Державна податкова служба України, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), розглянула звернення щодо практичного застосування норм чинного законодавства і в межах компетенції повідомляє.
Платник податків у своєму зверненні повідомив, що з метою профілактики коронавірусної хвороби отримує від закладу охорони здоров’я ТОВ «» (з яким укладено договір про надання послуг з медичного обслуговування) послуги з проведення тестування працівників.
Платник податків просить надати індивідуальну податкову консультацію щодо окремих аспектів практичного застосування п.п.165.1.19 п. 165.1 ст. 165 Кодексута п. 13 постанови Кабінету Міністрів України від 22.12.2010 №1170 «Про затвердження переліку видів виплат, що здійснюються за рахунок коштів роботодавців, на які не нараховується єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування»(далі –Перелік), а саме, правильності розуміння зазначених нормативних актів.
Оподаткування доходів фізичних осіб регламентується розділом IV Кодексу ст. 165якого визначено перелік доходів, які не включаються до загального місячного (річного)оподатковуваного доходу платника податку.
Так, п.п. 165.1.19 п. 165.1 ст. 165 Кодексу передбачено, що до загального місячного(річного) оподатковуваного доходу платника податку не включаються, зокрема кошти абовартість майна (послуг), що надаються як допомога на лікування та медичне обслуговування платника податку або члена сім’ї фізичної особи першого ступеня споріднення, дитини, яка перебуває під опікою або піклуванням платника податку, заумови документальногоп ідтвердження витрат, пов’язаних із наданням зазначеноїдопомоги (у разі надання коштів), у тому числі, але не виключно, для придбання ліків тавиробів медичного призначення для індивідуального користування інвалідів, за рахуноккоштів роботодавця за наявності відповідних підтвердних документів, крім витрат, що компенсуються виплатами з фонду загальнообов’язкового державного соціального медичного страхування.
Відповідно до ст. 3 Основ законодавства України про охорону здоров’я медичне обслуговування – це діяльність закладів охорони здоров’я,реабілітаційних закладів, відділень, підрозділів та фізичних осіб – підприємців, якізареєстровані та одержали відповідну ліцензію в установленому законом порядку, у сферіохорони здоров’я, що не обов’язково обмежується медичною допомогою та/абореабілітаційною допомогою, але безпосередньо пов’язана з їх наданням.
Медична допомога – це діяльність професійно підготовлених медичних працівників,спрямована на профілактику, діагностику та лікування у зв’язку з хворобами, травмами,отруєннями і патологічними станами, а також у зв’язку з вагітністю та пологами.
Враховуючи викладене, вартість послуг з медичного обслуговування у виглядіпроведення тестів з метою профілактики захворювання на гостру респіраторну хворобуCOVID-19, що надаються медичним закладом на підставі укладеного договору про медичнеобслуговування, фізичній особі (працівнику) за рахунок коштів роботодавця, невключається до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платникаподатків, за умови дотримання вимог, визначених п.п. 165.1.19 п. 165.1 ст. 165 Кодексу.
Разом з тим згідно з п.п. «е» п.п. 164.2.17 п. 164.2 ст. 164 Кодексу до загального місячного(річного) оподатковуваного доходу платника податку включається дохід, отриманийплатником податку як додаткове благо у вигляді, зокрема, вартості безоплатно отриманихтоварів (робіт, послуг), визначеної за правилами звичайної ціни.
Враховуючи викладене, вартість послуг з медичного обслуговування у вигляді проведення тестів з метою визначення захворювання на гоструреспіраторну хворобу COVID-19, щонадаються закладом охорониздоров'я на підставі укладеного договору про медичне обслуговування, фізичній особі (працівнику) за рахунок коштів роботодавця, не включається до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податків, тобто не оподатковуються податком на доходи фізичних осіб і військовим збором, за умови дотримання вимог, визначених п.п. 165.1.19 п. 165.1 ст. 165 Кодексу.
В іншому випадку зазначений дохід включається до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку як додаткове благо та оподатковується податком на доходи фізичних осіб та військовим збором на загальних підставах.
Відповідно до абзацу другого п. 1 частини першої ст. 4 Закону України
від 08липня 2010 року № 2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язковедержавне соціальне страхування» (далі – Закон № 2464)платниками єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування (далі– єдиний внесок) є роботодавці, зокрема, підприємства, установи та організації, іншіюридичні особи, які використовують найману працю фізичних осіб на умовах трудовогодоговору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи зацивільно-правовими договорами.
Базою нарахування єдиного внеску для зазначених платників є сума нарахованоїкожній застрахованій особі заробітної плати за видами виплат, які включають основну тадодаткову заробітну плату, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, у тому числі внатуральній формі, що визначаються відповідно до Закону України від 24 березня 1995року № 108/95-ВР «Про оплату праці», та суму винагородифізичним особам за виконання робіт (надання послуг) за цивільно-правовими договорами(ст. 7 Закону № 2464).
Разом з тим згідно з п. 13 розділу І Переліку єдиний внесок не нараховується на витрати на оплату послуг злікування працівників, які були надані установами охорони здоров’я.
Таким чином, кошти юридичної особи, що спрямовуються закладу охорони здоров’я за медичне обслуговування працівників цієї юридичної особи, не є базою нарахування єдиного внеску.
Зауважуємо, що тимчасово, на період дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), відповідно до п. 528 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу було зупинено перебіг строків, встановлених, зокрема, статтями 52 і 53 Кодексу щодо надання контролюючими органами індивідуальних податкових консультацій в письмовій формі.
Крім того, тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України, введеного Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 64/2022, затвердженим Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 2102-ІХ, справляння податків і зборів здійснюється з урахуванням особливостей, визначених у п. 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» Кодексу.
Так, згідно з п.п. 69.9 п. 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу, тимчасово, до 1 серпня 2023 року, для платників податків та контролюючих органів зупинявся перебіг строків, визначених податковим законодавством та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, крім випадків, передбачених зазначеним підпунктом Кодексу.
Відповідно до п. 52.2 ст. 52 Кодексу, індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватись виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
_____________________________________________________________________________
Дана індивідуальна податкова консультація діє до зміни/втрати чинності норм законодавства, щодо яких надано індивідуальну податкову консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |