X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 04.08.2023 р. № 2284/ІПК/99-00-24-03-03-06

Державна податкова служба України, керуючись ст.52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), розглянула звернення щодо окремих питань практичного застосування норм чинного законодавства та в межах компетенції повідомляє.

Платник податку повідомив, що здійснює господарську діяльність у сфері комп’ютерного програмування та є платником податку на прибуток на загальних підставах (на даний час не є платником податку на прибуток на особливих умовах), а також не являється платником податку на додану вартість.

На підставі наказу Міністерства цифрової трансформації України
від (      )ТОВ «(       )» набуло статусу резидента Дія Сіті,про що свідчить запис в Реєстрі Дія Сіті № (  ) від (   ).2022.

У зв’язку з чим платник податків просить надати індивідуальну податкову консультацію з наступних питань:

1. Чи належить до складу заробітної плати в розумінні п.п. 14.1.48 п. 14.1 ст. 14 та підпункту «а»п.п. 170.141.2 п. 170.141ст. 170 Кодексу одноразове заохочення, не пов'язане з конкретними результатами праці (у зв’язку з вагітністю і пологами), яке виплачується ТОВ «(     )» –резидентом Дія Сіті на користь найманого працівника, якщо таке заохочення надається на виконання положень Колективного договору?

2.За якою ставкою податку на доходи фізичних осіб має здійснюватися оподаткування одноразового заохочення, не пов'язаного з конкретними результатами праці (у зв’язку з вагітністю і пологами), яке виплачується
ТОВ «(     )» – резидентом Дія Сіті на користь найманого працівника, якщо таке заохочення надається на виконання положень Колективного договору?

3.Чи є в розумінні п. 1 частини першої ст. 7 Закону України від 08 липня 2010 року № 2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» (далі – Закон № 2464) базою нарахування єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування (далі – єдиний внесок) одноразове заохочення, не пов'язане з конкретними результатами праці (у зв’язку з вагітністю і пологами), яке виплачується
ТОВ «(     )» – резидентом Дія Сіті на користь найманого працівника, якщо таке заохочення надається на виконання положень Колективного договору?

4.Чи означає встановлення п.«а» частини 141 ст. 8 Закону № 2464 розміру єдиного внеску для платника – резидента Дія Сіті на рівні мінімального страхового внеску встановленням максимальної бази нарахування єдиного внеску на рівні мінімальної заробітної плати?

Особливості оподаткування доходів спеціалістів резидентів Дія Сіті встановлені п. 170.141 ст. 170 Кодексу, відповідно до п.п. 170.141.1 якого податковим агентом платника податку – спеціаліста резидента Дія Сіті під час нарахування (виплати) на його користь доходів у вигляді заробітної плати, інших заохочувальних та компенсаційних виплат або інших виплат і винагород, які нараховуються (виплачуються, надаються) платнику податку у зв'язку з трудовими відносинами чи у зв'язку з виконанням гіг-контракту, укладеного у порядку, передбаченому Законом України від 15 липня 2021 року № 1667-IX «Про стимулювання розвитку цифрової економіки в Україні» (далі – Закон
№ 1667), є резиденти Дія Сіті.

Згідно з п.п. 170.141.2 п. 170.141 ст. 170 Кодексу за ставкою, визначеною
п. 167.2 ст. 167 Кодексу, оподатковуються доходи платникаподатку–спеціаліста резидентаДіяСіті, щовиплачуються на йогокористь резидентом ДіяСіті у вигляді:

а) заробітної плати;

б) винагороди за гіг-контрактом, укладеним у порядку, передбаченому Законом № 1667, у тому числівинагороди за створення та перехід прав на твори, створені за замовленням;

в) авторськоївинагороди за створенняслужбовоготвору та перехід прав на службові твори.

У відповідності до п. 167.2 ст.167Кодексу ставка податку становить
5 відс. бази оподаткування у випадках, прямо визначених розділом IV Кодексу.

Статтею 2 Закону України від 24 березня 1995 року № 108/95-ВР «Про оплату праці» (далі – Закон № 108) визначено структуру заробітної плати, до якої включаються: основна заробітна плата, додаткова заробітна плата, інші заохочувальні та компенсаційні виплати.

        Визначення видів виплат, що відносяться до основної, додаткової заробітної плати та інших заохочувальних та компенсаційних виплат, здійснюється з урахуванням Інструкції зі статистики заробітної плати, затвердженої наказом Державного комітету статистики України від 13.01.2004 № 5 (далі – Інструкція № 5), зокрема до інших заохочувальних та компенсаційних виплат належать одноразові заохочення, не пов'язані з конкретними результатами праці (наприклад, до ювілейних та пам'ятних дат, як у грошовій, так і натуральній формі) (п.п. 2.3.2 п. 2.3 розділу 2 Інструкції № 5).

        До загальногомісячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку включаються, зокрема:

        доходи у вигляді заробітної плати, нараховані (виплачені) платнику податку відповідно до умов трудового договору (контракту) (п.п. 164.2.1 п. 164.2 ст. 164 Кодексу);

        інші доходи, крім зазначених у ст. 165 Кодексу (п.п. 164.2.20 п. 164.2 ст. 164 Кодексу).

        Згідно з п. 167.1 ст. 167 Кодексу ставка податку становить 18 відс. бази оподаткування щодо доходів, нарахованих (виплачених, наданих) платнику податків (крім випадків, визначених у пп. 167.2 –167.5 ст. 167 Кодексу) у тому числі, але не виключно, у формі: заробітної плати, інших заохочувальних та компенсаційних виплат або інших виплат і винагород, які нараховуються (виплачуються, надаються) платнику у зв'язку з трудовими відносинами та за цивільно-правовими договорами.

Правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску, умови та порядок нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку, визначає Закон № 2464.

Відповідно до п. 1 частини першої ст. 4Закону № 2464 платниками єдиного внеску є роботодавці, зокремапідприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами, у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ і організацій, інших юридичних осіб, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами.

База нарахування єдиного внеску визначена у ст. 7 Закону № 2464, а саме для платників, зазначених у п. 1 (крім абзацу сьомого) частини першої ст. 4 Закону № 2464, єдиний внесок нараховується на суму нарахованої кожній застрахованій особі заробітної плати за видами виплат, які включають основну та додаткову заробітну плату, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, у тому числі в натуральній формі, що визначаються відповідно до Закону України «Про оплату праці» та суму винагороди фізичним особам за виконання робіт (надання послуг) за цивільно-правовими договорами (п. 1 частини першої ст. 7 Закону №2464).

Згідно з частиною п'ятою ст. 8 Закону № 2464 єдиний внесок для платників, зазначених у ст. 4 Закону № 2464, встановлюється у розмірі 22 відс. до визначеної ст. 7 Закону №2464 бази нарахування єдиного внеску.

Разом з тим відповідно до частини 141 ст. 8 Закону № 2464 єдиний внесок для платника– резидента ДіяСіті, який у календарному місяці відповідав вимогам, визначеним пп. 2, 3 частини першої, п. 10 частини другої ст. 5 Закону № 1667, встановлюється:

а) на суму нарахованої кожнійзастрахованій особі заробітної плати за видами виплат, які включають основну та додаткову заробітну плату, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, у тому числі в натуральній формі, що визначаються відповідно до Закону України «Про оплату праці», у розмірі мінімального страхового внеску;

б) на суму винагороди фізичним особам за виконання робіт (надання послуг) за гіг-контрактами, укладеними у порядку, передбаченому Законом № 1667, у розмірімінімального страхового внеску.

Враховуючи зазначене, підприємство, що є резидентом ДіяСіті, здійснює нарахування єдиного внеску на суми заробітної плати, винагороди за виконання робіт (надання послуг) за гіг-контрактами, які нараховані на користь кожній астрахованій особі, у розмірі мінімального страхового внеску, незалежно від розміру нарахованої заробітної плати.

При цьому мінімальний страховий внесок–це сума єдиного внеску, що визначається розрахунково як добуток мінімального розміру заробітної плати на розмір внеску, встановлений законом на місяць, за який нараховується заробітна плата (дохід), та підлягає сплаті щомісяця (п. 5 частини першої ст. 1 Закону № 2464).

        Враховуючи викладене, у разі якщо дохід у вигляді одноразового заохочення, не пов'язане з конкретними результатами праці(у зв’язку з вагітністю та пологами) включається до складу заробітної плати, то сума такого заохочення оподатковується податком на доходи фізичних осіб за ставкою 5 відс. та нараховується і сплачується єдиний внесок у розмірі мінімального страхового платежу.

        Водночас, якщо зазначене одноразове заохочення не включається до складу заробітної плати, то оподаткування такого доходу здійснюється у загальному порядку за ставкою податку на доходи фізичних осіб 18 відсотків. При цьому нарахування єдиного внеску не здійснюється.

Одночасно зауважуємо, що постановою Кабінету Міністрів України від 20 серпня 2014 року № 459 затверджено Положення про Міністерство економіки України, відповідно до п. 1 якого Міністерство економіки України є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України і який забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері, зокрема, формування та реалізує державну політику, зокрема, у сфері праці, зайнятості населення, трудової міграції, трудових відносин, соціального діалогу.

Отже, з питань віднесення одноразового заохочення, не пов'язане з конкретними результатами праці(у зв’язку з вагітністю та пологами) до складу заробітної плати працівника – спеціаліста резидента Дія Сіті, доцільно звернутися до Міністерства економіки України.

Зауважуємо, що тимчасово, на період по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), відповідно до п. 528 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу було зупинено перебіг строків, встановлених, зокрема, статтями 52 і 53 Кодексу щодо надання контролюючими органами індивідуальних податкових консультацій в письмовій формі.

Крім того, тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України, введеного Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 64/2022, затвердженим Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 2102-IX, справляння податків і зборів здійснюється з урахуванням особливостей, визначених у п. 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу.

Так, згідно з п.п. 69.9 п. 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу для платників податків та контролюючих органів до 1 серпня 2023 рокузупиняється перебіг строків, визначених податковим законодавством та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, крім випадків, передбачених зазначеним підпунктом Кодексу.

Відповідно до п. 52.2 ст. 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.

________________________________________________________________________________________________

Дана індивідуальна податкова консультація діє до зміни/втрати чинності норм законодавства, щодо яких надано індивідуальну податкову консультацію.