X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 07.09.2023 р. № 2870/ІПК/99-00-09-04-03-06

Державна податкова служба України за результатами розгляду звернення  платника податків щодо отримання індивідуальної податкової консультації з питань практичного застосування норм податкового законодавства стосовно строків погашення податкових векселівта, керуючись статтею 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), в межах компетенції повідомляє.

Практична необхідність отримання податкової консультації пов’язана з необхідністю формування чіткого розуміння податкових зобов’язань та передбачених законодавством термінів для виконання таких зобов’язань, що виникають внаслідок ситуації, викладеної нижче.

У зверненні Товариство повідомляє, щона виконання договору про постачання для державних потреб нафти і дистилятів для техніки спеціального призначення (за кошти державного бюджету), укладеного між Товариством та Міністерством оборони України, пальне (авіаційний гас) у заявленому обсязі було ввезено на митну територію України. Контролюючим органом взято на облік 2 податкових векселя з термінами погашення 26.07.2023 та 19.08.2023, виданих Товариством для забезпечення виконання умов зазначеного договору.

Однак у зв’язку з неможливістю приймання пального через відсутність вільних резервуарів військові частини Міністерства оборони України лише частково прийняли пальне, решту пального до цього часу не прийнято. Пальне перебуває у залізничних цистернах. Очікується рознарядка та інструкції від Міністерства оборони України щодо місць та термінів передачі пального.

Враховуючи зазначене Товариство запитує:

Чи має право платник податків (в особі Товариства) в період дії правового режиму воєнного стану на території України, на відтермінування строків погашення податкового векселя з акцизного податку, в даному випадку, коли Замовником (в особі Міністерства оборони України) не прийнято імпортоване Виконавцем за договором поставки пальне станом на дату настання терміну погашення податкового векселя? Тобто, коли невчасне приймання товару Замовником, за відсутності вини Виконавця, стало наслідком для неможливості для платника податків своєчасно виконати свій обов’язок з погашення податкового векселя.

До зазначеного запитання

Відповідно до п.п. 14.1.176 п. 14.1 ст. 141 Кодексу податковий вексель, авальований банком (податкова розписка) (далі - податковий вексель для цілей розділу VI цього Кодексу), - простий вексель, авальований банком, що видається векселедавцем, зокрема, до отримання з нафтопереробного підприємства нафтопродуктів, речовин, що використовуються як компоненти моторних палив, або до ввезення нафтопродуктів, речовин, що використовуються як компоненти моторних палив, на митну територію України і є забезпеченням виконання ним зобов’язання сплатити суму акцизного податку у строк, визначений статтею 229 цього Кодексу.

За даними ІКС «Податковий блок», зокрема, за даними Журналу обліку погашення податкових векселів зазначені у зверненні податкові векселі були видані Товариством відповідно до п. 229.8 ст. 229 Кодексу.

Згідно з п.п. 229.8.1 п. 229.8 ст. 229 Кодексу ввезення на митнутериторію України абореалізаціявироблених в Українібензинівавіаційних (код 2710 12 31 00 згідно з УКТ ЗЕД) та палива для реактивнихдвигунів (код 2710 12 70 00, 2710 19 21 00 згідно з УКТ ЗЕД) можездійснюватисяізсплатою акцизного податку за ставками, визначенимипідпунктом 215.3.4 пункту 215.3 статті 215 цього Кодексу без застосуванняпідвищувальногокоефіцієнта 10.

Для ввезення на митну територію України або реалізації вироблених в Україні бензинів авіаційних або палива для реактивних двигунів імпортер бензинів авіаційних або палива для реактивних двигунів (далі - імпортер) оформлює податковий вексель у трьох примірниках, а виробник бензинів авіаційних або палива для реактивних двигунів (далі - виробник) - у двох примірниках (п.п. 229.8.2 п. 229.8 ст. 229 Кодексу).

Відповідно до п.п. 229.8.3 п. 229.8 ст. 229 Кодексу податковий вексель видається на суму акцизного податку, нарахованого на обсяг ввезених на митну територію України або вироблених в Україні бензинів авіаційних або палива для реактивних двигунів, виходячи із ставки, яка визначається як різниця між ставкою, встановленою підпунктом 215.3.4 пункту 215.3 статті 215 цього Кодексу із застосуванням підвищувального коефіцієнта 10, та ставкою, встановленою підпунктом 215.3.4 пункту 215.3 статті 215 цього Кодексу без застосування підвищувального коефіцієнта 10. До податкового векселя додається розрахунок суми акцизного податку.

Реалізація обсягів бензинів авіаційних або палива для реактивних двигунів суб'єктами господарювання, які отримали акцизні накладні, зареєстровані в Єдиному реєстрі акцизних накладних, із зазначенням в них реквізитів податкового векселя, виданого на суму акцизного податку, нарахованого на такі обсяги, здійснюється без сплати акцизного податку.

Строк, на який видається податковий вексель, не може перевищувати 90 календарних днів для палива для реактивних двигунів (код 2710 12 70 00, 2710 19 21 00 згідно з УКТ ЗЕД) та 270 календарних днів для бензинів авіаційних (код 2710 12 31 00 згідно з УКТ ЗЕД) (п.п. 229.8.4 п. 229.8 ст.229 Кодексу).

Згідно з п.п. 229.8.10 п. 229.8 ст. 229 Кодексу податковий вексель без сплати коштами зазначеної в ньому суми акцизного податку погашається у разі підтвердження факту цільового використання бензинів авіаційних або палива для реактивних двигунів протягом строку, на який виданий такий вексель, шляхом реєстрації акцизних накладних в Єдиному реєстрі акцизних накладних на операції з:

1) заправлення повітряних суден бензинами авіаційними або паливом для реактивних двигунів, складених суб’єктами господарювання, які здійснюють авіапаливозабезпечення згідно з чинним сертифікатом на відповідність вимогам авіаційних правил України на здійснення наземного обслуговування, виданим уповноваженим органом з питань цивільної авіації, або суб’єктами господарювання, які мають посвідчення про допуск до експлуатації постійного злітно-посадкового майданчика, видане уповноваженим органом з питань цивільної авіації відповідно до вимог авіаційних правил України;

2) реалізації бензинів авіаційних або палива для реактивних двигунів суб'єктам літакобудування, на яких поширюється дія норм статті 2 Закону України «Про розвиток літакобудівної промисловості», складених платником податку, який здійснює таку реалізацію;

3) реалізації бензинів авіаційних або палива для реактивних двигунів замовникам, які здійснили закупівлю для забезпечення потреб держави або територіальної громади відповідно до Закону України «Про публічні закупівлі», складених платником податку, який здійснює таку реалізацію;

4) реалізації бензинів авіаційних або палива для реактивних двигунів центральному органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного матеріального резерву, складених платником податку, який здійснює таку реалізацію.

Акцизні накладні на такі операції складаються на підставі первинних документів.

Податковий вексель без сплати коштами зазначеної в ньому суми акцизного податку за операціями, визначеними:

у підпункті 1 цього підпункту, – погашається на підставі акцизних накладних, зареєстрованих в Єдиному реєстрі акцизних накладних, суб'єктами господарювання, визначеними у підпункті 1 цього підпункту, виходячи з обсягів пального, зазначених в таких акцизних накладних;

у підпунктах 2 - 4 цього підпункту, – погашається на підставі копій первинних документів та договорів на реалізацію пального, що підтверджують реалізацію пального по всьому ланцюгу реалізації пального від виробника/імпортера до суб'єктів, визначених у підпунктах 2 - 4 цього підпункту, поданих до контролюючого органу, та акцизних накладних, складених на такі операції та зареєстрованих в Єдиному реєстрі акцизних накладних.

Сума акцизного податку, сплачена виробником/імпортером до закінчення строку, на який видано податковий вексель, виходячи з обсягів бензинів авіаційних або палива для реактивних двигунів, цільове використання яких не підтверджено, враховується векселедержателем при погашенні податкового векселя. Така сума податку обчислюється виходячи з обсягу бензинів авіаційних або палива для реактивних двигунів, цільове використання якого не підтверджено, та ставки податку, яка визначається як різниця між ставкою, встановленою підпунктом 215.3.4 пункту 215.3 статті 215 цього Кодексу із застосуванням підвищувального коефіцієнта 10, та ставкою, встановленою підпунктом 215.3.4 пункту 215.3 статті 215 цього Кодексу без застосування підвищувального коефіцієнта 10 (п.п. 229.8.10 п. 229.8 ст. 229 Кодексу).

Відповідно до пункту 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України, введеного Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 64/2022, затвердженим Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 2102-IX, справляння податків і зборів здійснюється з урахуванням особливостей, визначених у цьому пункті.

Згідно з підпунктом 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексуу разі відсутності у платника податків можливості своєчасно виконати свій податковий обов'язок щодо, зокрема, дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності, реєстрації у відповідних реєстрах податкових або акцизних накладних, розрахунків коригування, подання електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального або спирту етилового тощо, платники податків звільняються від передбаченої цим Кодексом відповідальності з обов'язковим виконанням таких обов'язків протягом шести місяців після припинення або скасування воєнного стану в Україні.

Порядок підтвердження можливості чи неможливості виконання платником податків обов’язків, визначених у підпункті 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу, затверджений наказом Міністерства фінансів України від 29.07.2022 № 225 (далі – Порядок № 225).

Пунктом 1 розділу ІІ Порядку № 225 встановлено перелік підстав неможливості виконання платниками податків - юридичними особами та їх відокремленими підрозділами податкових обов'язків (у тому числі обов'язків податкових агентів). В зазначеному переліку підстав неможливості виконання платниками податків - юридичними особами та їх відокремленими підрозділами податкових обов'язків така підстава, як невчасне прийняття товару Замовником, відсутня.

Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватись виключно платником податків, якому надано таку консультацію (пункт 52.2 статті 52 Кодексу).