Державна податкова служба України, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс),розглянула звернення щодо практичного застосування норм податкового законодавства і в межах компетенції повідомляє.
Платник податків у своєму зверненні повідомив, що має прострочену заборгованість перед фізичними та юридичними особами, а тому планує в порядку, передбаченому Кодексом України з процедур банкрутства (далі – КзПБ) звернутися до господарського суду із заявою про відкриття провадження у справі про банкрутство.
Таким чином, платник податків просить надати індивідуальну податкову консультацію з питань:
Чи включається до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку доходи у вигляді основної суми боргу (кредиту) платника податку доходи у вигляді основної суми боргу (кредиту) платника податку суми процентів, комісій та/або штрафних санкцій (пені), прощених (анульованих)згідно з планом реструктуризації боргів боржника відповідно до порядку, передбаченого КзПБ?
Чи включається до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку доходи у вигляді основної суми боргу (кредиту) платника податку, суми процентів, комісій та/або штрафних санкцій (пені), від сплати яких звільняється боржник у разі закриття провадження у справі про неплатоспроможність у зв’язку з виконанням плану реструктуризації?
Чи включається до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку доходи у вигляді основної суми боргу (кредиту) платника податку, суми процентів, комісій та/або штрафних санкцій (пені), від сплати яких звільняється боржник у разі завершення процедури погашення боргів боржника та закриття провадження у справі про неплатоспроможність?
Відповідно до частинидругої ст. 19 Конституції України органидержавноївлади та органимісцевогосамоврядування, їхпосадові особи зобов’язанідіятилише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, щопередбаченіКонституцією та законами України.
Умови та порядок відновлення платоспроможності боржника – фізичної особи визначено КзПБ, відповідно до ст. 1 якого:
банкрутство –це визнана господарським судом нездатність боржника відновити свою платоспроможність за допомогою процедури санації та реструктуризації і погасити встановлені у порядку, визначеному КзПБ, грошові вимоги кредиторів інакше, ніж через застосування ліквідаційної процедури або процедури погашення боргів боржника;
реструктуризація боргів боржника – судова процедура у справі про неплатоспроможність фізичної особи, що застосовується з метою відновлення платоспроможності боржника шляхом зміни способу та порядку виконання його зобов’язань згідно з планом реструктуризації боргів боржника.
Розділом ІІІ КзПБ визначено порядок реструктуризації боргів боржника.
Так, відповідно до частини шостої ст. 124 КзПБ строк виконання плану реструктуризації боргів боржника у справі про неплатоспроможність не може перевищувати п’ять років.
У разі погашення боргів за кредитами, отриманими боржником на придбання житла, строк виконання плану реструктуризації боргів боржника не може перевищувати 10 років.
Крім того, розділом IVКзПБ встановлено процедуру визнання боржника банкрутом і введення процедури погашення боргів боржника.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, визначено Кодексом, відповідно до п. 7.3 ст. 7 якого будь-які питання щодо оподаткування регулюються Кодексом і не можуть встановлюватися або змінюватися іншими законами України, крім законів, що містять виключно положення щодо внесення змін до Кодексу та/або положення, які встановлюють відповідальність за порушення норм податкового законодавства.
Підпунктом 14.1.54 п. 14.1 ст. 14 Кодексу передбачено, що дохід з джерелом його походження з України – це будь-який дохід, отриманий резидентами або нерезидентами, у тому числі від будь-яких видів їх діяльності на території України (включаючи виплату (нарахування) винагороди іноземними роботодавцями), її континентальному шельфі, у виключній (морській) економічній зоні.
Оподаткування доходів фізичних осіб регламентується розділом IV Кодексу, відповідно до п.п. 163.1.1 п. 163.1 ст. 163 якого об’єктом оподаткування резидента є загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід.
Перелікдоходів, які не включаються до загальногомісячного (річного) оподатковуваного доходу платникаподатківвизначено ст. 165 Кодексу.
Відповідно до п.п. 1.7 п. 161підрозділу 10 розділу XX «Перехідніположення» Кодексу звільняютьсявідоподаткуваннявійськовимзбором доходи, якізгідно з розділом IV Кодексу та підрозділом 1 розділу XX «Перехідніположення» Кодексу не включаються до загальногооподатковуваного доходу фізичнихосіб (не підлягаютьоподаткуванню, оподатковуються за нульовоюставкою), крімдоходів, зазначених у
пп. 3 і 4 п. 170.131 ст. 170 Кодексу та п. 14 підрозділу 1 розділу XX «Перехідніположення» Кодексу.
Разом з тим доходи, які включаються до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податків, визначено п. 164.2 ст. 164 Кодексу, зокремаінші доходи, крімзазначених у ст. 165 Кодексу (п.п. 164.2.20 п.164.2ст. 164 Кодексу).
Згідно з п. 167.1 ст. 167 Кодексу ставка податку становить 18 відсотків бази оподаткування щодо доходів, нарахованих (виплачених, наданих) платнику податків (крім випадків, визначених у пп. 167.2 – 167.5 ст. 167 Кодексу).
Також вказаний дохід є об’єктом оподаткування військовим збором
(п.п. 1.2 п. 161 підрозділу 10 розділу XX Кодексу).
Ставка військового збору становить 1,5 відсотка об’єкта оподаткування, визначеного п.п. 1.2 п. 161 підрозділу 10 розділу XX Кодексу (п.п. 1.3 п. 161 підрозділу 10 розділу XX Кодексу).
Нарахування, утримання та сплата (перерахування) податку на доходи фізичнихосіб та військовогозборудо бюджету здійснюються у порядку, встановленому ст. 168 Кодексу.
Враховуючивикладене, у разіякщокредитором здійсненосписаннязаборгованостіфізичної особи (боржника) на підставірішеннягосподарського суду у зв’язку з визнаннямтакоїфізичної особи банкрутом, тобто фізичною особою (боржником) не здійснюється процедура повернення боргу на користь кредитора, то з метою оподаткування сума такого списаногоборгу включається до загальногомісячного (річного) оподатковуваного доходуборжника як іншийдохід та оподатковуєтьсяподатком на доходи фізичнихосіб і військовимзбором на загальнихпідставах.
При цьому банк як юридична особа зобов’язаний виконати усі функції податкового агента, визначені Кодексом.
Водночас наголошуємо, що будь-які висновки щодо оподаткування конкретних доходів можуть надаватися за результатами перевірки умов, суттєвих обставин здійснення відповідних операцій, зокрема рішення суду, плану реструктуризації тощо.
Зауважуємо, що тимчасово, на період дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19) відповідно до п. 528 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу було зупинено перебіг строків, встановлених, зокрема, ст.ст. 52 і 53 Кодексу щодо надання контролюючими органами індивідуальних податкових консультацій в письмовій формі.
Крім того, тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України, введеного Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 64/2022, затвердженим Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 2102-IX, справляння податків і зборів здійснюється з урахуванням особливостей, визначених у п. 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу.
Так, згідно з п.п. 69.9 п. 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексутимчасово, до 1 серпня 2023 року, для платників податків та контролюючих органів зупинявся перебіг строків, визначених податковим законодавством та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.
Згідно з п. 52.2 ст. 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |