Державна податкова служба України, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), розглянула Ваші звернення ( ) щодо застосування окремих норм чинного законодавства, та в межах компетенції повідомляє.
Платник податків у своїх зверненнях повідомила, що з ( ) перебувала у шлюбі зі своїм чоловіком, який помер ( ). Відповідно до Договору купівлі-продажу від ( ) було придбано наступне нерухоме майно: житловий будинок із відповідними господарськими будівлями та спорудами.
Право власності на даний житловий будинок було зареєстровано за чоловіком. У той же час, оскільки дане нерухоме майно було придбане у шлюбі за спільні кошти, останнє, згідно з приписами ст. 60 Сімейного кодексу України, є спільною сумісною власністю подружжя незалежно від того, хто був зазначений його титульним власником.
Після смерті чоловіка відкрилася спадщина, до якої, серед іншого, увійшла 1/2 частки у праві спільної сумісної власності на житловий будинок із відповідними господарськими будівлями та спорудами.
Таким чином, після смерті чоловіка у 2022 році було успадковано належну йому 1/2 частки у праві спільної сумісної власності на вищезазначений будинок.
Разом з цим шляхом видачі Свідоцтва про право власності від ( ), приватним нотаріусом було посвідчено той факт, що право власності на решту – 1/2 частки у праві спільної сумісної власності на вищезазначений будинок, у платника, як у другого з подружжя, виникло у 2011 році на підставі правочину – Договору купівлі-продажу ( ).
На теперішній час платником прийнято рішення продати вищезазначене нерухоме майно. При цьому право власності на даний об’єкт нерухомості у платника виникло у різні періоди часу та у різні способи, зокрема 1/2 частки набута у 2011 році шляхом купівлі-продажу, а інша 1/2 частки – у 2022 році шляхом спадкування, вбачається необхідність отримати роз’яснення щодо податків, які підлягають сплаті при укладанні у 2023 році договору купівлі-продажу.
Таким чином, платник податку просить надати індивідуальну податкову консультацію з питань:
1. Чи підлягає оподаткуванню (за ставкою 5 відс. та воєнний збір – 1,5 відс.) дохід, отриманий платником внаслідок продажу належної йому, як другому з подружжя, частки у праві спільної сумісної власності на житловий будинок із відповідними господарськими будівлями та спорудами, що розташований за адресою: ( )?
2. Чи підлягає загалом оподаткуванню (за ставкою 5 відс. та воєнний збір –1,5 відс.) дохід, отриманий внаслідок продажу житлового будинку із відповідними господарськими будівлями та спорудами, що розташований за адресою: ( )?
Пунктом 191.1 ст. 191 Кодексу передбачено, що контролюючі органи здійснюють контроль за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування та сплати податків, зборів, платежів установлених Кодексом, а також надають індивідуальні податкові консультації з питань податкового та іншого законодавства, контроль за додержанням якого покладено на контролюючі органи.
Оподаткування доходів фізичних осіб регламентується розділом ІV Кодексу.
Згідно з п.п. 163.1.1 п. 163.1 ст. 163 Кодексу об’єктом оподаткування резидента є загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід.
До загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку включається, зокрема, частина доходів від операцій з майном, розмір якої визначається згідно з положеннями ст.ст. 172 – 173 (п.п. 164.2.4 п. 164.2 ст. 164 Кодексу).
Порядок оподаткування операцій з продажу (обміну) об'єктів нерухомого майна, неподільного об'єкта незавершеного будівництва / майбутнього об'єкта нерухомості, подільного об'єкта незавершеного будівництва та відступлення прав за договором купівлі-продажу неподільного об'єкта незавершеного будівництва / майбутнього об'єкта нерухомості, щодо якого сплачено частково ціну та зареєстровано обтяження речових прав на користь покупця, визначено ст. 172 Кодексу.
Пунктом 172.1 ст. 172 Кодексу встановлено, що не оподатковується один раз протягом звітного податкового року, за умови перебування такого майна у власності платника податку більше трьох років, дохід, отриманий платником податку від продажу (обміну):
житлового будинку, квартири або їх частини, кімнати, садового (дачного) будинку (включаючи об'єкт незавершеного будівництва таких об'єктів, земельну ділянку, на якій розташовані такі об'єкти, а також господарсько-побутові споруди та будівлі, розташовані на такій земельній ділянці);
земельної ділянки, що не перевищує норми безоплатної передачі, визначені ст. 121 Земельного кодексу України залежно від її призначення;
земельної ділянки сільськогосподарського призначення, безпосередньо отриманої платником податку у власність у процесі приватизації земель державних і комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій або приватизації земельних ділянок, що перебували у користуванні такого платника, або виділеної в натурі (на місцевості) власнику земельної частки (паю), а також таких земельних ділянок, отриманих платником податку у спадщину.
Умова щодо перебування такого майна у власності платника податку більше трьох років не поширюється на майно, отримане платником податку у спадщину.
Дохід від відчуження господарсько-побутових споруд, що розташовані на одній ділянці з житловим або садовим (дачним) будинком та продаються разом з ним для цілей оподаткування, окремо не визначається.
Відповідно до п.п. 1.7 п. 161 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу звільняються від оподаткування військовим збором доходи, що згідно з розділом IV Кодексу та підрозділом 1 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу не включаються до загального оподатковуваного доходу фізичних осіб (не підлягають оподаткуванню, оподатковуються за нульовою ставкою), крім доходів, зазначених у пп. 3 і 4 п. 170.131 ст. 170 Кодексу та п. 14 підрозділу 1 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу.
Водночас згідно з п. 172.2 ст. 172 Кодексу дохід, отриманий платником податку від продажу протягом звітного податкового року більш як одного з об'єктів нерухомості (крім операцій з відчуження житлової нерухомості банками в порядку звернення стягнення за договорами іпотеки, що забезпечують кредит, наданий в іноземній валюті), із зазначених у п. 172.1 ст. 172 Кодексу, або від продажу об'єкта нерухомості, не зазначеного в п. 172.1 ст. 172 Кодексу, підлягає оподаткуванню за ставкою 5 відс., визначеною п. 167.2 ст. 167 Кодексу.
Також, зазначений дохід є об’єктом оподаткування військовим збором (п.п. 1.2 п. 16 1 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу).
Ставка збору становить 1,5 відс. об’єкта оподаткування, визначеного п.п. 1.2 п. 16¹ підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу (п.п. 1.3 п. 16¹ підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу).
Таким чином, у разі якщо фізичною особою планується здійснити продаж 1/2 частини житлового будинку, яка була отримана у власність на підставі договору купівлі-продажу у 2011 році, то ураховуючи положення п. 172.1 ст. 172 Кодексу дохід, отриманий від такого продажу, не оподатковується податком на доходи фізичних осіб і військовим збором.
Разом з тим, якщо фізичною особою планується продати житловий будинок, то дохід, отриманий платником податків фізичною особою від продажу протягом звітного податкового року об’єкту нерухомого майна, який перебуває у власності такої особи менше трьох років, оподатковується податком на доходи фізичних осіб за ставкою 5 відс. та військовим збором – 1,5 відс.
При цьому слід зазначити, що з питання терміну виникнення прав власності на нерухоме майно, отриманого Вами, доцільно звернутися до Міністерства юстиції України.
Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (п. 52.2 ст. 52 Кодексу).
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |