Державна податкова служба України, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), розглянула щодо практичного застосування норм чинного законодавства та в межах компетенції повідомляє.
Як зазначено у зверненні, громадська організація надає благодійну допомогу громадянам, які постраждали внаслідок збройної агресії, зокрема, у формі продуктів харчування, речей першої необхідності тощо.
У зв’язку з внесенням змін наказом Міністерства фінансів України від 02.03.2023 № 113 до наказу Міністерства фінансів України від 13.01.2015 № 4 «Про затвердження Порядку заповнення та подання податковими агентами Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків – фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску» (далі – Порядок), зокрема, в частині доповнення рядком ознаки доходів фізичних осіб «205» громадська організація просить надати індивідуальну податкову консультацію з питань:
1. Яку ознаку доходу згідно з Довідником ознак доходів фізичних осіб, наведеного у додатку 2 до Порядку (далі – Довідник) слід зазначити у податковому розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків – фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску (далі – податковий розрахунок) щодо доходу у вигляді благодійної допомоги, наданої фізичним особам на підставі абзацу четвертого п.п. «в» п.п. 165.1.54 п. 165.1 ст. 165 Кодексу?
2. Яку ознаку доходу згідно з Довідником слід зазначити у податковому розрахунку щодо доходу у вигляді благодійної допомоги, наданої фізичним особам на підставі п.п. «в» п.п. 170.7.2 п. 170.7 ст. 170 Кодексу?
3. Чи є можливість подання уточнюючого податкового розрахунку із зазначенням коду ознаки доходу (в тому числі з урахування змін/доповнень до Довідника), який відповідатиме доходу у вигляді благодійної допомоги, наданому фізичним особам, визначеним п.п. «в» п.п. 165.1.54 п. 165.1 ст. 165 Кодексу та/або п.п. «в» п.п. 170.7.2 п. 170.7 ст. 170 Кодексу, за минулий період (з 24.02.2022)?
4. Чи є доцільним подання доповнення, складеного за довільною формою, до податкового розрахунку (уточнюючого податкового розрахунку) з наданням додаткової інформації щодо вищезазначеної благодійної допомоги (її одержувачів, форми, підстав надання тощо)?
Особи, які відповідно до Кодексу мають статус податкових агентів, та платники єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування (далі – єдиний внесок) зобов’язані подавати у строки, встановлені Кодексом для податкового кварталу, податковий розрахунок (з розбивкою по місяцях звітного кварталу), до контролюючого органу за основним місцем обліку. Такий розрахунок подається лише у разі нарахування сум зазначених доходів платнику податку – фізичній особі податковим агентом, платником єдиного внеску протягом звітного періоду. Запровадження інших форм звітності із зазначених питань не допускається (п.п. «б» п. 176.2 ст. 176 Кодексу).
Розділом I Порядку встановлено, що податковий розрахунок – це документ, який свідчить про суми доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків – фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску.
Пунктом 1 розділу II Порядку визначено, що податковий розрахунок подається лише у разі нарахування сум зазначених доходів платнику податку на доходи фізичних осіб протягом звітного періоду.
Згідно з п. 4 розділу IV Порядку в додатку 4 «Відомості про суми нарахованого доходу, утриманого та сплаченого податку на доходи фізичних осіб та військового збору» (далі – Додаток 4ДФ) до податкового розрахунку у графі 6 «Ознака доходу» зазначається ознака доходу, наведена у розділі 1 Довідника.
Так, відповідно до Довідника:
сума благодійної допомоги, виплаченої (наданої) благодійниками, учасникам бойових дій та/ або фізичним осам, які мешкають (мешкали) на території населених пунктів, в яких проводяться (проводилися) бойові дії
(п.п. «в» п.п. 165.1.54 п. 165.1 ст. 165 розділу IV Кодексу), то такий дохід відображається під ознакою доходу «205» (починаючи з 01.10.2023);
сума благодійної допомоги, у тому числі гуманітарної допомоги, яка надходить на користь платника податку у вигляді коштів або майна (безоплатно виконаної роботи, наданої послуги) (п. 170.7 ст. 170 розділу IV Кодексу), то зазначений дохід відображається під ознакою доходу «169».
Слід зазначити, у разі самостійно виявлених платником помилок, а також на підставі повідомлень про помилки, виявлені контролюючим органом при заповненні податкового розрахунку та Додатку 4ДФ проводяться коригування поданого і прийнятого податкових розрахунків відповідно до розділу V Порядку.
Відповідно до п. 2 розділу V Порядку поданим і прийнятим до граничного строку подання вважається податковий розрахунок, який прийнятий контролюючим органом та пройшов всі контролі, у тому числі під час завантаження до Реєстру страхувальників та до Реєстру застрахованих осіб, залишається чинним під час прийняття контролюючим органом наступного податкового розрахунку за такий звітний (податковий) період.
На підставі такого податкового розрахунку здійснюється коригування необхідних реквізитів та показників як у межах звітного (податкового) періоду, так і поза його межами.
Водночас у разі необхідності проведення коригувань податкового розрахунку з типом «Звітний» до закінчення строку його подання подається податковий розрахунок з типом «Звітний новий» (п. 3 розділу V Порядку).
У разі необхідності проведення коригувань податкового розрахунку з типом «Звітний новий» до закінчення строку його подання подається податковий розрахунок з типом «Звітний новий» (п. 4 розділу V Порядку).
При цьому згідно з п. 5 розділу V Порядку податковий розрахунок з типом «Уточнюючий» подається після закінчення строку подання розрахунку з типом «Звітний» та/або «Звітний новий». Уточнюючий податковий розрахунок може подаватися як за звітний період, так і за попередні періоди.
Відповідно до п. 10 розділу V Порядку коригування показників Додатка 4ДФ до податкового розрахунку проводиться таким чином:
1) у розділі I: для виключення одного помилкового рядка з попередньо поданої (прийнятої) інформації потрібно повторити всі графи такого рядка і у графі 10 указати «1» – на виключення рядка;
для введення нового або пропущеного рядка потрібно повністю заповнити всі його графи й у графі 10 указати «0» – на введення рядка;
для заміни одного помилкового рядка іншим потрібно виключити помилкову інформацію відповідно до абзацу другого цього пункту та ввести правильну інформацію відповідно до абзацу третього цього пункту, тобто повністю заповнити два рядки, один з яких виключає попередньо внесену інформацію, а другий вносить правильну інформацію. У такому разі в першому рядку в графі 10 указується «1» – рядок на виключення, а в другому – «0» – рядок на введення.
Враховуючи наведене, відкоригувати дані звітності, зокрема, показники Додатка 4ДФ до податкового розрахунку можливо лише у разі подання уточнюючого податкового розрахунку згідно з наведеним Порядком.
Слід зазначити, що подання додаткової інформації одночасно з податковим розрахунком, положеннями Порядку не передбачено.
Згідно з п. 52.2 ст. 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |