X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 15.08.2023 р. № 2486/ІПК/99-00-21-03-02-05

Державна податкова служба України відповідно рішення суду, яке згідно з постановою суду брало законної сили, та, керуючись пунктом 53.2 статті 53 глави 3 розділу ІІ Податкового кодексу України (далі – ПКУ), надає нову індивідуальну податкову консультацію з урахуванням висновків суду.

Як зазначено у Рішенні та Постанові, Управління освіти звернулося до ДПС із зверненням для отримання індивідуальної податкової консультації з таких питань:

1) щодо наявності законодавчих підстав для врахування обсягів операцій з постачання послуг із харчування дітей у дошкільних, загальноосвітніх та професійно-технічних навчальних закладах при обрахунку загального обсягу операцій з постачання товарів/послуг для цілей обов'язкової реєстрації Управління освіти як платника ПДВ відповідно до пункту 181.1 статті 181 розділу V ПКУ;

2) чи враховуються обсяги операцій, які не є об’єктом оподаткування ПДВ відповідно до статті 196 розділу V ПКУ, та обсяги операцій, які звільнені від оподаткування ПДВ відповідно до статті 197 розділу V ПКУ (у тому числі обсяги операцій з постачання послуг із харчування дітей у дошкільних, загальноосвітніх та професійно-технічних навчальних закладах), при обрахунку загальної суми від здійснення операцій з постачання товарів/послуг, що підлягають оподаткуванню згідно з розділом V ПКУ, для цілей обов'язкової реєстрації особи як платника ПДВ відповідно до пункту 181.1 статті 181 розділу V ПКУ?

За результатами розгляду Звернення Управлінню освіти було надано індивідуальну податкову консультацію та зареєстровано в Єдиному реєстрі індивідуальних податкових консультацій.

Водночас, не погодившись із висновками, викладеними в ІПК, Управління освіти оскаржило її у судовому порядку.  

Так, згідно з Рішенням ІПК визнано протиправною та скасовано.

Згідно із текстом Рішення судовий орган дійшов, зокрема таких висновків:

«правова конструкція норми п. 181.1 ст. 181 ПК України має наступний зміст «У разі якщо загальна сума від здійснення операцій з постачання товарів/послуг, що підлягають оподаткуванню згідно з цим розділом. Тобто обов`язковою умовою застосування норми п. 181.1 ст. 181 ПК України та реєстрації як платник ПДВ є здійснення операцій з постачання товарів/послуг, що підлягають оподаткуванню згідно з цим розділом»».

Відповідно до тексту Постанови судовий орган дійшов, зокрема таких висновків:

«аналіз наведених правових норм свідчить, що оподатковуваними операціями з поставки товарів/послуг є операції з поставки товарів/послуг, в результаті яких у особи виникає певний податковий обов`язок (п.36.1 ст.36 ПК України: обов`язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені цим Кодексом, законами з питань митної справи)».

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються нормами ПКУ (пункт 1.1 статті 1 розділу I ПКУ).

Відповідно до пункту 22.1 статті 22 і пунктів 36.1 – 36.3 статті 36 розділу I ПКУ об'єктом оподаткування можуть бути майно, товари, дохід (прибуток) або його частина, обороти з реалізації товарів (робіт, послуг), операції з постачання товарів (робіт, послуг) та інші об'єкти, визначені податковим законодавством, з наявністю яких податкове законодавство пов'язує виникнення у платника податкового обов'язку.

При цьому податковим обов'язком визнається обов'язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені ПКУ, законами з питань митної справи. Податковий обов'язок виникає у платника за кожним податком та збором. Податковий обов'язок є безумовним і першочерговим стосовно інших неподаткових обов'язків платника податків, крім випадків, передбачених законом.

Підстави для виникнення, зміни і припинення податкового обов'язку, порядок і умови його виконання встановлюються ПКУ або законами з питань митної справи. Податковий обов'язок виникає у платника податку з моменту настання обставин, з якими ПКУ та закони з питань митної справи пов'язує сплату ним податку (пункти 37.1 і 37.2 статті 37 розділу I ПКУ).

Правові основи оподаткування ПДВ встановлено розділом V та підрозділом 2 розділу XX ПКУ.

Згідно з підпунктами «а» і «б» пункту 185.1 статті 185 розділу V ПКУ об'єктом оподаткування ПДВ є операції платників податку з постачання товарів/послуг, місце постачання яких відповідно до статті 186 розділу V ПКУ розташоване на митній території України.

Під постачанням послуг розуміється будь-яка операція, що не є постачанням товарів, чи інша операція з передачі права на об'єкти права інтелектуальної власності та інші нематеріальні активи чи надання інших майнових прав стосовно таких об'єктів права інтелектуальної власності, а також надання послуг, що споживаються в процесі вчинення певної дії або провадження певної діяльності (підпункт 14.1.185 пункту 14.1 статті 14 розділу І ПКУ).

Відповідно до підпункту «г» підпункту 197.1.7 пункту 197.1 статті 197 розділу V ПКУ звільняються від оподаткування ПДВ операції з постачання послуг з харчування дітей у дошкільних, загальноосвітніх та професійно-технічних навчальних закладах та громадян у закладах охорони здоров'я. Порядок надання таких послуг затверджується Кабінетом Міністрів України.

Порядок надання послуг з харчування дітей у дошкільних, учнів у загальноосвітніх та професійно-технічних навчальних закладах, операції з надання яких звільняються від обкладення ПДВ, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 02 лютого 2011 року № 116 (далі - Порядок № 116).

Пунктами 1-3 Порядку № 116 передбачено, що організація харчування дітей у державних та комунальних навчальних закладах покладається на органи виконавчої влади, а в навчальних закладах, що належать територіальним громадам, - на органи місцевого самоврядування.

Харчування дітей у дошкільних, учнів у загальноосвітніх та професійно-технічних навчальних закладах здійснюється за місцем виховання, навчання або на підприємствах громадського харчування, з якими засновником (власником) відповідного навчального закладу укладено договір.

Від обкладення ПДВ звільняються операції з надання послуг з харчування дітей у дошкільних, учнів у загальноосвітніх та професійно-технічних навчальних закладах у межах затверджених норм харчування в грамах, а для тих учнів, для яких не встановлено норми харчування в грамах, - у межах визначеної грошової норми.

Таким чином, від оподаткування ПДВ звільняються операції з постачання послуг з харчування дітей у дошкільних, загальноосвітніх та професійно-технічних навчальних закладах, які надаються в межах затверджених норм харчування в грамах, а для тих учнів, для яких не встановлено норми харчування в грамах, - у межах визначеної грошової норми, за умови, що такі послуги здійснюються за місцем виховання, навчання або на підприємствах громадського харчування, з якими засновником (власником) відповідного навчального закладу укладено договір.

Порядок реєстрації особи як платника ПДВ регулюється статтями 180-183 розділу V ПКУ та регламентується Положенням про реєстрацію платників податку на додану вартість, затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 14.11.2014 № 1130, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 17.11.2014 за № 1456/26233.

Для цілей оподаткування ПДВ платниками податку є особи, перелік яких визначено підпунктом 14.1.139 пункту 14.1 статті 14 розділу І та пунктом 180.1 статті 180 розділу V ПКУ, зокрема юридична особа, створена відповідно до закону у будь-якій організаційно-правовій формі.

Статтями 181 та 182 розділу V ПКУ визначено умови для реєстрації особи як платника ПДВ, відповідно до яких реєстрація особи як платника ПДВ може здійснюватись як в обов'язковому порядку, так і за добровільним рішенням особи.

Відповідно до пункту 181.1 статті 181 розділу V ПКУ особа, у якої загальна сума від здійснення операцій з постачання товарів/послуг, що підлягають оподаткуванню згідно з розділом V ПКУ, у тому числі з використанням локальної або глобальної комп'ютерної мережі (зокрема, але не виключно шляхом встановлення спеціального застосунку або додатку на смартфонах, планшетах чи інших цифрових пристроях), нарахована (сплачена) такій особі протягом останніх 12 календарних місяців, сукупно перевищує 1 млн грн (без урахування ПДВ) зобов'язана зареєструватися як платник ПДВ у контролюючому органі за своїм місцезнаходженням (місцем проживання) з дотриманням вимог, передбачених статтею 183 розділу V ПКУ, крім особи, яка є платником єдиного податку першої - третьої групи.

До загального обсягу оподатковуваних операцій (загальної суми від здійснення операцій з постачання товарів/послуг, що підлягають оподаткуванню згідно з розділом V ПКУ) для цілей реєстрації особи як платника ПДВ включається обсяг операцій, що підлягають оподаткуванню ПДВ за ставками: 0 відс., 7 відс., 14 відс. та 20 відс., а також операцій, що звільняються від оподаткування ПДВ.

Обсяг операцій, що не є об’єктом оподаткування ПДВ, при обрахунку загального обсягу оподатковуваних операцій не враховується.

Будь-яка особа, яка підлягає обов'язковій реєстрації як платник ПДВ, і у випадках та в порядку, передбачених статтею 183 розділу V ПКУ, не подала до контролюючого органу реєстраційну заяву, несе відповідальність за ненарахування або несплату ПДВ на рівні зареєстрованого платника без права нарахування податкового кредиту та отримання бюджетного відшкодування (пункт 183.10 статті 183 розділу V ПКУ).

Враховуючи викладене, та виходячи із аналізу норм ПКУ та інших нормативно-правових актів зазначених вище, опису питань і фактичних обставин, що були наявні Зверненні від 05.07.2022, а також з урахуванням висновків, викладених у Рішення від 24.03.2023 та Постанові від 20.06.2023, ДПС повідомляє.

 

Щодо питань 1 і 2

 

З огляду на норми, визначені статтями 22, 36 і 37 розділу І ПКУ, об'єктом оподаткування можуть бути, зокрема, операції з постачання товарів, визначені податковим законодавством, з наявністю яких податкове законодавство пов'язує виникнення у платника податкового обов'язку.

Податковий обов'язок виникає у платника податку з моменту настання обставин, з якими ПКУ та закони з питань митної справи пов'язують сплату.

Об’єкт оподаткування (у тому числі операції з постачання товарів/послуг) виникає незалежно від режиму оподаткування, встановленого для такого об’єкта  (загального чи пільгового).

Перелік операцій, які є об’єктом оподаткування ПДВ, визначено статтею 185 розділу V ПКУ. Так, об'єктом оподаткування ПДВ є, зокрема, операції платників ПДВ з постачання товарів, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 розділу V ПКУ.

Обов’язкова реєстрація особи як платника ПДВ відповідно до пункту 181.1 статті 181 розділу V ПКУ відбувається у разі якщо загальна сума від здійснення такою особою операцій з постачання товарів/послуг, що підлягають оподаткуванню згідно з розділом V ПКУ, протягом останніх 12 календарних місяців, сукупно перевищує 1 млн гривень.

Така обставина, як реєстрація особи платником ПДВ, може спричиняти обов'язок щодо сплати ПДВ.

Таким чином, при обрахунку загальної суми від здійснення операцій з постачання товарів/послуг, що підлягають оподаткуванню згідно з розділом V ПКУ для цілей реєстрації особи як платника ПДВ відповідно до пункту 181.1 статті 181 розділу V ПКУ необхідно враховувати обсяги операцій з постачання товарів/послуг, які підлягають оподаткуванню згідно з розділом V ПКУ, тобто обсяги тих операції, що підпадають під об’єкт оподаткування ПДВ (у тому числі обсяги операцій з постачання товарів/послуг, які підпадають під об’єкт оподаткування ПДВ, але відповідно до норм ПКУ, зокрема норм підпункту «г» підпункту 197.1.7 пункту 197.1 статті 197 розділу V ПКУ, звільняються від оподаткування ПДВ).

Водночас обсяги операцій, які не є об’єктом оподаткування ПДВ згідно зі статтею 196 розділу V ПКУ, не враховуються при обрахунку вказаної вище суми для цілей реєстрації особи як платника ПДВ відповідно до пункту 181.1 статті 181 розділу V ПКУ.

Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (пункт 52.2 статті 52 глави 3 роздiлу II ПКУ).