X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 03.08.2023 р. № 2255/ІПК/99-00-21-02-02-06

Державна податкова служба України за результатами розгляду звернення                             АТ АБ «» (далі – банк) щодо коригування фінансового результату до оподаткування на суму використаного резерву для списання заборгованості по кредиту у разі припинення банком зобов’язання по кредиту непов’язаній з банком фізичній особі та юридичній особі шляхом прощення боргу та, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), в межах компетенції повідомляє.

 Банк просить надати індивідуальну податкову консультацію з наступних запитань:

1.чи збільшується фінансовий результат до оподаткування банку відповідно до п.п. 139.3.3 п. 139.3 ст. 139 Кодексу на суму використаного резерву для списання заборгованості по кредиту, наданому непов’язаній з банком фізичній особі, у разі припинення зобов’язання по кредиту, шляхом прощення боргу, відповідно до ст. 605 Цивільного кодексу України (далі – ЦКУ), яка не відповідає ознакам, визначеним п.п. 14.1.11 п. 14.1 ст. 14 Кодексу?

2. чи збільшується фінансовий результат до оподаткування банку відповідно до п.п. 139.3.3 п. 139.3 ст. 139 Кодексу на суму використаного резерву для списання заборгованості по кредиту, наданому непов’язаній з банком юридичній особі або фізичній особі-підприємцю у разі припинення зобов’язання по кредиту, шляхом прощення боргу, відповідно до ст. 605 ЦКУ?

Щодо запитань 1, 2

Відповідно до частини першої ст. 605 ЦКУ зобов'язання припиняється внаслідок звільнення (прощення боргу) кредитором боржника від його обов'язків, якщо це не порушує прав третіх осіб щодо майна кредитора.

Зобов'язання припиняється частково або у повному обсязі на підставах, встановлених договором або законом (частина перша ст. 598 ЦКУ).

Відповідно до п.п. 134.1.1 п. 134.1 ст. 134 Кодексу об’єктом оподаткування податком на прибуток є прибуток із джерелом походження з України та за її межами, який визначається шляхом коригування (збільшення або зменшення) фінансового результату до оподаткування (прибутку або збитку), визначеного у фінансовій звітності підприємства відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності, на різниці, які визначені відповідними положеннями Кодексу.

Різниці, що виникають при формуванні резервів банків та небанківських фінансових установ встановлені п. 139.3 ст. 139 Кодексу.

Згідно з п.п.139.3.3 п. 139.3 ст. 139 Кодексу фінансовий результат до оподаткування збільшується:

1) на суму використання резерву для списання (відшкодування) активу, який не відповідає ознакам, визначеним п.п. 14.1.11 п. 14.1 ст. 14 цього Кодексу;

2) на суму використання резерву у зв'язку із припиненням визнання активу при прощенні заборгованості фізичних осіб, які є пов'язаними з таким кредитором або перебувають з таким кредитором у трудових відносинах, або перебували з таким кредитором у трудових відносинах і період між датою припинення трудових відносин таких осіб та датою прощення їхньої заборгованості не перевищує три роки.

Сума використання резерву у зв'язку із припиненням визнання активу при прощенні кредитором заборгованості інших осіб, не визначених підпунктом 2 цього підпункту, не змінює фінансовий результат до оподаткування.

Відповідно до п.п. 139.3.4 п. 139.3 ст. 139 Кодексу фінансовий результат до оподаткування зменшується:

2) на суму списання у попередніх звітних періодах активу, який у звітному періоді набув ознак, визначених п.п. 14.1.11 п. 14.1 ст. 14 цього Кодексу;

4) на суму доходів (зменшення витрат) від погашення раніше списаної за рахунок резерву заборгованості, яка не відповідає ознакам, визначеним
п.п.  14.1.11 п. 14.1 ст.14 цього Кодексу.

Таким чином, у разі прощення банківською установою боргу позичальнику- фізичній особі, яка не пов’язана з таким кредитором, фінансовий результат до оподаткування збільшується на суму використаного резерву у зв’язку із припиненням визнання активу при прощенні заборгованості, яка не відповідає п.п. 14.1.11 п. 14.1 ст. 14 Кодексу.

У разі прощення заборгованості банківською установою позичальнику – юридичній особі або фізичній особі - підприємцю, яка не пов’язана з таким кредитором, фінансовий результат до оподаткування не збільшується на суму використаного резерву у зв'язку із припиненням визнання активу при прощенні заборгованості, за умови що така заборгованість відповідає одній із ознак, визначених п.п. 14.1.11 п. 14.1 ст. 14 Кодексу.

Згідно з п.п. 69.9 п. 69 підрозділу 10 «Інші перехідні положення» розділу ХХ Кодексу у період воєнного стану на території України тимчасово, до 01 серпня 2023 року, для платників податків та контролюючих органів було зупинено перебіг строків, визначених податковим законодавством та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, з урахуванням особливостей, встановлених цим підпунктом.

Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (п. 52.2 ст. 52 Кодексу).