X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 22.09.2023 р. № 3138/ІПК/99-00-09-04-03-06

Державна податкова служба України за результатами розгляду звернення Товариства з обмеженою відповідальністю (далі – Товариство) щодо отримання індивідуальної податкової консультації з питань практичного застосування норм законодавства стосовно питання перевірки наявності у контрагентів ліцензій на оптову/роздрібну торгівлю алкогольними напоями, та керуючись статтею 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), в межах компетенції повідомляє.

Як зазначено у зверненні, Товариство у своїй господарській діяльності здійснює роздрібну та оптову торгівлю продуктами харчування та підакцизними товарами через мережу власних виногастромаркетів. Окремим напрямком діяльності є дистрибуція алкогольних напоїв.

Товариство укладає договори купівлі-продажу/поставки алкогольних напоїв, за якими виступає як постачальником/продавцем, так і покупцем. У зв’язку з цим постало питання перевірки наявності у контрагентів ліцензій на оптову/роздрібну торгівлю алкогольними напоями, так як не завжди контрагенти можуть надати актуальну та достовірну інформацію.

Враховуючи зазначене, Товариство просить надати роз’яснення з наступних питань:

1. Чи зобов’язане Товариство, при укладанні договорів поставки/купівлі-продажу, переконатись, що у покупця алкогольної продукції наявна ліцензія на роздрібну/оптову торгівлю алкогольними напоями?

2. Чи зобов’язане Товариство, при укладанні договорів поставки/купівлі-продажу, переконатись, що у постачальника/продавця алкогольної продукції наявна ліцензія на оптову торгівлю алкогольними напоями?

3. Чи несе Товариство відповідальність за надання контрагентами неправдивої інформації про наявність в останніх ліцензій на торгівлю алкогольними напоями?

4. Чи несе Товариство відповідальність за порушення законодавства про обіг алкогольних напоїв, якщо виявиться, що у контрагента відсутня ліцензія на продаж алкогольних напоїв?

 

Щодо зазначених питань

 

Основні засади державної політики щодо регулювання виробництва, експорту, імпорту, оптової і роздрібної торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим та зерновим дистилятом, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, дистилятом виноградним спиртовим, спиртом-сирцем плодовим, біоетанолом, алкогольними напоями, тютюновими виробами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, та пальним визначено Законом України від 19 грудня 1995 року № 481/95-ВР «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального» із змінами та доповненнями (далі – Закон № 481).

Відповідно до ст. Закону № 481:

ліцензія (спеціальний дозвіл) - документ, що засвідчує право суб’єкта господарювання (у тому числі іноземного суб’єкта господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво) на провадження одного із зазначених у цьому Законі видів діяльності протягом визначеного строку;

оптова торгівля - діяльність по придбанню і відповідному перетворенню товарів для наступної їх реалізації суб’єктам господарювання (у тому числі іноземним суб’єктам господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) роздрібної торгівлі, іншим суб’єктам господарювання (у тому числі іноземним суб’єктам господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва);

роздрібна торгівля - діяльність по продажу товарів безпосередньо громадянам та іншим кінцевим споживачам для їх особистого некомерційного використання незалежно від форми розрахунків, у тому числі на розлив у ресторанах, кафе, барах, інших суб’єктах господарювання  (у тому числі іноземних суб’єктах господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) громадського харчування.

Згідно із частиною першою ст. 15 Закону № 481 оптова торгівля на території України алкогольними напоями, тютюновими виробами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, здійснюється за наявності у суб’єктів господарювання (у тому числі іноземних суб’єктів господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) всіх форм власності ліцензії на оптову торгівлю алкогольними напоями, тютюновими виробами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах.

Роздрібна торгівля алкогольними напоями (крім столових вин, а для малих виробників виноробної продукції алкогольних напоїв без додавання спирту: вин виноградних, вин плодово-ягідних, напоїв медових), тютюновими виробами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, або пальним може здійснюватися суб’єктами господарювання (у тому числі іноземними суб’єктами господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) всіх форм власності, у тому числі їх виробниками, за наявності у них ліцензій на роздрібну торгівлю (частина двадцять третя ст. 15 Закону № 481).

Ліцензії на всі види діяльності, передбачені цією статтею, видаються за умови обов’язкової реєстрації об’єкта оподаткування відповідно до вимог п. 63.3 ст. 63 Кодексу (частина друга ст. 15 Закону № 481).

Згідно із абзацом сьомим частини другої ст. 17 Закону № 481 до суб’єктів господарювання (у тому числі іноземних суб’єктів господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів у разі оптової і роздрібної торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим та зерновим дистилятом, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, біоетанолом, алкогольними напоями, тютюновими виробами та рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, без наявності ліцензій (крім випадків, передбачених цим Законом) - 200 відсотків вартості отриманої партії товару, але не менше 17000 гривень.

Законом № 481 не передбачена відповідальність для суб’єкта господарювання-постачальника/продавця (у даному випадку Товариства) у разі реалізації ним алкогольних напоїв суб’єкту господарювання-покупцю, у якого відсутні ліцензія на право оптової торгівлі алкогольними напоями або ліцензія на право здійснення роздрібної торгівлі алкогольними напоями.

У разі оптової і роздрібної торгівлі алкогольними напоями без наявності ліцензій фінансові санкції у вигляді штрафів застосовуються безпосередньо до суб’єкта господарювання, у якого відсутні ліцензія на право оптової торгівлі алкогольними напоями, або ліцензія на право здійснення роздрібної торгівлі алкогольними напоями.

Згідно з п. 52.2 ст. 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.