X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 22.09.2023 р. № 3127/ІПК/99-00-24-03-03-06

Державна податкова служба України, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), розглянула звернення щодо практичного застосування норм чинного законодавства та в межах компетенції повідомляє.

Як зазначено у зверненні, в процесі діяльності товариство – платник єдиного податку четвертої групи, здійснює господарські операції з контрагентами, які є платниками на загальній системі оподаткування, так і з підприємствами та фізичними особами – підприємцями, які є платниками єдиного податку третьої групи.

За результатами господарських операцій в контрагентів товариства, які являються платниками єдиного податку третьої групи, виникають грошові зобов’язання перед товариством.

Товариство просить надати індивідуальну податкову консультацію з питань:

1. Чи має право платник єдиного податку третьої групи (фізична особа – підприємець  або юридична особа) здійснювати припинення грошових
зобов’язань з контрагентом шляхом зарахування зустрічних грошових вимог?

2. Чи має право платник єдиного податку третьої групи (фізична особа – підприємець або юридична особа) здійснювати припинення грошових зобов'язань з контрагентом шляхом зарахування зустрічних грошових вимог, що виникли не за відвантажені таким платником єдиного податку товари (виконані роботи, надані послуги), а з інших підстав (наприклад, повернення отриманого платником єдиного податку авансу, поворотної фінансової допомоги, відшкодування збитків і т. п.)?

3. Які правові наслідки для контрагента, який є платником єдиного податку третьої групи (фізична особа – підприємець або юридична особа), у випадку припинення товариством існуючих грошових зобов’язань шляхом здійснення товариством в односторонньому порядку зарахування зустрічних грошових вимог з таким контрагентом?

Правові засади застосування спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності, а також справляння єдиного податку встановлено главою 1 розділу XIV Кодексу.

Відповідно до п. 3 п. 291.4 ст. 291 Кодексу до платників єдиного податку, які відносяться до третьої групи, належать фізичні особи – підприємці, які не використовують працю найманих осіб або кількість осіб, які перебувають з ними у трудових відносинах, не обмежена, та юридичні особи – суб’єкти господарювання будь-якої організаційно-правової форми, у яких протягом календарного року обсяг доходу не перевищує 1167 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 01 січня податкового (звітного) року.

Відсоткова ставка єдиного податку для платників третьої групи встановлена у розмірі 5 відсотків доходу – у разі включення податку на додану вартість до складу єдиного податку (п.п. 2 п. 293.3 ст. 293 Кодексу).

Згідно зі ст. 292 Кодексу для фізичної особи – підприємця – платника єдиного податку доходом є дохід, отриманий протягом податкового (звітного) періоду в грошовій формі (готівковій та/або безготівковій); матеріальній або нематеріальній формі, визначеній п. 292.3 ст. 292 Кодексу. При цьому до доходу не включаються отримані такою фізичною особою пасивні доходи у вигляді процентів, дивідендів, роялті, страхові виплати і відшкодування, доходи у вигляді бюджетних грантів, а також доходи, отримані від продажу рухомого та нерухомого майна, яке належить на праві власності фізичній особі та використовується в її господарській діяльності.

Водночас п.п. 14.1.10 п. 14.1 ст. 14 Кодексу визначено, що бартерна (товарообмінна) операція – це господарська операція, яка передбачає проведення розрахунків за товари (роботи, послуги) у негрошовій формі в рамках одного договору.

У разі застосування платником єдиного податку іншого способу розрахунків, ніж зазначені у п. 291.6 ст. 291 Кодексу (крім платників єдиного податку третьої групи – електронних резидентів (е-резидентів), – з першого числа місяця, наступного за податковим (звітним) періодом, у якому допущено такий спосіб розрахунків платники єдиного податку зобов’язані перейти на сплату інших податків і зборів, визначених Кодексом (п.п. 4 п.п. 298.2.3 п. 298.2 ст. 298 Кодексу).

Крім того, згідно з п. 293.4 ст. 293 Кодексу ставка єдиного податку встановлюється для платників єдиного податку першої – третьої групи (фізичні особи – підприємці) у розмірі 15 відс., зокрема, до доходу, отриманого при застосуванні іншого способу розрахунків, ніж зазначений у главі 1 розділу XIV Кодексу.

Отже, фізичні особи – підприємці – платники єдиного податку третьої групи не мають права здійснювати бартерні операції, в тому числі погашати заборгованість за відвантажені товари (виконані роботи, надані послуги) іншим способом ніж грошовим.

При цьому фізичні особи – підприємці – платники єдиного податку третьої групи можуть здійснювати припинення грошових зобов'язань з контрагентом шляхом зарахування зустрічних грошових вимог, що виникли не за відвантажені таким платником єдиного податку товари (виконані роботи, надані послуги), а з інших підстав (повернення отриманого авансу, поворотної фінансової допомоги та ін.).

Також повідомляємо, що з питань щодо можливості юридичної особи – платника єдиного податку третьої групи, який є контрагентом товариства, здійснювати операції з припинення грошових зобов’язань шляхом зарахування зустрічних вимог, вам було надано індивідуальну податкову консультацію листом ДПС від 20.09.2023 № 3099/ІПК/99-00-04-03-03-06.

Відповідно до п. 52.2 ст. 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.