Державна податкова служба України розглянула звернення
Товариства щодо реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування (далі – ПН/РК) в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі – ЄРПН), та, керуючись статтею 52Податкового кодексу України (далі – Кодекс), в межах компетенції повідомляє.
Як викладено у зверненні, Товариство перебувало на загальній системі оподаткування та було зареєстровано платникомподатку на додану вартість (далі – ПДВ).На період дії воєнного стану Товариство перейшло на спрощену систему оподаткування, обліку та звітності із сплатою єдиного податку за ставкою 2 відсотки, відтак його реєстрацію як платника ПДВ було призупинено.
В період перебування Товариства на загальній системі оподаткування, до призупинення його реєстрації платником ПДВ, у _____ року ним було складено ПН, які не було зареєстровано в ЄРПН та включено до податкової декларації ПДВ за ______року та до додатку 1 «Відомості про суми податку на додану вартість, зазначені у податкових накладних/розрахунках коригування до податкових накладних, не зареєстрованих в Єдиному реєстрі податкових накладних, та про податковий кредит з урахуванням його коригування (Д1)», після подання податкової декларації з ПДВсумаПДВ, на яку платник ПДВ мав право зареєструвати ПН/РК в ЄРПН (далі – реєстраційна сума)отримала від’ємне значення.
Товариство просить надати відповідь на питання, чи буде можливість у нього зареєструвати ПН в ЄРПН, складені у _____ року, у разі, якщо ним будуть сплачені податкові зобов’язання з ПДВ у сумі, задекларованій у податковій декларації з ПДВ за ____ року, після переходу на загальну систему оподаткування та відновлення реєстрації платником ПДВ.
З огляду на зазначене, та виходячи із аналізу норм Кодексу, положень нормативно правових актів, що регламентують порядок складання та реєстрації податкових накладних, інформації отриманої з інформаційно-комунікаційної системи ДПС (далі – ІКС ДПС), в тому числі інформації з Реєстру платників ПДВта враховуючи фактичні обставини, викладені в зверненні Товариства,ДПС повідомляє.
Відповідно до Реєстру платників ПДВ,Товариствувідновлено реєстрацію платником ПДВ _____, відповідно припинено перебування на спрощеній системі оподаткування, обліку та звітності з використанням особливостей оподаткуванняза ставкою 2 відсотки, встановлених пунктом 9 підрозділу 8 розділу XX Кодексу (___анульованореєстрацію платником єдиного податку).
Враховуючи, що Товариству анульовано реєстрацію платником єдиного податку із сплатою єдиного податку за ставкою 2 відсотки,ДПС надає роз’яснення норм податкового законодавства, які стосуються реєстрації податкових накладних в ЄРПН, складених у лютому 2022 року, з урахуванням відновлення реєстрації платником ПДВ.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються нормами Кодексу (пункт 1.1 статті 1 розділу І Кодексу).
Для цілей оподаткування платники податків зобов’язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов’язаних з визначенням об’єктів оподаткування та/або податкових зобов’язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов’язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством (пункт 44.1 статті 44 розділу ІІ Кодексу).
Правові основи оподаткування ПДВ встановлено розділом V та підрозділом 2 розділу XX Кодексу.
Правові основи функціонування системи електронного адміністрування ПДВ (далі – СЕАПДВ) регулюються статтею 2001 розділу V Кодексу та регламентуються Порядком електронного адміністрування податку на додану вартість, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 16 жовтня 2014 року № 569 «Деякі питання електронного адміністрування податку на додану вартість»(далі – Порядок №569).
СЕА ПДВ працює в автоматичному режимі та на підставі алгоритмів, розроблених відповідно до вимог статті 2001розділу V Кодексу та Порядку №569.
Платники ПДВ мають право зареєструвати ПН/РК в ЄРПН на суму, обчислену за формулою, встановленою пунктом 2001.3 статті 2001розділу V Кодексу та пунктом 9 Порядку №569 (реєстраційну суму):
ΣНакл = ∑НаклОтр + ∑Митн + ∑ПопРах + ∑Овердрафт - ∑НаклВид - ∑Відшкод - ∑Перевищ.
Однією із складових зазначеної формули є загальна сума перевищення податкових зобов’язань, зазначених платником у поданих податкових деклараціях з урахуванням поданих уточнюючих розрахунків до них, над сумою податку, що міститься в складених ПН/РК, зареєстрованих в ЄРПН (∑Перевищ).
Основою побудови СЕА ПДВ є необхідність реєстрації в ЄРПН всіх ПН/РК на суму податку, обчислену за формулою, визначеною пунктом 2001.3 статті 2001розділу V Кодексу (реєстраційну суму). Обрахунок реєстраційної суми, а також складових формули, на підставі якої визначається така сума, здійснюється автоматично, відповідно до норм Кодексу, та у порядку, визначеному Порядком № 569.
Пунктом 2001.9 статті 2001 розділу V Кодексу передбачено, що у разі якщо у платника податку загальна сума податкових зобов’язань, зазначених ним у поданих податкових деклараціях з урахуванням уточнюючих розрахунків до них, перевищує суму податку, що міститься в складених таким платником ПН/РК, зареєстрованих у ЄРПН (∑Перевищ), а сума, визначена пунктом 2001.3
статті 2001розділу V Кодексу (∑Накл), є недостатньою для реєстрації таким платником ПН/РК за звітні періоди виникнення такого перевищення, платник податку має право зареєструвати ПН/РК в ЄРПН на суму податку, що дорівнює значенню показника ∑Перевищ, зменшеного на суму задекларованих до сплати податкових зобов’язань за періоди, починаючи з 01 липня 2015 року, та збільшеного на значення показника ∑ПопРах незалежно від значення показника ƩНакл, визначеного відповідно до пункту 2001.3 статті 2001розділу V Кодексу.
Реєстрація ПН/РК в ЄРПН на суму, обраховану відповідно до пункту 2001.9 статті 2001розділу V Кодексу, здійснюється лише у випадку, якщо сума ПДВ, вказана в таких ПН/РК, в повному обсязі включена до складу податкових зобов’язань податкової декларації за відповідний звітний період, та за такою звітністю сплачено всі зобов’язання до бюджету.
Тобто, умова, яка передбачає можливість платника податку скористатися правом щодо реєстрації ПН/РК в ЄРПН у порядку,визначеному пункту 2001.9 статті 2001розділу V Кодексу у разі, якщо реєстраційна сума, визначена пунктом 2001.3 статті 2001розділу V Кодексу (∑Накл)є недостатньою, визначає не лише факт встановленнятакого права, а й передумову щодо обов’язкового дотримання основних принципів роботи СЕА ПДВ, в межах яких виключена можливість реєстрації ПН/РК в ЄРПН, які не забезпеченні грошовими коштами або «вхідним» податковим кредитом.
Відповідно, платник податку має право зареєструвати ПН/РК в ЄРПН на суму податку,визначену відповідно до пункту 2001.9 статті 2001розділу V Кодексу,зокрема, за умови, що реєстраційна сума більше/дорівнює значенню суми ПДВ в таких ПН/РК, або на суму позитивного значення між реєстраційною сумою (у разі якщо вона має від’ємне значення) та сумою, обрахованою відповідно до пункту 2001.9 статті 2001розділу V Кодексу.
Таким чином, за допомогою правил СЕА ПДВ забезпечується відповідність сум нарахованого та сплаченого податку, оскільки суми податку від доданої вартості гарантуються грошовими коштами,що мінімізує можливість окремим платникам безпідставно формувати податковий кредит контрагентам.
Згідно з даними ІКС ДПСсума показника ∑Перевищ за ______ року, станом на ______ (після подання декларації за _____ року), становила______ грн, згідно з даними додатку 1 до декларації, сума показника ∑Накл(реєстраційна сума)становила(-) ____ грн, сума, обрахована відповідно до пункту 2001.9 статті 2001 Кодексу,становила(-) _____ гривень.
Після поповнення Товариством електронного рахунку ____ на суму ____ грн сума,обрахована відповідно до пункту 2001.9 статті 2001 Кодексу,становила_____ гривень.
За даними ЄРПН реєстрацію податкових накладних, складених ____ на суму ПДВ – _____ грн та від _____ № ___ на суму ПДВ ____ грн відповідно до пункту 201.16 статті 201 розділу V Кодексу було зупинено.
Комісією з питань зупинення реєстрації ПН/РК в ЄРПН прийнято рішення про реєстрацію ПН, складеної 16.02.2022 № 3 на суму ПДВ – _____ грн, та зареєстровано в ЄРПН, після реєстрації в ЄРПН ______ в СЕА ПДВ проведено операцію з кодом 110 «Реєстрація ПН за рішенням комісії/суду-виданої» на суму _____ гривень.
Після реєстрації ПН в ЄРПН з датою складання _____ на суму ПДВ – ______ грн, сума, обрахована відповідно до пункту 2001.9 статті 2001 Кодексусклала _____ гривень.
На дату розгляду цього звернення податкову накладнувід ___ на суму ПДВ ______ грнне зареєстровано в ЄРПН.
Станом на ____сума, обрахована відповідно до пункту 2001.9 статті 2001 Кодексускладає _____ грн, реєстраційна сума ∑Накл – ___ гривень.
Актуальне значення всіх показників в СЕА ПДВ та перелік всіх операцій, зареєстрованих в СЕА ПДВ – податкових накладних, розрахунків коригування, поповнення рахунку, овердрафту, тощо платники мають змогу отримати засобами ІКС «Електронний кабінет» «реєстр операцій».
Що стосується строків, встановлених статтею 52 Кодексу для розгляду звернень на отримання індивідуальних податкових консультацій, повідомляємо, що відповідно до підпункту 69.9 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ Кодексу для контролюючих органів зупинявсяперебіг строків, зокрема для надання контролюючими органами індивідуальних податкових консультацій.
Відповідно до пункту 52.2 статті 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |