X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 20.09.2023 р. № 3110/ІПК/99-00-07-04-01-06

Державна податкова служба України за результатами розгляду звернення самозайнятої особи адвоката (далі – адвокат) щодо надання індивідуальної податкової консультації, керуючись статтею 52 Податкового кодексу України (далі – ПК України), повідомляє таке.

Відповідно до звернення заявник є адвокатом та провадить незалежну професійну діяльність. У зв’язку із складністю розуміння законодавства у сфері здійснення розрахункових операцій адвокатзвернувся до податкового органу за роз’ясненням щодо необхідності йому застосовувати реєстратори розрахункових операцій при здійсненні адвокатської діяльності.

За метою надання відповіді на поставлене питання слід зазначити, щоправові засади застосування реєстраторів розрахункових операцій та програмних реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг. Дія його поширюється на усіх суб'єктів господарювання, їх господарські одиниці та представників (уповноважених осіб) суб'єктів господарювання, які здійснюють розрахункові операції у готівковій та/або безготівковій формівизначаєЗакон України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» (далі – Закон № 265).

Відповідно до статті 55 Господарського кодексу України суб'єктами господарювання визнаються учасники господарських відносин, які здійснюють господарську діяльність, реалізуючи господарську компетенцію (сукупність господарських прав та обов'язків), мають відокремлене майно і несуть відповідальність за своїми зобов'язаннями в межах цього майна, крім випадків, передбачених законодавством.

Суб’єктами господарювання є:

господарські організації – юридичні особи, створені відповідно до Цивільного кодексу України, державні, комунальні та інші підприємства, створені відповідно до цього Кодексу, а також інші юридичні особи, які здійснюють господарську діяльність та зареєстровані в установленому законом порядку;

громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які здійснюють господарську діяльність та зареєстровані відповідно до закону як підприємці.

Правові засади організації і діяльності адвокатури та здійснення адвокатської діяльності в Україні визначаєЗакон України від 5 липня 2012 року № 5076-VI «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» (далі – Закон № 5076).

Відповідно до статті1 Закону № 5076 адвокат це фізична особа, яка здійснює адвокатську діяльність на підставах та в порядку, що передбачені Законом № 5076;

адвокатська діяльність – незалежна професійна діяльність адвоката щодо здійснення захисту, представництва та надання інших видів правничої допомоги клієнту.

Відповідно до статті 13 Закону № 5076  адвокат, який здійснює адвокатську діяльність індивідуально, є самозайнятою особою.

Враховуючи викладене вище, та як відповідь на питання повідомляємо, що адвокат, який здійснює адвокатську діяльність самостійно, відповідно положень Господарського кодексу Українине є суб'єктом господарювання, на нього не поширюється дія Закону № 265, а тому у межах такої діяльності застосування Вамиреєстраторів розрахункових операцій та програмних реєстраторів розрахункових операцій не є обов’язковим.

У відповідності до пункту 52.2 статті 52 ПК України податкова консультація має індивідуальний характер, діє в межах законодавства, яке було чинним на момент надання такої консультації і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.