X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ГУ ДПС У М.КИЄВІ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 12.09.2023 р. № 2961/ІПК/26-15-24-01-13-12

Головне управління ДПС у м. Києві, керуючись статтею 52 глави 3 розділу II Податкового кодексу України від 2 грудня 2010 року № 2755-IV зі змінами та доповненнями (далі – ПКУ), розглянуло запит на отримання індивідуальної податкової консультації щодо оподаткування бюджетного гранту, отриманого фізичною особою-підприємцем та в межах компетенції повідомляє.

Фізична особа – підприємець – платник єдиного податку третьої групи за ставкою 5 відсотків повідомила, що отримала кошти у вигляді бюджетного гранту. В зв’язку з цим платник податку просить надати індивідуальну податкову консультацію, в якій роз’яснити: чи підлягає оподаткуванню єдиним податком за ставкою 5 відс. сума грантових коштів?

Оподаткування доходів, отриманих фізичною особою - підприємцем від провадження господарської діяльності на спрощеній системі оподаткування здійснюється відповідно до глави 1 розділу XIV ПКУ.

Згідно з підпунктом 1 пункту 292.1 статті 292 ПКУ доходом платника єдиного податку фізичної особи - підприємця є дохід, отриманий протягом податкового (звітного) періоду в грошовій формі (готівковій та/або безготівковій); матеріальній або нематеріальній формі, визначеній пунктом 292.3 статті 292 ПКУ. При цьому до доходу не включаються отримані такою фізичною особою пасивні доходи у вигляді процентів, дивідендів, роялті, страхові виплати і відшкодування, доходи у вигляді бюджетних грантів, а також доходи, отримані від продажу рухомого та нерухомого майна, яке належить на праві власності фізичній особі та використовується в її господарській діяльності.

Таким чином, сума коштів, отримана фізичною особою - підприємцем у вигляді бюджетного гранту, не включається до її доходу та не оподатковується єдиним податком, але такий дохід оподатковується за загальними правилами, встановленими ПКУ для платників податку - фізичних осіб.

Порядок оподаткування доходів фізичних осіб встановлено нормами IV розділу ПКУ, пунктом 170.71 статті 170 якого визначено порядок оподаткування бюджетного гранту.

Відповідно до підпункту 170.71.1 пункту 170.71 статті 170 ПКУ не оподатковується та не включається до загального місячного або річного оподатковуваного доходу платника податку дохід у вигляді бюджетного гранту під час його нарахування (виплати, надання) на користь платника податків.

Згідно з підпунктом 170.71.2 пункту 170.71 статті 170 ПКУ податковим агентом платника податку під час нарахування (виплати, надання) на його користь доходу у вигляді бюджетного гранту є надавач такого гранту.

Відповідно до підпункту 14.1.180 пункту 14.1 статті 14 ПКУ податковий агент щодо податку на доходи фізичних осіб - юридична особа (її філія, відділення, інший відокремлений підрозділ), самозайнята особа, представництво нерезидента - юридичної особи, інвестор (оператор) за угодою про розподіл продукції, які незалежно від організаційно-правового статусу та способу оподаткування іншими податками та/або форми нарахування (виплати, надання) доходу (у грошовій або негрошовій формі) зобов'язані нараховувати, утримувати та сплачувати податок, передбачений розділом IV ПКУ, до бюджету від імені та за рахунок фізичної особи з доходів, що виплачуються такій особі, вести податковий облік, подавати податкову звітність контролюючим органам та нести відповідальність за порушення його норм в порядку, передбаченому статтею 18 та розділом IV ПКУ.

Враховуючи викладене, у разі отримання суб'єктами господарювання - резидентами (фізичними особами - підприємцями - платниками єдиного податку) суми коштів у вигляді бюджетних грантів, сума таких грантів не включається до доходу зазначених суб'єктів господарювання, але оподатковується за загальними правилами, встановленими ПКУ для платників податку - фізичних осіб. Крім того, надавачі бюджетних грантів зобов’язані виконати всі функції податкового агента, встановлені ПКУ.

Згідно з пунктом 52.2 статті 52 глави 3 розділу ІІ ПКУ індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.