X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 29.09.2023 р. № 3265/ІПК/99-00-04-03-02-06

Державна податкова служба України на звернення Державного підприємства зовнішньоекономічної діяльності (далі – Підприємство) про надання індивідуальної податкової консультації щодо подання Розрахунку частини чистого прибутку (доходу), дивідендів на державну частку (далі – Розрахунок), керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), повідомляє.

У листі Підприємство зазначає, що виконувало і продовжує виконувати функцію постачальника «останньої надії» та проводило відрахування до державного бюджету частини чистого прибутку за 2019 рік відповідно до діючого на той період нормативу відрахування частини чистого прибутку у розмірі 90 відсотків, а починаючи з січня 2020 року у розмірі 80 відсотків.

Розпорядженням Кабінету Міністрів України Підприємство визначено постачальником «останньої надії» з 1 січня 2019 року до 31 грудня 2023 року (далі – Розпорядження).

Постановою Кабінету Міністрів України від 25 листопада 2020 року
№ 1163 «Про внесення змін до пункту 1 Порядку відрахування до державного бюджету частини чистого прибутку (доходу) державними унітарними підприємствами та їх об’єднаннями» (далі – Постанова № 1163) внесено зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 23 лютого 2011 року № 138 «Про затвердження Порядку відрахування до державного бюджету частини чистого прибутку (доходу) державними унітарними підприємствами та їх об’єднаннями» (далі – Постанова № 138) стосовно визначення нормативу відрахування до державного бюджету частини чистого прибутку (доходу) Підприємством під час виконання ним функцій постачальника «останньої надії» відповідно до  Розпорядження у розмірі 30 відсотків.

Постанова № 1163 набрала чинності з 27.11.2020 року.

Враховуючи зміни внесені до Постанови № 138, Підприємство готове зробити перерахунок та подати уточнюючий Розрахунок та запитує яким чином йому подавати уточнюючий Розрахунок за 2019 рік – поквартально чи в цілому за 2019 рік, та чи потрібно подавати поквартальний уточнюючий Розрахунок за 2020 рік або застосувати норматив відрахування частини чистого прибутку у розмірі 30 відсотків при складанні річного Розрахунку за 2020 рік?

  Згідно з пунктом 50.1 статті 50 Кодексу у разі якщо у майбутніх податкових періодах (з урахуванням строків давності, визначених статтею 102 Кодексу) платник податків самостійно (у тому числі за результатами електронної перевірки) виявляє помилки, що містяться у раніше поданій ним податковій декларації (крім обмежень, визначених цією статтею), він зобов’язаний надіслати уточнюючий розрахунок до такої податкової декларації за формою чинного на час подання уточнюючого розрахунку.

Платник податків має право не подавати такий розрахунок, якщо відповідні уточнені показники зазначаються ним у складі податкової декларації за будь-який наступний податковий період, протягом якого такі помилки були самостійно (у тому числі за результатами електронної перевірки) виявлені.

Відповідно до частини першої статті 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом’якшують або скасовують відповідальність особи.

Як випливає з Рішення Конституційного Суду України від 9 лютого
1999 року № 1-рп/99, частину першу статті 58 Конституції України щодо дії нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце.

У той же час зазначаємо, що 01.08.2023 набрав чинності Закон України від 30 червня 2023 року № 3219-ІХ «Про  внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей оподаткування у період дії воєнного стану», яким пункт 102.9 статті 102 Кодексу (щодо зупинення перебігу строків давності) виключено.

Враховуючи викладене, норматив відрахувань частини чистого прибутку (доходу) у розмірі 30 відсотків застосовується Підприємством починаючи зі звітних (податкових) періодів 2020 року.

Застосування нормативу відрахування у розмірі 30 відсотків при розрахунку частини чистого прибутку (доходу) за результатами 2020 року може здійснюватися Підприємством наростаючим підсумком за 2020 рік.

Крім  того, інформуємо, на підставі пункту 528, підпункту 69.9
пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» Кодексу зупинявся(ється) перебіг строків, зокрема щодо надання контролюючими органами індивідуальних податкових консультацій.

Відповідно до пункту 52.2 статті 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно підприємством, якому надано таку консультацію.