Державна податкова служба України відповідно до статті 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс) розглянула звернення Підприємства щодо отримання індивідуальної податкової консультації з питань практичного застосування окремих норм податкового законодавства та повідомляє.
У своєму зверненні Підприємство зазначає, що виробляє підакцизну продукцію (тютюнові вироби) для її реалізації як на ринку України так і для експорту за межі митної території України. У зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України приміщення підприємства, що входять до виробничо-складського комплексу зазнали пошкоджень і руйнувань.
Разом з цим, частина підакцизної продукції була повністю знищена або зазнала такого впливу вогню, води та засобів тушіння пожежі, що її використання та реалізація неможливі через повну втрату споживчих властивостей такої підакцизної продукції. Серед такої продукції є тютюнова сировина, готова продукція, що належить Підприємству, а також готова продукція, раніше відвантажена іншому Підприємству і згодом повернута, як не придатна для реалізації через вплив неперобної сили, згідно з умовами Договору поставки та для оцінки та усунення недоліків товару (продукції) або його знищення (переробки) у зв'язку з неможливістю усунення таких недоліків.
Підприємство просить надати роз’яснення з наступних питань:
1. Чи здійснюється оподаткування акцизним податком операції із списання повністю знищеної підакцизної продукції щодо якої не лишилось ідентифікованих фізичних залишків?
2. Чи коригує Підприємство у сторону зменшення зобов’язання зі сплати акцизного податку при поверненні покупцем підакцизних товарів Підприємству, рештків готової продукції, що зазнала впливу форс-мажорних обставин, для усунення недоліків, знищення, переробки?
3. Чи здійснюються оподаткування акцизним податком операції із утилізації та списання підакцизної продукції, щодо якої є і можуть бути ідентифіковані фізичні залишки, яка втратила споживчі властивості?
4. Чи здійснюється оподаткування акцизним податком тютюнової сировини, що була імпортована для виготовлення підакцизної продукції?
5. Чи здійснюється оподаткування акцизним податком операції з реалізації тютюнових виробів суб’єктами господарювання роздрібної торгівлі щодо продукції Підприємства, що не була відвантажена та повністю знищення або втрачена внаслідок обставин непереробної сили?
6. Чи здійснюється оподаткування акцизним податком операції з реалізації тютюнових виробів суб’єктами господарювання роздрібної торгівлі щодо продукції Підприємства, що зберігалась в приміщеннях Підприємства, які належать іншому Підприємству та була повернута та повністю знищена або втрачена внаслідок обставин непереробної сили?
Щодо питання 1 та 3
Відповідно до п. п. 213.1.6 п. 213.1 ст. 213 Кодексу, об’єктом оподаткування акцизним податком, є зокрема, обсяги та вартість втрачених підакцизних товарів (продукції), крім випадків, передбачених пунктом 216.3 статті 216 Кодексу.
Відповідно до п. п. а) п. 216.3 ст. 216 Кодексу, податкове зобов'язання щодо втраченого підакцизного товару (продукції) не виникає, якщо, зокрема, платник податку документально зафіксував ці втрати та надав контролюючим органам необхідні докази того, що відповідний підакцизний товар (продукцію) утрачено внаслідок аварії, пожежі, повені чи інших форс-мажорних обставин і його використання на митній території України є неможливим.
Отже, у разі якщо Підприємство документально зафіксувало, знищення, втрату підакцизної продукції, яка знаходилась на балансі у Підприємства, та надало контролюючим органам необхідні докази того, що відповідний підакцизний товар (продукцію) було знищено (втрачено) внаслідок форс-мажорних обставин, описаних у зверненні і його використання на митній території України є неможливим, то відповідно до п. 216.3 ст. 216 Кодексу податкове зобов'язання з акцизного податку щодо такого знищеного (втраченого) підакцизного товару (продукції) не виникає та оподаткування акцизним податком операцій зі списання повністю знищеної (втраченої) підакцизної продукції не здійснюється.
Разом з цим повідомляємо, що питання застосування п. п. а) п. 216.3 ст. 216 Кодексу до підакцизної продукції, щодо якої є і можуть бути ідентифіковані фізичні залишки, потребує більш детального опису ситуації.
Щодо питання 2
Пунктом 217.5 ст. 217 Кодексу передбачено, що у разі повного або часткового повернення покупцем підакцизних товарів (продукції), вироблених (виготовлених) на митній території України, продавцю для усунення недоліків товару (продукції) або його знищення (переробки) у зв'язку з неможливістю усунення таких недоліків, платник податку - продавець проводить коригування податкових зобов'язань зі сплати акцизного податку у звітному періоді, у якому відбулося таке повернення.
Сума коригування обчислюється платником податку із застосуванням максимальних роздрібних цін, ставок акцизного податку з урахуванням мінімального податкового зобов'язання зі сплати акцизного податку, які діяли на дату виникнення податкового зобов'язання щодо таких товарів (продукції).
Сума коригування зазначається в декларації з акцизного податку за звітний період, у якому відбулось таке повернення.
У разі подальшої реалізації цих товарів (продукції) зобов'язання з акцизного податку обчислюються у загальному порядку.
Щодо питання 4
Відповідно до п. 215.1 ст. 215 Кодексу, тютюнова сировина належить до підакцизних товарів.
До операцій з підакцизними товарами, які звільняються від оподаткування, належать, зокрема, операції з ввезення на митну територію України підакцизних товарів (продукції), що використовуються як сировина для виробництва підакцизних товарів (продукції, у тому числі сировини), за умови подальшого виготовлення з такої сировини інших підакцизних товарів (продукції, у тому числі сировини), які реалізуються на митній території України або на експорт, або вивезення за межі митної території України невикористаної у виробництві сировини, та пред'явлення контролюючому органу ліцензії на право виробництва алкогольних напоїв або тютюнових виробів. Ця норма не поширюється на операції з ввезення пального (п. п. 213.3.6 п. 213.3 ст. 213 Кодексу).
Відповідно до п. п. 213.1.6 п. 213.1 ст. 213 Кодексу, об’єктом оподаткування акцизним податком, є зокрема, обсяги та вартість втрачених підакцизних товарів (продукції), крім випадків, передбачених пунктом 216.3 статті 216 Кодексу.
Разом з цим, у зверненні Підприємство зазначає, що серед продукції, яка була повністю знищена, є тютюнова сировина.
Отже, у разі якщо Підприємство документально зафіксувало втрату підакцизної продукції, зокрема тютюнової сировини, та надало контролюючим органам необхідні докази того, що відповідний підакцизний товар (тютюнова сировина) було втрачено (знищено) внаслідок форс-мажорних обставин, описаних у зверненні і його використання на митній території України є неможливим, то відповідно до п. 216.3 ст. 216 Кодексу податкове зобов'язання з акцизного податку щодо такого втраченого (знищеного) підакцизного товару (продукції) не виникає.
Щодо питання 5
Відповідно до п. п. 14.1.212 п. 14.1 ст. 14 Кодексу, для цілей оподаткування акцизним податком з реалізації суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів зіпсовані, знищені товари, або товари, наявність чи місцезнаходження яких не підтверджено таким суб'єктом господарювання, у тому числі товари, нестача яких виявлена за результатами інвентаризації, проведеної суб'єктом господарювання роздрібної торгівлі (у тому числі на вимогу контролюючого органу, надану згідно з підпунктом 20.1.9 пункту 20.1 статті 20 Кодексу під час перевірки контролюючим органом), вважаються проданими безпосередньо громадянам та іншим кінцевим споживачам для їх особистого некомерційного використання. Ця норма не застосовується до випадків, передбачених пунктом 216.3 статті 216 Кодексу.
У зверненні Підприємство зазначає, що продукція (тютюнові вироби) Підприємством не було відвантажено суб’єктам господарювання для продажу.
Отже, Підприємство має документально зафіксувати пошкодження, знищення, втрату підакцизної продукції та надати контролюючим органам необхідні докази того, що відповідний підакцизний товар (продукцію) утрачено внаслідок аварії, пожежі, повені чи інших форс-мажорних обставин і його використання на митній території України є неможливим, та відповідно до п. 216.3 ст. 216 Кодексу податкове зобов'язання з акцизного податку щодо такого втраченого підакцизного товару (продукції) у Підприємства не виникає.
Щодо питання 6
Для надання відповіді на питання 6 недостатньо інформації наданої у зверненні, а тому пропонуємо надати повторний запит з детальним описом ситуації.
Також повідомляємо, що п. 216.3 ст. 216 Кодексу не передбачає повернення або зарахування в рахунок майбутніх платежів акцизного податку, а лише визначає обставини, за наявності яких не виникає податкове зобов’язання з акцизного податку.
Для надання більш повного та ґрунтовного роз’яснення Підприємство має право повторно звернутися до контролюючого органу з детальним описом та надати копії відповідних документів.
Відповідно до пункту 52.2 статті 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |