X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 24.07.2023 р. № 2022/ІПК/99-00-21-02-03-06

Державна податкова служба України за результатами розгляду звернення щодо надання індивідуальної податкової консультації з питання можливостіскористатися умовами міжнародного договору при оподаткуванніу 2023 році «конструктивних» дивідендів за операціями 2022 року та, керуючись статтею 52 глави 3 розділу ІІ Податкового кодексу України (далі - Кодекс), в межах компетенції повідомляє.

У своєму зверненні Платник податків повідомив, що практична необхідність отримання індивідуальної податкової консультації полягає у потребі формування чіткого розуміння вимог до довідки, яка підтверджує, що нерезидент є резидентом країни, з якою укладено міжнародний договір про уникнення подвійного оподаткування (далі-Довідка) операцій з виплати доходів нерезидентам, а саме розумінні в якому періоді має бути видана Довідка та якого періоду вона має стосуватися.

У зв’язку з чим платник податків просить надати індивідуальну податкову консультацію з наступних питань:

  1. Чи може платник податків скористатися умовами міжнародного договору про уникнення подвійного оподаткування (далі - міжнародний договір) при оподаткуванні у 2023 році «конструктивних» дивідендів за операціями 2022 року на підставі Довідки, виданої компетентним органом іноземної держави у 2023 році за період 2022 рік?
  2.  Чи може платник податків скористатися умовами міжнародного договору при оподаткуванні у 2023 році «конструктивних» дивідендів за операціями 2022 року на підставі Довідки, виданої компетентним органом іноземної держави у 2023 році за період 2023 рік?
  3. Чи може платник податків скористатися умовами міжнародного договору при оподаткуванні у 2023 році «конструктивних» дивідендів за операціями 2022 року на підставі Довідки, виданої компетентним органом іноземної держави у 2022 році за період 2022 рік?

 

Операції з нерезидентами, у яких здійснюється виплата доходу, що прирівнюється Кодексом до дивідендів (якщо вартісний критерій для визнання операції контрольованою буде відповідати вимогам підпункту 39.2.1.7 підпункту 39.2.1 пункту 39.2 статті 39 розділу I Кодексу), у грошовій чи майновій формі, є об'єктом оподаткування податком на доходи нерезидентів відповідно до правил абзаців другого та третього підпункту 141.4.2 пункту 141.4 статті 141 розділу III Кодексу.

Згідно з пунктом 3.2 статті 3 розділу IКодексу, якщо міжнародним договором, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, встановлено інші правила, ніж ті, що передбачені Кодексом, застосовуються правила міжнародного договору.

Порядок застосування міжнародного договору щодо доходів нерезидентів із джерелом їх походження з України визначений у статті 103 розділу II Кодексу.

Відповідно до пункту 103.1 статті 103 глави 10 розділу II Кодексу, застосування правил міжнародного договору здійснюється шляхом звільнення від оподаткування доходів із джерелом їх походження з України, зменшення ставки податку або шляхом повернення різниці між сплаченою сумою податку і сумою, яку нерезиденту необхідно сплатити відповідно до міжнародного договору.

Особа (податковий агент) має право самостійно застосувати звільнення від оподаткування або зменшену ставку податку, передбачену відповідним міжнародним договором під час виплати доходу нерезиденту, якщо такий нерезидент є бенефіціарним (фактичним) отримувачем (власником) доходу (якщо відповідна умова передбачена міжнародним договором), і є резидентом країни, з якою укладено міжнародний договір (абзац перший пункту 103.2 статті 103 розділу II Кодексу).

Відповідно до абзацу другого пункту 103.2 статті 103 розділу II Кодексу, застосування міжнародного договору у частині звільнення від оподаткування або застосування пониженої ставки податку дозволяється тільки за умови надання нерезидентом особі (податковому агенту) документа, який підтверджує статус податкового резидента згідно з вимогами пункту 103.4 статті 103 розділу II Кодексу.

Довідка видається компетентним (уповноваженим) органом відповідної країни, визначеним міжнародним договором України, за формою, затвердженою згідно із законодавством відповідної країни, і повинна бути належним чином легалізована, перекладена відповідно до законодавства України (пункт 103.5 статті 103 розділу II Кодексу).

Особа, яка виплачує доходи нерезидентові у звітному (податковому) році, у разі подання нерезидентом довідки з інформацією за попередній звітний податковий період (рік) може застосувати правила міжнародного договору України, зокрема щодо звільнення (зменшення) від оподаткування, у звітному (податковому) році з отриманням довідки після закінчення звітного (податкового) року (пункт 103.8 статті 103 розділу II Кодексу).

Таким чином, довідка, яка підтверджує що нерезидент є резидентом країни, з якою укладено міжнародний договір України за звітний рік, надає особі (податковому агенту) право на застосування зниженої ставки оподаткування на підставі міжнародного договору, починаючи з 1 січня цього ж звітного року, незалежно, якою датою вона видана, при цьому у довідці повинен бути вказаний звітний рік.

Щодо питання 1 - платник податків може скористатися умовами міжнародного договору при оподаткуванні у 2023 році «конструктивних» дивідендів за операціями 2022 року на підставі Довідки, виданої компетентним органом іноземної держави у 2023 році за період 2022 рік.

Щодо питання 2 -платник податків не може скористатися умовами міжнародного договору при оподаткуванні у 2023 році «конструктивних» дивідендів за операціями 2022 року на підставі Довідки, виданої компетентним органом іноземної держави у 2023 році за період 2023 рік.

Щодо питання 3 -платник податків може скористатися умовами міжнародного договору при оподаткуванні у 2023 році «конструктивних» дивідендів за операціями 2022 року на підставі Довідки, виданої компетентним органом іноземної держави у 2022 році за період 2022 рік.

Додатково повідомляємо, що згідно із абзацом третім пункт 103.2 статті 103 розділу II Кодексу, податкові вигоди у вигляді звільнення від оподаткування або застосування пониженої ставки податку, передбачені міжнародним договором, не надаються стосовно відповідного виду доходу або прибутку, якщо головною або переважною метою здійснення відповідної господарської операції нерезидента з резидентом України було безпосереднє або опосередковане отримання переваг, які надаються міжнародним договором у вигляді звільнення від оподаткування або застосування пониженої ставки податку. Ця норма не застосовується, якщо буде встановлено, що отримання таких переваг відповідає об'єкту та цілям міжнародного договору. Якщо міжнародним договором, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, встановлені інші правила, ніж передбачені пунктом 103.2 статті 103 розділу II Кодексу, застосовуються відповідні правила міжнародного договору.

Отже, якщо доходи, прирівняні Кодексом до дивідендів, виплачуються на користь особи, яка є податковим резидентом держави, з якою укладений міжнародний договір, відповідний дохід оподатковується податком на доходи нерезидента з урахуванням правил міжнародного договору. Відповідні міжнародні договори застосовуються, якщо нерезидент виконує усі умови для отримання переваг, передбачених відповідною статтею (відповідним пунктом статті) такого міжнародного договору.

Правила Кодексу, у тому числі норми абзацу третього підпункту 141.4.2 пункту 141.4 статті 141 розділу III Кодексу щодо порядку розрахунку суми податку, застосовуються у частині, у якій вони не суперечать правилам міжнародного договору.

Згідно з підпунктом 69.9 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ Кодексу для платників податків та контролюючих органів тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України, зупиняється перебіг строків, визначених податковим законодавством та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, з урахуванням особливостей, встановлених цим підпунктом. 

Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (пункт 52.2 статті 52 розділу II Кодексу).