Державна податкова служба України за результатами розгляду звернення Акціонерного товариства щодо обов’язку нарахування та внесення до державного бюджету авансового внеску з податку на прибуток підприємств при нарахуванні або при сплаті частини чистого прибутку за 2021 рік, та відповідно права на зменшення податкового зобов’язання з податку на прибуток підприємств на суму авансового внеску з податку на прибуток підприємств, у разі його розрахунку або сплати з частини чистого прибутку за 2021 рік, та керуючись статтею 52 глави 3 розділу ІІ Податкового кодексу України (далі – Кодекс), повідомляє.
Акціонерне товариство поінформувало, що загальними зборами акціонерів
рішення про розподіл прибутку за 2021 рік не приймалося. Правлінням Акціонерного товариства було прийнято рішення про дострокову (до 01.07.2022) авансову сплату до державного бюджету частини чистого прибутку за 2021 рік, розраховану на частку акціонера. Платником у 2022 році кількома платежами було сплачено авансом до державного бюджету частину чистого прибутку за 2021 рік.
Платник, посилаючись на норми чинного податкового законодавства, просить надати індивідуальну податкову консультацію стосовно обов’язку нарахування та внесення до державного бюджету авансового внеску з податку на прибуток підприємств при нарахуванні або при сплаті частини чистого прибутку за 2021 рік, розрахованої на частку, що належить акціонеру, та відповідно чи має суб’єкт господарювання право зменшити податкове зобов’язання з податку на прибуток підприємств на суму авансового внеску з податку на прибуток підприємств, у разі його розрахунку або сплати з чистини чистого прибутку за 2021 рік, нарахованої на частку акціонера.
Відповідно до підпункту 14.1.49 пункту 14.1 статті 14 Кодексу, дивіденди - це платіж, що здійснюється юридичною особою, в тому числі емітентом корпоративних прав, інвестиційних сертифікатів чи інших цінних паперів, на користь власника таких корпоративних прав, інвестиційних сертифікатів та інших цінних паперів, що засвідчують право власності інвестора на частку (пай) у майні (активах) емітента, у зв’язку з розподілом частини його прибутку, розрахованого за правилами бухгалтерського обліку.
Для цілей оподаткування до дивідендів прирівнюються також платіж у грошовій чи негрошовій формі, що здійснюється юридичною особою на користь її засновника та/або учасника (учасників) у зв’язку з розподілом чистого прибутку (його частини).
Слід відмітити, що згідно зі статтею 10 Закону України від 27 липня 2022 року № 2465-ІХ «Про акціонерні товариства» (далі - Закон № 2465) засновниками акціонерного товариства можуть бути фізичні та/або юридичні особи, держава в особі органу, уповноваженого управляти державним майном, територіальна громада в особі органу, уповноваженого управляти комунальним майном.
Також, статтею 5 Закону № 2465 встановлено, що акціонерами товариства можуть бути фізичні та юридичні особи, а також держава в особі органу, уповноваженого управляти державним майном, або територіальна громада в особі органу, уповноваженого управляти комунальним майном, які є власниками акцій товариства.
Відповідно до частини другої статті 141 Господарського кодексу України (далі - ГКУ), управління об’єктами державної власності відповідно до закону здійснюють Кабінет Міністрів України і, за його уповноваженням, центральні та місцеві органи виконавчої влади. У випадках, передбачених законом, управління державним майном здійснюють також інші суб’єкти.
Порядок використання прибутку (доходу) суб’єкта господарювання визначає власник (власники) або уповноважений ним орган відповідно до законодавства та установчих документів. Порядок використання прибутку державних підприємств та господарських товариств, у статутних капіталах яких більше 50 відсотків акцій (часток, паїв) належить державі, здійснюється відповідно до статті 75 ГКУ (частина третя статті 142 ГКУ).
Частиною другою статті 75 ГКУ передбачено, що основним плановим документом державного комерційного підприємства є фінансовий план, відповідно до якого підприємство отримує доходи і здійснює видатки, визначає обсяг та спрямування коштів для виконання своїх функцій протягом року відповідно до установчих документів.
Відповідно до частини третьої статті 89 ГКУ, господарське товариство, у статутному капіталі якого більше 50 відсотків акцій (часток, паїв) прямо чи опосередковано належить державі, зобов’язане на кожний наступний рік складати і виконувати річний фінансовий план відповідно до статті 75 ГКУ.
Розподіл прибутку (доходу) державних комерційних підприємств здійснюється відповідно до затвердженого фінансового плану з урахуванням вимог ГКУ та інших законів (частина дев’ята статті 75 ГКУ).
Крім того, у фінансовому плані затверджуються суми коштів, які направляються державі як власнику і зараховуються до Державного бюджету України (частина десята статті 75 ГКУ).
Правові основи управління об’єктами державної власності визначає Закон України від 21 вересня 2006 року № 185-V «Про управління об’єктами державної власності» (далі - Закон України № 185).
Згідно з частиною першою статті 111 Закону України № 185, державні унітарні підприємства та їх об’єднання зобов’язані спрямувати частину чистого прибутку (доходу) до Державного бюджету України.
Абзацами четвертим та п’ятим частини п’ятої статті 11 Закону №185 передбачено, що господарські товариства, у статутному капіталі яких є корпоративні права держави, до 01 травня року, що настає за звітним, приймають рішення про відрахування не менше 30 відсотків чистого прибутку на виплату дивідендів, якщо інше не встановлено законом, та сплачують до Державного бюджету України дивіденди у строк не пізніше 01 липня року, що настає за звітним, нараховані пропорційно розміру державної частки (акцій) у їх статутних капіталах.
Господарські товариства, 50 і більше відсотків акцій (часток) яких знаходяться у статутних капіталах господарських товариств, частка держави в яких становить 100 відсотків, сплачують дивіденди безпосередньо до Державного бюджету України у строк не пізніше 01 липня року, що настає за звітним, у розмірі базових нормативів відрахування частки прибутку, що спрямовується на виплату дивідендів, але не менше 30 відсотків, пропорційно розміру державної частки (акцій) у статутних капіталах господарських товариств, акціонером яких є держава і володіє в них контрольним пакетом акцій, якщо інше не встановлено законом (абзац шостий частини п’ятої статті 11 Закону № 185).
Крім того, згідно зі статтею 20 Закону України «Про Державний бюджет України на 2022 рік» від 02 грудня 2021 року № 1928-IX (далі – Закон № 1928), господарські товариства, у статутному капіталі яких 100 відсотків акцій (часток) належать державі, та господарські товариства, 100 відсотків акцій (часток) яких належать господарським товариствам, частка держави в яких становить 100 відсотків, які не прийняли рішення про нарахування дивідендів до 1 травня року, що настає за звітним, сплачують до державного бюджету частину чистого прибутку на державну частку в розмірі, визначеному за базовими нормативами відрахування частки прибутку, що спрямовується на виплату дивідендів, установленими на відповідний рік, але не менше 90 відсотків, до 1 липня року, що настає за звітним.
Господарські товариства, у статутному капіталі яких є корпоративні права держави, та господарські товариства, 50 і більше відсотків акцій (часток) яких належать господарським товариствам, частка держави в яких становить 100 відсотків (крім тих, що визначені частиною першою цієї статті), які не прийняли рішення про нарахування дивідендів до 1 травня року, що настає за звітним, сплачують до державного бюджету та іншим учасникам господарського товариства пропорційно розміру їх акцій (часток) у статутному капіталі господарського товариства частину чистого прибутку в розмірі, визначеному за базовими нормативами відрахування частки прибутку, що спрямовується на виплату дивідендів, установленими на відповідний рік, але не менше 90 відсотків, до 1 липня року, що настає за звітним».
Тобто, згідно із положеннями статті 75 ГКУ, статті 11, статті 111 Закону України № 185, статті 20 Закону № 1928, суми коштів у вигляді частини чистого прибутку (доходу)/дивідендів на державну частку як господарських товариств, у статутному капіталі яких є корпоративні права держави, так і господарських товариств, 50 і більше відсотків акцій (часток) яких належать господарським товариствам, частка держави в яких становить 100 відсотків, направляються державі, як власнику і зараховуються до Державного бюджету України.
Підпунктом 571.2 пункту 571 статті 57 Кодексу встановлено, що крім випадків, передбачених підпунктом 571.3 пункту 571 статті 57 Кодексу, емітент корпоративних прав, який приймає рішення про виплату дивідендів своїм акціонерам (власникам), нараховує та вносить до бюджету авансовий внесок із податку на прибуток.
Авансовий внесок розраховується з суми перевищення дивідендів, що підлягають виплаті, над значенням об’єкта оподаткування за відповідний податковий (звітний) рік, за результатами якого виплачуються дивіденди, грошове зобов’язання щодо якого погашене. У разі наявності непогашеного грошового зобов’язання авансовий внесок розраховується зі всієї суми дивідендів, що підлягають виплаті. Авансовий внесок обчислюється за ставкою, встановленою пунктом 136.1 статті 136 Кодексу. Сума дивідендів, що підлягає виплаті, не зменшується на суму авансового внеску.
Сума попередньо сплачених протягом податкового (звітного) періоду авансових внесків з податку на прибуток під час виплати дивідендів/частини чистого прибутку (доходу) підлягає зарахуванню у зменшення нарахованого податкового зобов'язання з податку на прибуток, задекларованого у податковій декларації за такий податковий (звітний) період.
Враховуючи викладене, при сплаті як господарським, товариством, у статутному капіталі яких є корпоративні права держави, так і господарським товариством, 50 і більше відсотків акцій (часток) яких належать господарським товариствам, частка держави в яких становить 100 відсотків, державі, як власнику частини чистого прибутку (доходу)/дивідендів на державну частку, які направляються державі як власнику і зараховуються до Державного бюджету України, емітент корпоративних прав, який приймає рішення про виплату такої частини чистого прибутку, нараховує та вносить до бюджету авансовий внесок із податку на прибуток відповідно до підпункту 571.2 пункту 571 статті 57 Кодексу.
При цьому, сума попередньо сплачених протягом податкового (звітного) періоду авансових внесків з податку на прибуток під час виплати дивідендів/частини чистого прибутку (доходу) підлягає зарахуванню у зменшення нарахованого податкового зобов'язання з податку на прибуток, задекларованого у податковій декларації з податку на прибуток підприємств за такий податковий (звітний) період.
Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (пункт 52.2 статті 52 глави 3 розділу ІІ Кодексу).
_________________________________________________
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |