Державна податкова служба України розглянула звернення
Товариства щодо окремих питань, пов’язаних із застосуванням режиму звільнення від оподаткування ПДВ, що був встановлений пунктом 71 підрозділу 2 розділу ХХ Податкового кодексу України (далі – Кодекс) та, керуючись статтею 52 розділу Кодексу, повідомляє.
Як зазначено у зверненні, Товариство відповідно до статті 8 Закону України "Про охорону праці", статті 63 Кодексу законів про працю, наказу № 170 від 29.10.1996 "Про затвердження положення про порядок забезпечення працівників спеціальним одягом, взуттям та іншими засобами індивідуального захисту" забезпечує своїх працівників засобами індивідуального захисту (ЗІЗ) відповідно до встановлених законодавчих норм. Товариство додатково закуповує та розповсюджує між працівниками засоби захисту (медичні маски, антисептики, тощо), також для ремонтування власних основних засобів купує запчастини, які включені до переліку товарів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 березня 2020 року № 224 зі змінами та доповнення (далі – Перелік № 224).
При цьому у Товариства виникала ситуація, коли постачальник відмовлявся реалізовувати такі ЗІЗ (рукавички латексні, респіратори FFP2, комбінезон поліпропіленовий на блискавці) запасні частиниіз застосування режиму звільнення від оподаткування ПДВ, мотивуючи свої дії тим, що Товариство не є медичним закладом і подальше використання даних товарів не пов’язане з заходами, спрямованими на запобігання виникненню і поширенню, локалізацію та ліквідацію спалахів, епідемій та пандемій коронавірусної хвороби (COVID-19).
Інформуючи про зазначене, Товариство просить надати індивідуальну податкову консультаціюз таких питань:
1) чи мав право на податковий кредит покупець за податковою накладною, складеною з нарахуванням ПДВ, що вміщувала в окремих рядках номенклатуру товарів, які були включені до Переліку № 224 та за якими не повинен був нараховуватися ПДВ, та номенклатуру товарів, які підлягали оподаткуванню ПДВ?;
2) які строки та період дії, кожної із прийнятих постанов Кабінету Міністрів України від 09.11.2022 № 1260, від 16.11.2022 № 1288, та від 29.11.2022 № 1340?
Правові основи оподаткування податком на додану вартість встановлено розділом V та підрозділом 2 розділу XX Кодексу.
Згідно з пунктом 71 підрозділу 2 розділу ХХ Кодексу (з урахуванням внесених змін) тимчасово, на період, що закінчується останнім календарним днем місяця, в якому завершилася дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України, від оподаткування податком на додану вартість звільнялися операції:
з ввезення на митну територію України товарів (в тому числі лікарських засобів, медичних виробів та/або медичного обладнання), необхідних для виконання заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню, локалізацію та ліквідацію спалахів, епідемій та пандемій коронавірусної хвороби (COVID-19), перелік яких визначено Кабінетом Міністрів України;
з постачання на митній території Українитоварів (в тому числі лікарських засобів, медичних виробів та/або медичного обладнання), необхідних для виконання заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню, локалізацію та ліквідацію спалахів, епідемій та пандемій коронавірусної хвороби (COVID-19), перелік яких визначено Кабінетом Міністрів України.
У разі здійснення операцій, звільнених відповідно до пункту 71 підрозділу 2 розділу ХХ Кодексу, положення пункту 198.5 статті 198 розділу V Кодексу та положення статті 199 розділу V Кодексу не застосовувалися щодо таких операцій.
Перелік товарів (у тому числі лікарських засобів, медичних виробів та/або медичного обладнання), необхідних для виконання заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню, локалізацію та ліквідацію спалахів, епідемій та пандемій гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, операції з ввезення яких на митну територію України та/або операції з постачання яких на митній території України звільнялися від оподаткування податком на додану вартість та які звільнялися від сплати ввізного мита, було затверджено Переліком № 224.
Правила формування податкових зобов’язань і податкового кредиту з ПДВ та складання податкових накладних / розрахунків коригування до податкових накладних та їх реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі – ЄРПН) встановлено статтями 187, 198 і 201 розділу V Кодексу.
Пунктом 198.1 статті 198 розділу V Кодексу встановлено, щодо податкового кредиту відносяться суми податку, сплачені/нараховані у разі здійснення, зокрема операцій з:
придбання або виготовлення товарів та послуг;
ввезення товарів та/або необоротних активів на митну територію України.
Для отримувача товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту,є податкові накладні, отримані з ЄРПН (пункт 198.6 статті 198розділу V Кодексу).
Враховуючи викладене та з урахуванням опису питань, наявних у зверненні, ДПС повідомляє.
Щодо питання 1
У разі, якщо податкова накладна, що була складена з нарахуванням ПДВ, містила в окремих рядках номенклатуру товарів, які були включені до Переліку № 224 та за якими не повинен був нараховуватися ПДВ, та номенклатуру товарів, які підлягали оподаткуванню ПДВ, то право на податковий кредит за такою податковою накладною, зареєстрованою в ЄРПН, виникало у покупця лише за тими товарами, за якими ПДВ нараховано правомірно. Суми ПДВ, зазначені у такій податковій накладній, що були нараховані за товарами, операції з постачання яких згідно з пунктом 71 підрозділу 2 розділу ХХ Кодексу звільнялися від оподаткування ПДВ, не можуть бути віднесені покупцем до податкового кредиту.
Щодо питання 2
Для операцій з постачання товарів, включених до Переліку № 224 (з урахуванням змін, внесених Постановами № 1260, № 1288), режим звільнення від оподаткування ПДВ, визначений пунктом 71 підрозділу 2 розділу XX Кодексу, діяв до 30.06.2023 включно, тобто до закінчення останнього календарного дня місяця, в якому завершилась дія карантину, встановленого Урядом з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19).
Термін дії Постанови № 1340, якою внесено зміни до Переліку № 224 та розширено перелік товарів в підрозділі «Інше» розділу «Медичні вироби, медичне обладнання та інші товари, що необхідні для здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню, локалізацію та ліквідацію спалахів, епідемій та пандемій гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2», було встановлено до 01.04.2023, але не пізніше останнього дня місяця, в якому завершилася дія карантину.
Постановою Кабінету Міністрів України від 19 травня 2023 року № 501 дію Постанови № 1340 було відновлено на період до останнього дня місяця, в якомузавершуєтьсядія карантину, встановленого з метою запобіганняпоширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, для суб’єктів господарювання, які до 1 квітня 2023 року повністю або частково здійснили попередню оплату згідно з укладеними договорами, за якими ввозяться товари, вказані у зазначеній постанові (за умови документального підтвердження від банку здійснення таким суб’єктом господарювання попередньої оплати).
Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (пункт 52.2 статті 52 розділу ІІ Кодексу).
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |