Державна податкова служба України розглянула звернення Товариства з обмеженою відповідальністю «_______» (далі – Товариство) від __.__.____ № ___ про надання індивідуальної податкової консультації щодо правильного застосування правових норм з питань оподаткування для уникнення помилок при нарахуванні та сплаті податків, та керуючись статтею 52 глави 3 розділу ІІ Податкового кодексу України (далі – Кодекс), повідомляє.
У своєму зверненні платник податків повідомив, що виникла необхідність в отриманні роз’яснення з питань оподаткування та обліку отриманих товарів (елементів сонячної електростанції) отриманих за зовнішньоекономічним договором поставки від одного постачальника та заміна його на іншого за угодою про переведення боргу.
Враховуючи вищевикладене, платник податків просить надати індивідуальну податкову консультацію з таких питань:
1.. Чи можуть вважатися товари, отримані Товариством
від ________ Co.Ltd за договором поставки від __.__.____ № _____ безоплатно наданими товарами у розумінні положень підпункту 14.1.13 пункту 14.1 статті 14 Кодексу після укладання зазначеної угоди про переведення боргу;
2.. Чи відповідатиме тристороння угода між ________ Co.Ltd, Товариством та ТОВ «__________», за якою здійснюється заміна боржника у договорі поставки товарів від __.__.____ № ______, критеріям нереальної господарської операції у розумінні законодавства з питань оподаткування, а також критеріям, зазначеним в Методичних рекомендаціях з фіксування в актах перевірок результатів відпрацювання документально оформлених платниками податків нереальних господарських операцій з товарами (додаток до листа ДФС від 16.05.2016 № 16872/7/99-00-14-02-02-17).
Відповідно до підпункту 19ˡ.1.28 пункту 19ˡ.1 статті 19ˡ Кодексу до функцій контролюючих органів належить, зокрема, надання індивідуальних податкових консультацій, інформаційно-довідкових послуг з питань податкового та іншого законодавства, контроль за додержанням якого покладено на контролюючого органи.
Стосовно першого питання, порушеного Товариством у листі про надання індивідуальної податкової консультації, щодо питання оподаткування операцій з переведення боргу, повідомляємо таке.
Як зазначено у зверненні, Товариство має заборгованість
перед _________ Co.Ltd (далі – нерезидент) за договором поставки
від __.__.____ № _____ за поставлений товар, яка виникла внаслідок заборони здійснювати транскордонні перекази валютних цінностей з України.
Згідно попереднім домовленостям між нерезидентом, Товариством (боржник) та ТОВ «_________» (далі – Товариство 2) (новий боржник), який є платником податків на загальних підставах, має бути укладена угода про переведення боргу.
За змістом цієї угоди, за згодою нерезидента, сторони домовились про здійснення заміни боржника у договорі поставки товару з Товариства (первісний боржник) на нового боржника. В оплату на погашення новим боржником валютної заборгованості перед нерезидентом, первісний боржник сплачує новому боржнику суму заборгованості, перерахованої згідно офіційного курсу НБУ гривні до валюти платежу на дату заміни боржника у зобов’язанні.
Відповідно до статті 520 Цивільного кодексу України (далі – ЦКУ) боржник у зобов’язанні може бути замінений іншою особою (переведення боргу) лише за згодою кредитора, якщо інше не передбачено законом.
Статтею 521 ЦКУ визначено, форма правочину щодо заміни боржника у зобов’язанні визначається відповідно до положень статті 513 ЦКУ.
Згідно з частиною першою статті 513 ЦКУ правочин щодо заміни кредитора у зобов’язанні вчиняється у такій самій формі, що і правочин, на підставі якого виникло зобов’язання, право вимоги за яким передається новому кредиторові.
Відповідно до підпункту «а» підпункту 14.1.13 пункту 14.1
статті 14 Кодексу безоплатно надані товари – це товари, що надаються згідно з договорами дарування, іншими договорами, за якими не передбачається грошова або інша компенсація вартості таких товарів чи їх повернення, або без укладення таких договорів.
При цьому, підпунктом 14.1.255 пункту 14.1 статті 14 Кодексу визначено, що відступлення права вимоги - операція з переуступки кредитором прав вимоги боргу третьої особи новому кредитору з попередньою або наступною компенсацією вартості такого боргу кредитору або без такої компенсації.
Отже, оскільки в даному випадку договір поставки товарів з нерезидентом передбачає компенсацію суб’єктом вартості товарів та договір про переведення боргу передбачає надання інших видів компенсації вартості поставлених товарів, зокрема погашення кредиторської заборгованості перед нерезидентом шляхом перерахування коштів за поставлений товар новому боржнику, то товар, отриманий від нерезидента за договором поставки, не є безоплатно наданим на користь Товариства в розумінні підпункту «а» підпункту 14.1.13 пункту 14.1 статті 14 Кодексу.
Стосовно другого питання, порушеного Товариством у листі про надання індивідуальної податкової консультації, щодо визнання тристоронньої угоди між нерезидентом, Товариством та ТОВ «________», за якою здійснюється заміна боржника у договорі поставки товарів від __.__.____ № ______, критеріям нереальної господарської операції у розумінні законодавства з питань оподаткування, а також критеріям, зазначеним в Методичних рекомендаціях з фіксування в актах перевірок результатів відпрацювання документально оформлених платниками податків нереальних господарських операцій з товарами (додаток до листа ДФС від 16.05.2016 № 16872/7/99-00-14-02-02-17), повідомляємо таке.
Відповідно до статті 52 Кодексу у межах розгляду запиту на індивідуальну податкову консультацію контролюючим органом повинні надаватись роз’яснення з питань практичного застосування окремих норм податкового та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на такий контролюючий орган а підтвердження або спростування факту визнання тристоронньої угоди між нерезидентом, Товариством та ТОВ «________»,
за якою здійснюється заміна боржника у договорі поставки товарів
від __.__.____ № ______, критеріям нереальної господарської операції не є роз’ясненням податкового законодавства, і не може бути предметом індивідуальної податкової консультації.
Разом з тим, зазначаємо, що кожен конкретний випадок податкових взаємовідносин потребує аналізу документів та матеріалів, які дають змогу ідентифікувати предмет запиту більш детально.
Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватись виключно платником податків, якому надано таку консультацію (пункт 52.2 статті 52 глави 3 розділу ІІ Кодексу).
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |