Державна податкова служба України розглянула звернення щодо податкових наслідків з ПДВ при здійсненні операції з реекспорту обладнання та, керуючись статтею 52 Податкового кодексу України (далі – ПКУ), повідомляє.
Як зазначено у зверненні, Товариством згідно з договором тимчасового користування (з терміном 1 рік) було ввезено на митну територію України обладнання у митному режимі тимчасового ввезення. ПДВ, сплачений при ввезенні обладнання, а також при продовженні терміну користування таким обладнанням було віднесено Товариством до податкового кредиту.
Після закінчення строку дії договору обладнання буде вивезене за межі митної території України (повернуте) у митному режимі реекспорту.
Товариство просить надати індивідуальну податкову консультацію щодо:
1) необхідності складати та реєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі – ЄРПН) податкову накладну при поверненні обладнання та щодо ставки ПДВ, яка має при цьому застосовуватися;
2) податкових обов’язків, які виникають при цьому додатково;
3) необхідності нарахування податкових зобов’язань згідно з пунктом 198.5 статті 198 ПКУ на суми ПДВ, що були сплачені та включені до податкового кредиту при ввезенні (продовженні терміну користування) обладнання та у складі вартості брокерських та інших послуг, отриманих у зв’язку із митним оформленням такого обладнання;
4) щодо відображення зазначеної операції у податковій декларації з ПДВ (далі – декларація).
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються нормами ПКУ (пункт 1.1 статті 1 ПКУ).
Статтею 5 ПКУ визначено, що поняття, правила та положення, установлені ПКУ та законами з питань митної справи, застосовуються виключно для регулювання відносин, передбачених статтею 1 ПКУ. Інші терміни, що застосовуються у ПКУ і не визначаються ним, використовуються у значенні, встановленому іншими законами.
Згідно із пунктом 2 частини першої статті 86 Митного кодексу України (далі – МКУ) митний режим реекспорту може бути застосований до товарів, які при ввезенні на митну територію України мали статус іноземних та були поміщені у митний режим тимчасового ввезення та вивозяться за межі митної території України у тому самому стані, в якому вони були ввезені на митну територію України, крім природних змін їх якісних та/або кількісних характеристик за нормальних умов транспортування та зберігання, а також змін, що допускаються у разі використання таких товарів у митному режимі тимчасового ввезення.
Правові основи оподаткування ПДВ встановлено розділом V та підрозділом 2 розділу XX ПКУ.
Відповідно до підпунктів «в», «г» пункту 185.1 статті 185 ПКУ об’єктом оподаткування ПДВ є операції платників податку з ввезення товарів на митну територію України та вивезення товарів за межі митної території України.
З метою оподаткування ПДВ до операцій з ввезення товарів на митну територію України та вивезення товарів за межі митної території України прирівнюється поміщення товарів у будь-який митний режим, визначений МКУ.
Особливості оподаткування ПДВ операцій під час переміщення товарів через митний кордон України залежно від обраного митного режиму визначено статтею 206 ПКУ.
Відповідно до підпункту 206.7.2 пункту 206.7 статті 206 ПКУ до операцій із ввезення товарів на митну територію України у митному режимі тимчасового ввезення застосовується, зокрема, умовне часткове звільнення від оподаткування (до товарів та в порядку, визначених статтею 106 МКУ). Сплачені суми податку включаються платником до складу податкового кредиту у звітному (податковому) періоді, в якому було сплачено податок.
Пунктом 206.5 статті 206 ПКУ встановлено, що операції з вивезення товарів у митному режимі реекспорту звільняються від оподаткування, крім операцій з вивезення відповідно до пунктів 3 (щодо товарів у вигляді продуктів їх переробки) та 5 частини першої статті 86 МКУ, що оподатковуються ПДВ за ставкою, визначеною підпунктом 195.1.1 пункту 195.1 статті 195 ПКУ.
Згідно з пунктами 201.3, 201.10 статті 201 ПКУ при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в ЄРПН та надати покупцю за його вимогою. У разі звільнення від оподаткування у податковій накладній робиться запис «Без ПДВ» з посиланням на відповідні пункти (підпункти), статті, підрозділи, розділи ПКУ та/або міжнародного договору, якими передбачено звільнення від оподаткування податком.
Відповідно до підпунктів «а», «ґ» пункту 198.1 статті 198 ПКУ до податкового кредиту відносяться суми податку, сплачені/нараховані у разі здійснення операцій з придбання або виготовлення товарів та послуг, ввезення товарів та/або необоротних активів на митну територію України.
Нарахування податкового кредиту здійснюється незалежно від того, чи такі товари/послуги та основні фонди почали використовуватися в оподатковуваних операціях у межах провадження господарської діяльності платника податку протягом звітного податкового періоду, а також від того, чи здійснював платник податку оподатковувані операції протягом такого звітного податкового періоду (пункт 198.3 статті 198 ПКУ).
Пунктом 198.5 статті 198 ПКУ передбачено, що платник податку зобов'язаний нарахувати податкові зобов'язання виходячи з бази оподаткування, визначеної відповідно до пункту 189.1 статті 189 ПКУ, та скласти не пізніше останнього дня звітного (податкового) періоду і зареєструвати в ЄРПН в терміни, встановлені ПКУ для такої реєстрації, зведену податкову накладну за товарами/послугами, необоротними активами придбаними/виготовленими з податком на додану вартість (для товарів/послуг, необоротних активів, придбаних або виготовлених до 1 липня 2015 року, - у разі якщо під час такого придбання або виготовлення суми податку були включені до складу податкового кредиту), у разі якщо такі товари/послуги, необоротні активи призначаються для їх використання або починають використовуватися в неоподатковуваних ПДВ операціях або в операціях, що не є господарською діяльністю платника податку (крім випадків, передбачених пунктом 189.9 статті 189 ПКУ).
Порядок заповнення податкової накладної затверджено наказом Міністерства фінансів України від 31.12.2015 № 1307, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 26.01.2016 за № 137/28267 (далі – Порядок № 1307), Порядок заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість - наказом Міністерства фінансів України від 28.01.2016 № 21, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 29.01.2016 за № 159/28289 (далі – Порядок № 21).
Відповідно до підпункту 6 пункту 16 Порядку № 1307 у графі 8 податкової накладної зазначається код ставки податку на додану вартість, за якою здійснюється оподаткування операцій з постачання товарів/послуг, що постачаються, зокрема, у разі здійснення операцій з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування, - код ставки 903.
Підпунктом 3 пункту 3 розділу V Порядку № 21 передбачено, що обсяги операцій з вивезення товарів за межі митної території України, які звільнені від оподаткування, вказуються у рядку 2.2 декларації. Порядком № 21 не передбачено подання додатків у разі заповнення рядка 2.2 декларації.
Враховуючи викладене та виходячи із аналізу норм ПКУ та інших нормативно-правових актів, опису питань та інформації, наданої у зверненні, ДПС повідомляє.
Щодо питань 1, 2
Операція з вивезення за межі митної території України у митному режимі реекспорту товару (обладнання), який ввозився на митну територію України у митному режимі тимчасового ввезення, є об’єктом оподаткування ПДВ та звільняється від оподаткування відповідно до пункту 206.5 статті 206 ПКУ. При здійсненні такої операції платник податку зобов’язаний скласти податкову накладну із позначкою «Без ПДВ», у графі 8 якої зазначається код ставки 903.
Щодо питання 3
Якщо товари/послуги, які були придбані на митній території України (ввезені на митну територію України) з нарахуванням податку на додану вартість та суми ПДВ за якими були включені платником податку до податкового кредиту, починають використовуватися у звільнених від оподаткування ПДВ операціях, то за такими товарами/послугами платник податку зобов’язаний нарахувати податкові зобов’язання відповідно до пункту 198.5 статті 198 ПКУ та скласти і зареєструвати в ЄРПН відповідну податкову накладну.
Щодо питання 4
Обсяги операцій з вивезення товарів за межі митної території України, які звільнені від оподаткування ПДВ (у тому числі операцій з вивезення товарів за межі митної території України у митному режимі реекспорту), вказуються у рядку 2.2 декларації. Додатки до декларації при заповненні зазначеного рядка декларації не подаються.
Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (пункт 52.2 статті 52 ПКУ).
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |