Державна податкова служба України за результатами розгляду звернення фізичної особи – підприємця щодо порядку подання та заповнення повідомлення про об’єкти оподаткування або об’єкти, пов’язані з оподаткуванням або через які провадиться діяльність, за формою № 20-ОПП (далі – об’єкт оподаткування, повідомлення № 20-ОПП), та керуючись статтею 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), повідомляє.
У своєму зверненні платник податків повідомив, що фізичною особою – підприємцем дистанційно, через мережу інтернет надаються інформаційні послуги різним замовникам, які знаходяться як в Україні, так і за її межами в іноземних державах.
Під час надання таких послуг платник податків використовує комп’ютер (ноутбук), роутер, письмовий стіл та стілець, які знаходяться в житловому приміщенні, що належить платнику податків. Інше майно для надання послуг не використовується.
Практична необхідність отримання податкової консультації полягає в необхідності дотримання податкового законодавства під час надання послуг вітчизняним та іноземним замовникам платником податків.
Враховуючи викладене, платник податків просить надати індивідуальну податкову консультацію з наступного питання:
З порушеного питання повідомляємо.
Згідно з пунктом 45.1 статті 45 Кодексу платник податків – фізична особа зобов’язаний визначити свою податкову адресу. Податковою адресою платника податків – фізичної особи визнається місце її проживання, за яким вона береться на облік як платник податків у контролюючому органі.
Пунктом 63.3 статті 63 Кодексу встановлено, що з метою проведення податкового контролю платники податків підлягають реєстрації або взяттю на облік у контролюючих органах за місцезнаходженням юридичних осіб, відокремлених підрозділів юридичних осіб, місцем проживання особи (основне місце обліку), а також за місцем розташування (реєстрації) їх підрозділів, рухомого та нерухомого майна, об’єктів оподаткування (неосновне місце обліку).
Об’єктами оподаткування є майно та дії, у зв’язку з якими у платника податків виникають обов’язки щодо сплати податків та зборів.
Пунктом 65.1 статті 65 Кодексу встановлено, що взяття на облік фізичних осіб – підприємців у контролюючих органах здійснюється за податковою адресою на підставі відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань (далі – Єдиний державний реєстр), наданих державним реєстратором згідно із Законом України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань» (далі – Закон).
Відомості, які містяться в Єдиному державному реєстрі, контролюючі органи отримують у порядку інформаційної взаємодії між Єдиним державним реєстром та інформаційними системами контролюючого органу.
Відповідно до статті 9 Закону, в Єдиному державному реєстрі містяться такі відомості про фізичну особу – підприємця, зокрема, щодо місцезнаходження (адреса місця проживання, за якою здійснюється зв’язок з фізичною особою – підприємцем).
Платник податків зобов’язаний стати на облік у відповідних контролюючих органах за основним та неосновним місцем обліку, повідомляти про всі об’єкти оподаткування контролюючі органи за основним місцем обліку згідно з Порядком обліку платників податків і зборів, затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 09.12.2011 № 1588, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 29.12.2011 за № 1562/20300 (далі – Порядок).
Згідно з пунктом 8.4 розділу VIII Порядку повідомлення № 20-ОПП подається протягом 10 робочих днів після їх реєстрації, створення чи відкриття до контролюючого органу за основним місцем обліку платника податків.
У повідомленні № 20-ОПП надається інформація про всі об’єкти оподаткування, що є власними, орендованими або переданими в оренду.
Під час надання повідомлень № 20-ОПП застосовується принцип укрупнення інформації, яка надається про об’єкт оподаткування.
Принцип укрупнення інформації не застосовується під час надання інформації про об’єкти рухомого та нерухомого майна, які підлягають реєстрації у відповідному державному органі з отриманням відповідного реєстраційного номера.
Будь-який суб’єкт господарювання, незалежно від форми ведення підприємницької діяльності, зобов’язаний подати до контролюючого органу за основним місцем обліку повідомлення № 20-ОПП з інформацією щодо фактичної адреси провадження підприємницької діяльності як про об’єкт оподаткування.
Підставою для подання повідомлення № 20-ОПП про об’єкти оподаткування є виникнення права володіння, користування, розпорядження на такий об’єкт згідно з відповідними правовстановлювальними документами.
Повідомлення № 20-ОПП заповнюється із дотриманням Пам’ятки для заповнення розділу 3 Повідомлення про об’єкти оподаткування або об’єкти, пов’язані з оподаткуванням або через які провадиться діяльність (Додаток до повідомлення № 20-ОПП).
Графа 3 «Тип об’єкта оподаткування» заповнюється відповідно до рекомендованого довідника типів об’єктів оподаткування (далі – довідник), що оприлюднений на вебпорталі ДПС (https://tax.gov.ua/dovidniki--reestri--perelik/dovidniki-/127294.html).
Обрання із довідника відповідного типу об’єкта оподаткування здійснюється з урахуванням принципу укрупнення інформації (у разі його застосування), виду діяльності, для якої такий об’єкт оподаткування відкривається, створюється чи реєструється, та відповідності об’єкта за своїм функціональним призначенням до наявного типу у довіднику.
Якщо платником податків надаються інформаційні послуги, то в повідомленні № 20-ОПП зазначається місце надання таких послуг (офіс, квартира, кабінет, консультативний пункт тощо).
Інформація про стіл або стіл замовлень як про об’єкт оподаткування подається у разі, якщо стіл використовується як пункт надання послуг у тому числі на території торговельного, торговельно-розважального, бізнес-центру.
Отже, відомості про стіл, стілець, ноутбук, роутер, які використовуються платником податків під час надання замовникам інформаційних послуг та розміщуються у житловому приміщенні, що належить платнику податків на праві володіння, користування чи розпорядження, подаються із застосуванням зазначеного принципу.
Відомості про такі засоби і предмети праці платника податків можливо віднести до того типу об’єкта оподаткування, який відповідає їх місцю розміщення (приміщення), наприклад, «682 квартира» або «685 житловий будинок» або «293 котедж» тощо.
У разі відсутності в контролюючих органах інформації про таке місце розміщення (приміщення) платника податків, як про об’єкт оподаткування, суб’єкт господарювання має повідомити про неї контролюючий орган у порядку та строки, визначені розділом VIIІ Порядку.
Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (пункт 52.2 статті 52 Кодексу).
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |