Державна податкова служба України, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), розглянула звернення щодо практичного застосування норм податкового законодавства і в межах компетенції повідомляє.
Платник податків у своєму зверненні просить надати індивідуальну податкову консультацію з питання: як оподатковується (за якою ставкою) дохід, отриманий платником податків від продажу житлового будинку, який розташований на земельній ділянці площею 0,3026 га з цільовим призначенням для ведення особистого селянського господарства, які отримані у спадщину. При цьому цільове призначення земельної ділянки було змінене з «для ведення особистого селянського господарства» на «для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка).
Порядок оподаткування доходів фізичних осіб врегульовано розділом ІV Кодексу,згіднозп.п.162.1.1п.162.1ст. 162 якого платником податку є фізична особа – резидент, яка отримує доходи з джерела їх походження в Україні.
Порядок оподаткуванняоперацій з продажу (обміну) об'єктівнерухомого майна, неподільногооб'єктанезавершеногобудівництва / майбутньогооб'єктанерухомості, подільногооб'єктанезавершеногобудівництва та відступлення прав за договором купівлі-продажу неподільногооб'єктанезавершеногобудівництва / майбутньогооб'єктанерухомості, щодоякогосплаченочастковоціну та зареєстрованообтяженняречових прав на користьпокупцявизначено ст. 172 Кодексу.
Відповідно до п. 172.1 ст. 172 Кодексу не оподатковується один раз протягомзвітногоподаткового року, за умовиперебування такого майна у власностіплатникаподаткубільшетрьохроків, дохід, отриманийплатникомподаткувід продажу (обміну):
житлового будинку, квартири або їх частини, кімнати, садового (дачного) будинку (включаючи об'єкт незавершеного будівництва таких об'єктів, земельну ділянку, на якій розташовані такі об'єкти, а також господарсько-побутові споруди та будівлі, розташовані на такій земельній ділянці);
земельноїділянки, що не перевищуєнормибезоплатноїпередачі, визначені ст. 121 Земельного кодексу України залежновідїїпризначення;
земельноїділянкисільськогосподарськогопризначення, безпосередньоотриманоїплатникомподатку у власність у процесіприватизації земель державних і комунальнихсільськогосподарськихпідприємств, установ та організаційабоприватизаціїземельнихділянок, щоперебували у користуванні такого платника, абовиділеної в натурі (на місцевості) власникуземельноїчастки (паю), а також таких земельнихділянок, отриманихплатникомподатку у спадщину.
Умоващодоперебування такого майна у власностіплатникаподаткубільшетрьохроків не поширюється на майно, отриманеплатникомподатку у спадщину.
Статтею 121 Земельного кодексу України встановлено норми безоплатної передачі земельних ділянок громадянам із земель державної або комунальної власності в таких розмірах:
для ведення особистого селянського господарства – не більше 2,0 га;
для ведення садівництва – не більше 0,12 га;
для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) у селах – не більше 0,25 га, в селищах – не більше 0,15 га, в містах – не більше 0,10 га;
для індивідуального дачного будівництва – не більше 0,10 гектара.
Згідно з п. 172.2 ст. 172 Кодексу дохід, отриманий платником податку від продажу протягом звітного (податкового) року другого об'єкта нерухомості (крім операцій з відчуження житлової нерухомості банками в порядку звернення стягнення за договорами іпотеки, що забезпечують кредит, наданий в іноземній валюті), із зазначених у п. 172.1 ст. 172 Кодексу, або від продажу об'єкта нерухомості, не зазначеного у п. 172.1 ст. 172 Кодексу, підлягає оподаткуванню за ставкою 5 відс., визначеною п. 167.2 ст. 167 Кодексу.
Також вказаний дохід є об’єктом оподаткування військовим збором
(п.п. 1.2 п. 161 підрозділу 10 розділу XX«Перехідні положення» Кодексу).
Ставка військового збору становить 1,5 відс. об’єкта оподаткування, визначеного п.п. 1.2 п. 161 підрозділу 10 розділу XX«Перехідні положення» Кодексу (п.п. 1.3 п. 161 підрозділу 10 розділу XX«Перехідні положення» Кодексу).
Враховуючивикладене, дохід, отриманий фізичною особою – резидентом від продажу протягом звітного податкового року другого об’єкта нерухомості, зазначеного у п. 172.1 ст. 172 Кодексу (земельної ділянки отриманої у спадщину і у якої змінено цільове використання), оподатковуєтьсяподатком на доходи фізичнихосібза ставкою 5 відс.та військовимзбором заставкою1,5 відсотка.
Зауважуємо, що тимчасово, на період дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19) відповідно до п. 528 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу було зупинено перебіг строків, встановлених, зокрема, ст.ст. 52 і 53 Кодексу щодо надання контролюючими органами індивідуальних податкових консультацій в письмовій формі.
Крім того, тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України, введеного Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 64/2022, затвердженим Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 2102-IX, справляння податків і зборів здійснюється з урахуванням особливостей, визначених у п. 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу.
Так, згідно з п.п. 69.9 п. 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу тимчасово, до 1 серпня 2023 року, для платників податків та контролюючих органів зупинявся перебіг строків, визначених податковим законодавством та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, крім випадків, передбачених зазначеним підпунктом Кодексу.
Згідно з п. 52.2 ст. 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |