X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 26.09.2023 р. № 3205/ІПК/99-00-21-03-02-06

Державна податкова служба України за результатами розгляду звернення щодо оподаткування ПДВ благодійної допомоги та, керуючись статтею 52 глави 3 розділу ІІ Податкового кодексу України (далі – ПКУ), повідомляє.

Як зазначено у зверненні, відокремлений підрозділ планує за рахунок отриманого від головної компанії фінансування надавати благодійну допомогу громадянам України у грошовій та/або у негрошовій (товарній) формі та здійснювати придбання товарів на території України з метою передачі їх в якості такої благодійної допомоги.

В той же час за даними інформаційних систем ДПС головна компанія не зареєстрована як платник ПДВ.

Враховуючи вищевикладене, відокремлений підрозділ просить надати індивідуальну податкову консультацію з наступних питань:

1) чи звільняються від оподаткування ПДВ операції з постачання благодійної допомоги?;

2) та 4) чи може відокремлений підрозділ придбати товари/послуги у платника ПДВ без сплати такому платнику ПДВ у складі ціни товарів/послуг?;

3) чи може відокремлений підрозділ отримати відшкодування з Державного бюджету України на суму ПДВ, яке було сплачено у складі вартості придбаних товарів/послуг?;

5) чи може відокремлений підрозділ отримати сертифікат звільнення від сплати ПДВ (інший аналогічний документ).

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються нормами ПКУ (пункт 1.1 статті 1 розділу І ПКУ).

Відповідно до пунктів 5.1-5.3 статті 5 розділу І ПКУ поняття, правила та положення, установлені ПКУ та законами з питань митної справи, застосовуються виключно для регулювання відносин, передбачених статтею 1 розділу І ПКУ.

У разі якщо поняття, терміни, правила та положення інших актів суперечать поняттям, термінам, правилам та положенням ПКУ, для регулювання відносин оподаткування застосовуються поняття, терміни, правила та положення ПКУ. Інші терміни, що застосовуються у ПКУ і не визначаються ним, використовуються у значенні, встановленому іншими законами.

Згідно зі статтею 95 Цивільного кодексу України філією є відокремлений підрозділ юридичної особи, що розташований поза її місцезнаходженням та здійснює всі або частину її функцій. Філії та представництва не є юридичними особами. Вони наділяються майном юридичної особи, що їх створила, і діють на підставі затвердженого нею положення. Відомості про філії та представництва юридичної особи включаються до єдиного державного реєстру.

Фінансова, податкова, статистична та інші види звітності, що використовують грошовий вимірник, ґрунтуються на даних бухгалтерського обліку (частина друга статті 3 Закону України від 16 липня 1999 року № 996-XIV «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні»).

Правові основи благодійної діяльності в Україні визначено у Законі України «Про благодійну діяльність та благодійні організації» від 05 липня 2012 року № 5073-VI (далі – Закон № 5073) .

Згідно з підпунктом 2 частини першої статті 1 Закону № 5073 благодійна діяльність − це добровільна особиста та/або майнова допомога для досягнення визначених Законом № 5073 цілей, що не передбачає одержання благодійником прибутку, а також сплати будь-якої винагороди або компенсації благодійнику від імені або за дорученням бенефіціара.

Правові основи оподаткування ПДВ встановлено розділом V та підрозділом 2 розділу XX ПКУ.

Підпунктом 194.1.1 пункту 194.1 статті 194 розділу V ПКУ встановлено, що ПДВ становить 20 відсотків, 7 та 14 відсотків бази оподаткування ПДВ та додається до ціни товарів/послуг.

Відповідно до підпунктів «а» та «б» пункту 185.1 статті 185 розділу V ПКУ об’єктом оподаткування ПДВ є операції платників податку з постачання товарів/послуг, місце постачання яких відповідно до статті 186 ПКУ розташоване на митній території України.

Згідно з підпунктом 197.1.15 пункту 197.1 статті 197 розділу V ПКУ звільняються від оподаткування ПДВ операції з надання благодійної допомоги, зокрема безоплатне постачання товарів/послуг благодійним організаціям, утвореним і зареєстрованим відповідно до законодавства, а також надання такої допомоги благодійними організаціями набувачам (суб’єктам) благодійної допомоги відповідно до законодавства про благодійну діяльність та благодійні організації.

Під безоплатним постачанням слід розуміти постачання товарів/послуг благодійним організаціям та набувачам благодійної допомоги без будь-якої грошової, матеріальної або інших видів компенсації. У разі недотримання умов, визначених підпунктом 197.1.15 пункту 197.1 статті 197 розділу V ПКУ, такі операції оподатковуються на загальних підставах.

Сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного (податкового) періоду та сумою податкового кредиту такого звітного (податкового) періоду (пункт 200.1 статті 200 розділу V ПКУ).

Відповідно до пункту 201.8 статті 201 розділу V ПКУ право на нарахування податку та складання податкових накладних надається виключно особам, зареєстрованим як платники податку в порядку, передбаченому статтею 183 розділу V ПКУ.

Щодо питання 1

Операції з надання платником ПДВ благодійної допомоги у грошовій формі не підпадають під визначення операцій з постачання товарів/послуг (підпункти 14.1.191 та 14.1.185 пункту 14.1 статті 14 розділу І ПКУ) та не є об’єктом оподаткування ПДВ. Податкових наслідків з ПДВ при отриманні благодійної допомоги у грошовій формі у платника ПДВ не виникає.

Операції з надання платником ПДВ благодійної допомоги у вигляді товарів/послуг відповідно до підпунктів 14.1.191 та 14.1.185 пункту 14.1 статті 14 розділу І ПКУ підпадають під визначення операцій з постачання товарів/послуг та згідно з підпунктами «а» та «б» пункту 185.1 статті 185 розділу V ПКУ є об’єктом оподаткування ПДВ. При цьому у разі виконання умов, визначених підпунктом 197.1.15 пункту 197.1 статті 197 розділу V ПКУ, операції з безоплатної передачі товарів/послуг у вигляді благодійної допомоги звільняються від оподаткування ПДВ.

Щодо питань 2, 4

Якщо відокремлений підрозділ закуповує у продавців/постачальників-платників ПДВ товари для подальшої передачі їх відокремленим підрозділом як благодійної допомоги, то для таких продавців/постачальників операції з постачання товарів не звільняються від оподаткування ПДВ згідно з підпунктом 197.1.15 пункту 197.1 статті 197 розділу V ПКУ та оподатковуються ПДВ на загальних підставах.

Щодо питання 3

Визначати об’єкт оподаткування ПДВ, застосовувати режим звільнення від оподаткування ПДВ, отримувати суми податку, що підлягають відшкодуванню з Державного бюджету України, тощо мають право особи, які зареєстровані платниками ПДВ.

Особа, яка не зареєстрована як платник ПДВ, при здійсненні операцій з придбання товарів/послуг суми ПДВ, сплачені у складі вартості товарів/послуг, не може задекларувати до відшкодування з бюджету.

Враховуючи те, що головна компанія не зареєстрована як платник ПДВ, то при здійсненні операцій з постачання благодійної допомоги головним підприємством чи відокремленим підрозділом такого головного підприємства отримувачам податкові зобов’язання з ПДВ не визначаються, до вартості товарів/послуг, що постачаються, сума ПДВ не додається.

Щодо питання 5

Видання ДПС сертифікатів, які передбачають звільнення від оподаткування ПДВ операцій з постачання товарів/послуг, або інших аналогічних документів ПКУ не передбачено.

Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (пункт 52.2 статті 52 глави 3 роздiлу II ПКУ).