий договір перестав відповідати вимогам, передбаченим цим Кодексом.
Коригування фінансового результату до оподаткування на суму сплачених платежів за договорами добровільного медичного страхування відображається у рядку 4.1.5 додатка РІ до рядка 03 РІ Податкової декларації з податку на прибуток підприємств, затвердженої наказом Міністерства фінансів України від 20.10.2015 № 897 зі змінами та доповненнями (далі – Податкова декларація).
У разі проведення коригування фінансового результату до оподаткування відповідно до ст. 1231 Кодексу пеню потрібно нарахувати в Податковій декларації, в якій був відображений бухгалтерський фінансовий результат з врахуванням страхових платежів по договору добровільного медичного страхування, який підлягає коригуванню.
Нарахування пені розпочинається зграничної дати сплати податкових зобов’язань за період, коли були відображені витрати з врахуванням страхових платежів, до дати сплати податкових зобов’язань за період, в якомубуло відображено різниці,які збільшують фінансовий результат до оподаткування, передбачені ст. 1231 Кодексу.
Таким чином, нарахування пені відповідно до ст. 1231 Кодексу розпочинається з першого дня наступного звітного періоду, в якому відображені витрати по страховому платежу, та закінчується останнім днем того звітного періоду, в якому відбулося розірвання добровільногодоговору медичного страхуванняабо такий договір перестав відповідати вимогам, передбаченим Кодексом (в Податковій декларації за цей період відображається сума сплачених страхових платежів).
Отже, базою для нарахування пені є сума попередньо сплачених платежів. Така пеня повинна бути сплачена до бюджету та відображається у рядку 44 Податкової декларації.
Враховуючи викладене, таз врахуванням описаної в запиті ситуації щодо самостійного збільшення фінансового результату до оподаткування в Податковій декларації за І квартал 2022 року на суму попередньо сплачених страхових платежів страховикув січні – лютому 2022 року, пеня, передбачена статтею 1231 Кодексу, в Податковій декларації за І квартал 2022 року не нараховується.
Крім того, інформуємо, на підставі пункту 528, підпункту 69.9 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» Кодексу зупинявся(ється) перебіг строків, зокрема щодо надання контролюючими органами індивідуальних податкових консультацій.
Відповідно до пункту 52.2 статті 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |