Державна податкова служба України за результатами розгляду звернення Товариства щодо практичного застосування окремих норм податкового законодавства щодо порядку погашення податкових векселів та, керуючись статтею 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), в межах компетенції повідомляє.
З метою забезпечення однакового розуміння та застосування положень пункту 44 підрозділу 5 розділу ХХ «Перехідні положення» Кодексу Товариство запитує:
3. Чи можливе відвантаження важких дистилятів та біодизелю з застосуванням ставки акцизного податку 0 євро за 1000 літрів після 01.07.2023, якщо податковий вексель на дані обсяги відвантаження був оформлений та поставлений на облік в ДПС, виходячи із ставок акцизного податку, що діяли до 01.07.2023, та який порядок погашення такого векселя?
4. Яким чином здійснюється погашення податкового векселя, якщо кількість пального, на яке розрахований вексель, не відвантажено в повному обсязі та не планується в подальшому?
5. Чи можливе, та яким способом зняття з обліку податкового векселю у випадку повної відсутності відвантажень з його застосування?
До зазначених запитань.
Відповідно до п.п. 14.1.176 п. 14.1 ст. 141 Кодексу податковий вексель, авальований банком (податкова розписка) (далі - податковий вексель для цілей розділу VI цього Кодексу), - простий вексель, авальований банком, що видається векселедавцем: зокрема, до отримання з нафтопереробного підприємства нафтопродуктів, речовин, що використовуються як компоненти моторних палив, або до ввезення нафтопродуктів, речовин, що використовуються як компоненти моторних палив, на митну територію України і є забезпеченням виконання ним зобов’язання сплатити суму акцизного податку у строк, визначений статтею 229 цього Кодексу.
Пунктом 44 підрозділу 5 розділу ХХ «Перехідні положення» Кодексу встановлено, що тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного, надзвичайного стану на території України важкі дистиляти (газойль), біодизель та його суміші (що не містять або містять менш як 70 мас. % нафти або нафтопродуктів, одержаних з бітумінозних порід) на основі моноалкільних складних ефірів жирних кислот (далі у цьому пункті – важкі дистиляти та біодизель), що вироблені в Україні або ввезені на митну територію України, оподатковуються акцизним податком за ставкою 0 євро за 1000 літрів, якщо замовником такого пального згідно з умовами договору є Міністерство оборони України.
Для ввезення на митну територію України або реалізації вироблених в Україні важких дистилятів та біодизелю імпортер або виробник важких дистилятів та біодизелю оформлює податковий вексель.
Виданий виробником податковий вексель є підставою для реалізації важких дистилятів та біодизелю із сплатою акцизного податку за ставкою 0 євро за 1000 літрів.
До 01.07.2023 податковий вексель видавався на суму акцизного податку, нарахованого на обсяг ввезених на митну територію України або вироблених в Україні важких дистилятів та біодизелю, виходячи із ставки, що визначалась як різниця між ставкою, встановленою пунктом 41 підрозділу 5 розділу ХХ «Перехідні положення» Кодексу, та ставкою, встановленою абзацом першим цього пункту. До податкового векселя додається розрахунок суми акцизного податку.
Пунктом 41 підрозділу 5 розділу ХХ «Перехідні положення» Кодексу тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України, введеного Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 64/2022, затвердженим Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 2102-IX, але не довше ніж до 1 липня 2023 року, встановлено ставки акцизного податку на важкі дистиляти (газойль), та на біодизель та його суміші, що не містять або містять менш як 70 мас. % нафти або нафтопродуктів, одержаних з бітумінозних порід, у розмірі 100 євро за 1000 літрів.
Згідно з п.п. 215.3.4 п. 215.3 ст. 215 Кодексу ставка акцизного податку на важкі дистиляти (газойль) становить 139,50 євро за 1000 літрів, а ставка акцизного податку на біодизель та його суміші (що не містять або містять менш як 70 мас. % нафти або нафтопродуктів, одержаних з бітумінозних порід) на основі моноалкільних складних ефірів жирних кислот становить 106 євро за 1000 літрів.
Отже, встановлені пунктом 41 підрозділу 5 розділу ХХ «Перехідні положення» Кодексу ставки акцизного податку на важкі дистиляти (газойль), та на біодизель та його суміші, що не містять або містять менш як 70 мас. % нафти або нафтопродуктів, одержаних з бітумінозних порід, діяли до 1 липня 2023 року, а з 1 липня 2023 року діють ставки акцизного податку на зазначену продукцію, встановлені п.п. 215.3.4 п. 215.3 ст. 215 Кодексу.
Оскільки пункт 44 підрозділу 5 розділу ХХ «Перехідні положення» Кодексу на сьогодні є чинним, то виробник або імпортер з 1 липня 2023 року при ввезенні на митну територію України або реалізації на території України важких дистилятів та біодизелю має право оформлювати податковий вексель за ставкою акцизного податку 0 євро за 1000 літрів, якщо замовником такого пального є Міністерство оборони України, та за умови, що такий податковий вексель видається на суму акцизного податку, нарахованого на обсяг ввезених на митну територію України або вироблених в Україні важких дистилятів та біодизелю, виходячи із ставки, що визначається як різниця між діючою ставкою акцизного податку, встановленою підпунктом 215.3.4 пункту 215.3 статті 215 Кодексу, та ставкою, встановленою абзацом першим пункту 44 підрозділу 5 розділу ХХ «Перехідні положення» Кодексу (0 євро за 1000 літрів).
Звертаємо увагу, що Законом України від 10 серпня 2023 року № 3325-ІХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо підтримки діяльності з охорони людського життя на морі відповідно до міжнародних договорів України» до пункту 44 підрозділу 5 розділу ХХ «Перехідні положення» Кодексу внесено зміни в частині заміни посилання на пункт 41 підрозділу 5 розділу ХХ «Перехідні положення» Кодексу посиланням на п.п. 215.3.4 п. 215.3 ст. 215 Кодексу.
Податковий вексель без сплати коштами зазначеної в ньому суми акцизного податку погашається у разі підтвердження факту цільового використання важких дистилятів та біодизелю протягом строку, на який виданий такий вексель, шляхом реєстрації акцизних накладних у Єдиному реєстрі акцизних накладних на операції з реалізації важких дистилятів та біодизелю Міністерству оборони України, складених платником податку, який здійснює таку реалізацію.
Акцизні накладні на такі операції складаються на підставі первинних документів.
Податковий вексель без сплати коштами зазначеної в ньому суми акцизного податку за операціями, визначеними цим пунктом, погашається на підставі копій первинних документів та договорів на реалізацію пального, що підтверджують реалізацію пального по всьому ланцюгу реалізації пального від виробника/імпортера до суб’єкта, визначеного цим пунктом, поданих до контролюючого органу, та акцизних накладних, складених на такі операції та зареєстрованих у Єдиному реєстрі акцизних накладних.
Відповідно до п. 29.1 ст. 29 Кодексу обчислення суми податку здійснюється шляхом множення бази оподаткування на ставку податку із/без застосуванням відповідних коефіцієнтів.
У разі обчислення податку із застосуванням специфічних ставок з підакцизних товарів (продукції) базою оподаткування є їх величина, визначена в одиницях виміру ваги, об'єму, кількості товару (продукції), об'єму циліндрів двигуна автомобіля або в інших натуральних показниках (п. 214.4 ст. 214 Кодексу).
Отже, Кодексом не заборонено відвантаження після 01.07.2023 важких дистилятів та біодизелю з застосуванням ставки акцизного податку 0 євро за 1000 літрів за договорами, укладеними з Міністерством оборони України, за векселями, виданими та поставленими на облік у контролюючому органі до 01.07.2023.
При цьому відвантаження важких дистилятів та біодизелю повинно здійснюватися з дотриманням вимог пункту 44 підрозділу 5 розділу ХХ «Перехідні положення» Кодексу.
Пунктом 44 підрозділу 5 розділу ХХ «Перехідні положення» Кодексу передбачено погашення податкового векселя підтвердженням цільового використання пального, або сплатою до закінчення строку, на який видано податковий вексель, акцизного податку на обсяг пального, цільове використання якого не підтверджено.
У випадку, якщо Товариство не може підтвердити цільове використання всього обсягу пального, на суму акцизного податку з якого до 01.07.2023 видано податковий вексель, йому необхідно для погашення такого податкового векселя до закінчення строку, на який видано податковий вексель, сплатити суму акцизного податку, яка обчислюється виходячи з обсягу пального, цільове використання якого не підтверджено.
Крім того, у разі відсутності у встановлений строк цільового використання імпортером або виробником, які видали податковий вексель, пального з таких імпортера або виробника справляється штраф у розмірі 50 відсотків суми акцизного податку, яка обчислюється виходячи з обсягів пального, за якими відсутнє підтвердження цільового використання.
Слід зазначити, що до звернення Товариства не надано будь-яких первинних документів, що фіксують факти здійснення господарських операцій.
Тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України, введеного Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 64/2022, затвердженим Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 2102-IX, справляння податків і зборів здійснюється з урахуванням особливостей, визначених у п. 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу.
Так, згідно з п.п. 69.9 п. 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу тимчасово до 1 серпня 2023 року було зупинено перебіг строків, зокрема щодо надання контролюючими органами індивідуальних податкових консультацій.
Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватись виключно платником податків, якому надано таку консультацію (пункт 52.2 статті 52 Кодексу).
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |