ГУ ДФС у Харківській області розглянуло звернення Фермерського господарства щодо правомірності сплати земельного податку фермерським господарством за користування земельних ділянок, що знаходяться у власності громадян.
Функції та правові основи діяльності контролюючих органів визначені Податковим кодексом України від 02.12.10р. № 2755-VІ (далі - Кодекс).
Підпунктом 52.2 ст. 52 Кодексу визначено, що індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
Правові, економічні та соціальні засади створення та діяльності фермерських господарств, як прогресивної форми підприємницької діяльності громадян у галузі сільського господарства України, визначає Закон України «Про фермерське господарство» від 19.06.2003 №973-ІV (далі - Закон № 973-ІV).
Згідно ст. 1 Закону № 973-ІV фермерське господарство є формою підприємницької діяльності громадян, які виявили бажання виробляти товарну сільськогосподарську продукцію, здійснювати її переробку та реалізацію з метою отримання прибутку на земельних ділянках, наданих їм у власність та/або користування, у тому числі в оренду, для ведення фермерського господарства, товарного сільськогосподарського виробництва, особистого селянського господарства, відповідно до закону.
Крім того, п. 300.1 ст. 300 Кодексу встановлено, що платники єдиного податку несуть відповідальність відповідно до Кодексу за правильність обчислення, своєчасність та повноту сплати сум єдиного податку, а також за своєчасність подання податкових декларацій.
Разом з тим, згідно п.п. 297.1.4 п. 297.1 ст. 297 Кодексу, платники єдиного податку звільняються від обов’язку нарахування, сплати та подання податкової звітності з таких податків і зборів, зокрема податку на майно (в частині земельного податку), крім земельного податку за земельні ділянки, що не використовуються платниками єдиного податку першої - третьої груп для провадження господарської діяльності.
Нормами п.п. 14.1.36 п. 14.1 ст. 14 Кодексу визначено, що господарська діяльність — діяльність особи, що пов’язана з виробництвом (виготовленням) та/або реалізацією товарів, виконанням робіт, наданням послуг, спрямована на отримання доходу і проводиться такою особою самостійно та/або через свої відокремлені підрозділи, а також через будь-яку іншу особу, що діє на користь першої особи, зокрема за договорами комісії, доручення та агентськими договорами.
Таким чином, Фермерське господарство як платник єдиного податку третьої групи не є платником земельного податку, при умові використання земельної ділянки в господарській діяльності з метою отримання доходу.
Водночас повідомляємо, що відповідно до п. 269.1 ст. 269 Кодексу платниками податку є власники земельних ділянок, земельних часток (паїв) та землекористувачі, які сплачують плату за землю з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою (п. 287.1 ст. 287 Кодексу).
Право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав, що передбачено ст. 125 Земельного кодексу України від 25.10.2001р. № 2768-ІІІ (далі - Земельний кодекс).
Право власності, користування земельною ділянкою оформлюється відповідно до Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» (ст. 126 Земельного кодексу).
Як вбачається із звернення, власниками земельних ділянок, які знаходяться у користуванні фермерського господарства є фізичні особи, які повинні сплачувати земельний податок з дня виникнення права власності на землю.
Нарахування фізичним особам сум податку, згідно з п. 286.5 ст. 286 Кодексу проводиться контролюючими органами (за місцем знаходження земельної ділянки), які надсилають (вручають) платникові за місцем його реєстрації до 1 липня поточного року податкове повідомлення-рішення про внесення податку за формою, встановленою у порядку, визначеному ст. 58 Кодексу.
Податок фізичними особами сплачується протягом 60 днів з дня вручення податкового повідомлення - рішення (п. 287.5 ст. 287 Кодексу).
Разом з тим, повідомляємо, що нормами п. 281.3 ст. 281 Кодексу передбачено звільнення від сплати земельного податку на період дії єдиного податку четвертої групи власників земельних ділянок, земельних часток (паїв) та землекористувачів за умови передачі земельних ділянок та земельних часток (паїв) в оренду платнику єдиного податку четвертої групи.
Таким чином, фізичні особи - землевласники, які уклали договори оренди земельних ділянок та земельних часток (паїв), що належать їм на правах приватної власності з юридичними особами, що не є платниками єдиного податку четвертої групи, повинні сплачувати земельний податок на загальних підставах у відповідності з нормами чинного законодавства.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |