Державна податкова служба України за результатами розгляду запиту Товариства з обмеженою відповідальністю (далі – Товариство) щодо порядку визначення доходу платника єдиного податку третьої групи, керуючись статтею 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), в межах компетенції повідомляє.
Товариство до обрання спрощеної системи з особливостями оподаткування було зареєстровано платником єдиного податку третьої групи зі ставкою 5 відсотків.
Посилаючись на норми податкового законодавства Товариство просить надати індивідуальну податкову консультацію з наступних питань:
Щодо першого – третього питань
Правові засади застосування спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності, а також справляння єдиного податку встановлено главою 1 розділу XIV Кодексу.
До суб’єктів господарювання третьої групи, які застосовують спрощену систему оподаткування, обліку та звітності, відносяться юридичні особи – суб’єкти господарювання будь-якої організаційно-правової форми, у яких протягом календарного року обсяг доходу не перевищує 1167 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 01 січня податкового (звітного) року (підпункт 3 пункту 291.4 статті 291 Кодексу).
Відповідно до підпункту 2 пункту 292.1 статті 292 Кодексу доходом платника єдиного податку для юридичної особи є будь-який дохід, включаючи дохід представництв, філій, відділень такої юридичної особи, отриманий протягом податкового (звітного) період у в грошовій формі (готівковій та/або безготівковій); матеріальній або нематеріальній формі, визначеній пунктом 292.3 статті 292 Кодексу.
Платники єдиного податку зобов'язані перейти на сплату інших податків і зборів, визначених Кодексом, у таких випадках та в строки у разі перевищення протягом календарного року встановленого обсягу доходу платниками єдиного податку третьої групи - з першого числа місяця, наступного за податковим (звітним) кварталом, у якому відбулося таке перевищення (підпункт 3 підпункту 298.2.3 пункту 298.2 статті 298 Кодексу).
Пунктом 292.16 статті 292 Кодексу визначено, що право на застосування спрощеної системи оподаткування в наступному календарному році мають платники єдиного податку за умови неперевищення протягом календарного року обсягу доходу, встановленого для відповідної групи платників єдиного податку
Законом України від 30 червня 2023 року № 3219-ІХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей оподаткування у період дії воєнного стану» внесено зміни до пункту 9 підрозділу 8 розділу ХХ «Перехідні положення» Кодексу згідно з якими тимчасово, з 01 квітня 2022 року до припинення або скасування воєнного, надзвичайного стану на території України, але не пізніше ніж до 01 серпня 2023 року, положення розділу XIV Кодексу застосовуються з урахуванням особливостей.
Відповідно до абзацу другого підпункту 9.2 пунктом 9 підрозділу 8 розділу ХХ «Перехідні положення» до платників єдиного податку зі ставкою 2 відсотки не застосовується обмеження щодо обсягу доходу та кількості осіб, які перебувають з ними у трудових відносинах.
Платники податків, які станом на 31 липня 2023 року використовували особливості оподаткування, встановлені пунктом 9 підрозділу 8 розділу ХХ «Перехідні положення» Кодексу, та не відмовилися від їх використання самостійно, і до переходу на такі особливості були платниками єдиного податку, з 1 серпня 2023 року автоматично вважаються платниками єдиного податку тієї групи єдиного податку, на якій вони перебували до моменту переходу на застосування особливостей третьої групи, встановлених пунктом 9 підрозділу 8 розділу ХХ «Перехідні положення» Кодексу.
Дохід, отриманий у період застосування особливостей оподаткування, встановлених пунктом 9 підрозділу 8 розділу ХХ «Перехідні положення» Кодексу, не включається до обсягу доходу, визначеного для платників єдиного податку, встановленого пунктом 291.4 статті 291 Кодексу (підпункт 91.4.1 пункту 91.4 пункту 91 підрозділу 8 розділу ХХ «Перехідні положення» Кодексу).
Крім того підпунктом 91.4.3 пункту 91.4 пункту 91 підрозділу 8 розділу ХХ «Перехідні положення» Кодексу, встановлено, що у 2023 звітному році обсяг доходу для відповідної групи платників єдиного податку, встановлений пунктом 291.4 статті 291 Кодексу, визначається пропорційно до кількості календарних місяців поточного календарного року, протягом яких платник єдиного податку не застосовував особливості оподаткування, встановлені пунктом 9 підрозділу 8 розділу ХХ «Перехідні положення» Кодексу.
Враховуючи викладене, після повернення Товариства на єдиний податок третьої груп за ставкою 5 відсотків, до суми граничного обсягу доходу, визначеного підпунктом 3 пункту 291.4 статті 291 Кодексу не включається дохід, отриманий під час використання особливостей оподаткування, встановлених пунктом 9 підрозділом 8 розділу ХХ «Перехідні положення» Кодексу.
При цьому, сума граничного доходу за 2023 рік (з дати повернення на єдиний податок третьої групи зі ставкою 5 відсотків до кінця календарного року) розраховується пропорційно до кількості місяців у 2023 році, які Товариство застосовуватиме єдиний податок третьої групи зі ставкою 5 відсотків.
Додатково повідомляємо, що відповідно до підпункту 69.9 пункту 69 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу тимчасово, до 1 серпня 2023 року, для платників податків та контролюючих органів зупинявся перебіг строків, визначених податковим законодавством та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.
Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (пункт 52.2 статті 52 Кодексу).
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |