X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ГУ ДПС У ЧЕРНІГІВСЬКІЙ ОБЛАСТІ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 13.09.2023 р. № 3005/ІПК/25-01-04-03-06

Головне управління ДПС у Чернігівській області за результатами розгляду звернення  Спілки про надання індивідуальної  податкової консультації щодо включення до складу доходів платника єдиного податку третьої групи залишкової вартості повернених з господарського відання власних основних засобів, та керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс),  в межах компетенції повідомляє.

У своєму зверненні Спілка повідомила,  що є платником єдиного податку третьої групи та не є платником  податку на додану вартість. Основним видом діяльності є здача  в оренду власного нерухомого майна. Враховуючи зміни, внесені до Кодексу в частині спрощеної системи оподаткування на період дії воєнного, надзвичайного стану на території України, Спілка з 05.10.2022 року зареєстрована  платником єдиного податку третьої групи зі ставкою 2 відсотки доходу (до 01 серпня 2023 року). Спілка є єдиним засновником Підприємства, який є платником  податку на прибуток та не є платником податку на додану вартість. 

Основні засоби  були передані в господарське  відання  Підприємства та перебували  на його балансі, про що зазначено  в статуті  підприємства.

Постановою Правління Спілки було прийнято  рішення  про припинення  права господарського відання основними засобами Підприємства та основні засоби були повернуті з господарського відання власнику – Спілці згідно актів  прийому  - передачі.

Платник просить надати роз’яснення з наступних питань:

  1. Чи включається залишкова вартість,  повернених з господарського  відання власних основних засобів в обсяг місячного доходу Спілки?
  2. Які податкові зобов’язання виникають в Спілки у зв’язку з поверненням  основних засобів з господарського  відання?
  3. Чи впливає повернення основних засобів  з господарського  відання  власнику  на базу оподаткування  податком на прибуток  в Підприємства?

 

Щодо питання 1-2.

Відповідно до статті 134 Господарського кодексу України (далі - ГКУ) суб'єкт господарювання, який здійснює господарську діяльність на основі права власності, на свій розсуд, одноосібно або спільно з іншими суб'єктами володіє, користується і розпоряджається належним йому (їм) майном, у тому числі має право надати майно іншим суб'єктам для використання його на праві власності, праві господарського відання чи праві оперативного управління, або на основі інших форм правового режиму майна, передбачених ГКУ.

Стаття 136 ГКУ передбачає, що право господарського відання є речовим правом суб'єкта підприємництва, який володіє, користується і розпоряджається майном, закріпленим за ним власником (уповноваженим ним органом), з обмеженням правомочності розпорядження щодо окремих видів майна за згодою власника у випадках, передбачених цим Кодексом та іншими законами.

Власник майна, закріпленого на праві господарського відання за суб'єктом підприємництва, здійснює контроль за використанням та збереженням належного йому майна безпосередньо або через уповноважений ним орган, не втручаючись в оперативно-господарську діяльність підприємства.

 

Відповідно до п.п. 2 п. 292.1 ст. 292 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755-VI зі змінами та доповненнями (далі – Кодекс) для юридичної особи платника єдиного податку третьої групи доходом є будь-який дохід, включаючи дохід представництв, філій, відділень такої юридичної особи, отриманий протягом податкового (звітного) періоду в грошовій формі (готівковій та/або безготівковій); матеріальній або нематеріальній формі, визначеній п. 292.3 ст. 292 ПКУ.

Згідно з абзацами першим і другим п. 292.3 ст. 292 ПКУ до суми доходу платника єдиного податку включається вартість безоплатно отриманих протягом звітного періоду товарів (робіт, послуг).

Безоплатно отриманими вважаються товари (роботи, послуги), надані платнику єдиного податку згідно з письмовими договорами дарування та іншими письмовими договорами, укладеними згідно із законодавством, за якими не передбачено грошової або іншої компенсації вартості таких товарів (робіт, послуг) чи їх повернення, а також товари, передані платнику єдиного податку на відповідальне зберігання і використані таким платником єдиного податку.

Відповідно до ст. 717 Цивільного кодексу України за договором дарування  одна сторона (дарувальник) передає або зобов’язується передати в майбутньому другій стороні (обдаровуваному) майно (дарунок) у власність.  Тобто такі правовідносини  передбачають  перехід права власності на майно і не передбачають  компенсації за нього. 

Як зазначено  у зверненні Спілки  право власності  на основні засоби (об’єкти нерухомого майна), які були передані в господарське відання  належить Спілці на підставі свідоцтв на право власності  на нерухоме майно (окремо на кожний об’єкт нерухомості).

При поверненні основних засобів з господарського відання  підприємства  на баланс власника майна не здійснюється перехід права власності, а тому залишкова вартість власних основних засобів, повернених з господарського  відання не є доходом  платника єдиного податку. 

 

Щодо питання 3.

Згідно п. 191.1.28 ст. 191 Кодексу до функцій  контролюючих органів  належить  надання індивідуальних  податкових консультацій.

Відповідно до п. 52.1. ст. 52  Кодексу за зверненням платників податків у паперовій або електронній формі контролюючий орган, визначений підпунктом 41.1.1 пункту 41.1 статті 41 цього Кодексу, надає їм безоплатно індивідуальні податкові консультації з питань практичного застосування окремих норм податкового та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на такий контролюючий орган, протягом 25 календарних днів, що настають за днем отримання такого звернення даним контролюючим органом.

Згідно  п.52.2 ст. 52 Кодексу індивідуальна  податкова  консультація  має індивідуальний характер  і може використовуватись виключно платником податків, якому надано таку консультацію.

Питання  щодо оподаткування податком на прибуток операцій з повернення основних засобів з господарського  відання  власнику не стосується безпосередньо платника, який звернувся  на отримання індивідуальної  податкової  консультації.

Таким чином, звернення щодо  надання податкової консультації  з даного питання має бути надано виключно платником податків, яким така індивідуальна податкова консультація буде використовуватися.

Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (п. 52.2 ст. 52 Кодексу).