X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 22.09.2023 р. № 3152/ІПК/99-00-09-04-03-06

Державна податкова служба України за результатами розгляду звернення платника податків щодо отримання індивідуальної податкової консультаціїз питань практичного застосування норм пункту 16 підрозділу 5 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України (далі - Кодекс) стосовно необхідності застосування коефіцієнту 1,5 при нарахуванні та сплаті акцизного податку та, керуючись статтею 52 Кодексу в межах компетенції повідомляє.

Підприємство у зверненні повідомляє, що в результаті атаки БПЛА, частина будівель Підприємства зазнала значних пошкоджень та часткових руйнувань. Внаслідок цього у Підприємства вперше за 2023 рік виникла потреба в імпорті сигарет (код згідно з УКТ ЗЕД 2402 20 90 20).

У зв’язку з цим Підприємство просить надати індивідуальну податкову консультацію і підтвердити, що:

1. Керуючись положеннями пункту 16 підрозділу 5 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу при розрахунку обсягів реалізації для обчислення 115 % границі Підприємство має право брати або показники обсягів реалізації або показники імпорту і рядки 18, 19, 20 Додатку 1 до Декларації акцизного податку заповнюються на підставі показників обсягів реалізації тютюнових виробів на внутрішньому ринку.

2. У випадку, якщо Підприємство  застосувало показники імпорту, оскільки продукція (код згідно з УКТ ЗЕД 2402 20 90 20) не імпортуватиметься всі 9 місяців 2023 року, коефіцієнт 1,5  не застосовуватиметься через відсутність середньомісячного обсягу імпорту продукції за перші 9 місяців року і рядки 18, 19, 20 Додатку 1 до Декларації акцизного податку) не підлягають заповненню.

 

До зазначених запитань.

 

Пунктом 16 підрозділу 5 розділу ХХ Кодексу встановлено, що тимчасово, до 31 грудня 2029 року включно:

протягом трьох звітних місяців поспіль, що передують місяцю, в якому підвищуються ставки акцизного податку на тютюнові вироби, тютюн та промислові замінники тютюну, середньомісячний обсяг продажу марок акцизного податку підприємству-виробнику та/або імпортеру тютюнових виробів, тютюну та промислових замінників тютюну продавцем марок акцизного податку не може перевищувати 115 відсотків середньомісячного обсягу реалізації на митній території України тютюнових виробів, тютюну та промислових замінників тютюну таким підприємством-виробником та/або імпортером за попередні дев'ять календарних місяців;

протягом трьох звітних місяців поспіль, що передують місяцю, в якому підвищуються ставки акцизного податку на тютюнові вироби, тютюн та промислові замінники тютюну, з обсягів реалізації на внутрішньому ринку тютюнових виробів, тютюну та промислових замінників тютюну виробниками та/або ввезення на митну територію України імпортерами, що перевищує 115 відсотків середньомісячного обсягу реалізації на внутрішньому ринку такої продукції або її ввезення таким підприємством-виробником та/або імпортером за попередні дев'ять місяців, що передують трьом звітним місяцям поспіль, що передують місяцю, в якому підвищуються ставки акцизного податку на тютюнові вироби, тютюн та промислові замінники тютюну, акцизний податок сплачується із застосуванням коефіцієнта 1,5.

Кодексом не передбачено будь-яких виключень, які дозволили б суб’єктам господарювання не застосовувати норми пункту 16 підрозділу 5  розділу ХХ «Перехідні положення» Кодексу, зокрема, щодо підакцизних товарів, які протягом попередніх дев'яти місяців, що передують трьом звітним місяцям поспіль, що передують місяцю, в якому підвищуються ставки акцизного податку на тютюнові вироби, тютюн та промислові замінники тютюну, не ввозилися імпортером на митну територію України.

Пунктом 17 підрозділу 5 розділу ХХ Кодексу передбачено підвищення ставок акцизного податку на тютюнові вироби, тютюн та промислові замінники тютюну з 01 січня 2024 року, тому враховуючи норми пункту 16 підрозділу 5 розділу ХХ Кодексу у 2023 році:

три звітні місяці поспіль, що передують місяцю, в якому підвищуються ставки акцизного податку на тютюнові вироби, тютюн та промислові замінники тютюну це жовтень, листопад та грудень 2023 року;

для визначення необхідності застосування коефіцієнта 1,5 щодо ввезених на митну територію України тютюнових виробів, тютюну та промислових замінників тютюну враховується показник середньомісячного обсягу ввезення на митну територію України таких тютюнових виробів, тютюну та промислових замінників тютюну, виходячи із загальної їх кількості за кожним кодом згідно з УКТ ЗЕД.

Порядок заповнення та подання Декларації акцизного податку затверджений наказом Міністерства фінансів України від 23.01.2015 № 14, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 30.01.2015 за № 105/26550 із змінами.

Відповідно до п. 3 розділу ІІІ Порядку заповнення та подання декларації акцизного податку, платником заповнюються лише відповідний розділ і додатки до декларації акцизного податку (далі – Декларація) , які відповідають виду господарської діяльності платника, виду підакцизних товарів (продукції).

Податкові зобов'язання з тютюнових виробів, тютюну та промислових замінників тютюну (в тому числі тютюнової сировини, тютюнових відходів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах) зазначаються у Розділі Б Декларації.

Відповідно до підпунктів 215.3.2 та 215.3.21 пункту 215.3 статті 215, пункту 17 підрозділу 5 розділу ХХ «Перехідні положення» Кодексу на сигарети без фільтра, цигарки (код згідно з УКТ ЗЕД 2402 20 90 10), сигарети з фільтром (код згідно з УКТ ЗЕД 2402 20 90 20), сигарили, включаючи сигарили з відрізаними кінцями, з вмістом тютюну (код згідно з УКТ ЗЕД 2402 10 00 90) встановлено одночасно специфічні та адвалорні ставки акцизного податку.

Розрахунок суми акцизного податку з тютюнових виробів, на які встановлено специфічні та адвалорні ставки акцизного податку одночасно, здійснюються у Додатку 2 до Декларації, де зокрема, у графах 23, 24 та 25 розраховуються податкові зобов’язання з обсягів реалізації та/або ввезення, зокрема, тютюнових виробів, що перевищують 115 відсотків середньомісячного обсягу реалізації або їх ввезення за попередні дев'ять місяців, що передують трьом звітним місяцям поспіль, що передують місяцю, в якому підвищуються ставки акцизного податку.

Відповідно в Додатку 2 до Декларації, наприклад, за жовтень, імпортеру необхідно зазначати:

у графі 10 – кількість ввезеного у жовтні товару для обчислення за специфічними ставками податку;

у графі 23 – середньомісячний обсяг продукції, ввезеної імпортером за січень – вересень 2023 року (який дорівнює 0, якщо вказані товари не ввозились імпортером у вказаний період);

у графі 24 – обсяг, що перевищує 115 відсотків показника графи 23 (показник графи 10 за вирахуванням показника, що дорівнює 115 відсоткам показника графи 23). Якщо показник графи 23 дорівнює 0, зазначається показник графи 10;

у графі 25 – зазначається сума акцизного податку з перевищення обсягів із застосуванням коефіцієнта 1,5 (у грн).

Отже, акцизний податок з обсягів ввезення суб’єктом господарювання на митну територію України протягом жовтня – грудня 2023 року тютюнових виробів (код згідно з УКТ ЗЕД 2402 20 90 20), що перевищують 115 відсотків середньомісячного обсягу ввезення зазначених тютюнових виробів таким суб’єктом за січень – вересень 2023 року, сплачується із застосуванням коефіцієнта 1,5 (в тому числі у випадку, якщо ввезення зазначених тютюнових виробів таким суб’єктом протягом січня – вересня 2023 року не здійснювалося).

Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватись виключно платником податків, якому надано таку консультацію (пункт 52.2 статті 52 Кодексу).