Державна податкова служба України розглянула звернення
Товариства щодо окремих питань, пов’язаних із застосуванням режиму звільнення від оподаткування ПДВ, що був встановлений пунктом 71 підрозділу 2 розділу ХХ Податкового кодексу України (далі – Кодекс) та, керуючись статтею 52 розділу Кодексу, повідомляє.
Як зазначено у зверненні, Товариство здійснює операції з придбання засобів індивідуального захисту (ЗІЗ) серед яких є товари, що включені до переліку товарів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 березня 2020 року № 224 зі змінами та доповнення (далі – Перелік № 224).
При цьому у Товариства виникала ситуація, коли постачальник відмовлявся реалізовувати такі ЗІЗ (рукавички латексні, респіратори FFP2)із застосування режиму звільнення від оподаткування ПДВ, мотивуючи свої дії тим, що Товариство не є медичним закладом і подальше використання даних товарів не пов’язане з заходами, спрямованими на запобігання виникненню і поширенню, локалізацію та ліквідацію спалахів, епідемій та пандемій коронавірусної хвороби (COVID-19).
Інформуючи про зазначене, Товариство просить надати індивідуальну податкову консультацію з таких питань:
1) чи звільнялися від оподаткування ПДВ товари ЗІЗ (рукавички латексні, респіратори FFP2), що використовуються Товариством у господарській діяльності на виконання статті 8 Закону України "Про охорону праці", статті 63 Кодексу законів про працю, наказу № 170 від 29.10.1996 "Про затвердження положення про порядок забезпечення працівників спеціальним одягом, взуттям та іншими засобами індивідуального захисту"?;
2) чи мало Товариство право на податковий кредит за операціями з придбання товарів з ПДВ, що були включені до Переліку № 224?;
3) чи мав право на податковий кредит покупець за податковою накладною, складеною з нарахуванням ПДВ, що вміщувала в окремих рядках номенклатуру товарів, які були включені до Переліку № 224 та за якими не повинен був нараховуватися ПДВ, та номенклатуру товарів, які підлягали оподаткуванню ПДВ?
Правові основи оподаткування податком на додану вартість встановлено розділом V та підрозділом 2 розділу XX Кодексу.
Згідно з пунктом 71 підрозділу 2 розділу ХХ Кодексу (з урахуванням внесених змін) тимчасово, на період, що закінчується останнім календарним днем місяця, в якому завершилася дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України, від оподаткування податком на додану вартість звільнялися операції:
з ввезення на митну територію України товарів (в тому числі лікарських засобів, медичних виробів та/або медичного обладнання), необхідних для виконання заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню, локалізацію та ліквідацію спалахів, епідемій та пандемій коронавірусної хвороби (COVID-19), перелік яких визначено Кабінетом Міністрів України;
з постачання на митній території України товарів (в тому числі лікарських засобів, медичних виробів та/або медичного обладнання), необхідних для виконання заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню, локалізацію та ліквідацію спалахів, епідемій та пандемій коронавірусної хвороби (COVID-19), перелік яких визначено Кабінетом Міністрів України.
У разі здійснення операцій, звільнених відповідно до пункту 71 підрозділу 2 розділу ХХ Кодексу, положення пункту 198.5 статті 198 розділу V Кодексу та положення статті 199 розділу V Кодексу не застосовувалися щодо таких операцій.
Перелік товарів (у тому числі лікарських засобів, медичних виробів та/або медичного обладнання), необхідних для виконання заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню, локалізацію та ліквідацію спалахів, епідемій та пандемій гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, операції з ввезення яких на митну територію України та/або операції з постачання яких на митній території України звільнялися від оподаткування податком на додану вартість та які звільнялися від сплати ввізного мита, було затверджено Переліком № 224.
Для цілей Переліку № 224 термін "засоби індивідуального захисту" вживався у значенні, наведеному в Технічному регламенті засобів індивідуального захисту, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 27 серпня 2008 року № 761 (Офіційний вісник України, 2008 року, № 66, ст. 2216), абоТехнічному регламенті щодо медичних виробів, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 02 жовтня 2013 р. № 753 (Офіційний вісник України, 2013 року, № 82, ст. 3046).
Згідно з примітками до Переліку № 224 основною підставою для звільнення від оподаткування ПДВ та від сплати ввізного мита товарів, що ввозилися на митну територію України, булавідповідність таких товарівназві товару (медичноговиробу, основного компонента), міжнародному непатентованому найменуванню (назві) лікарського засобу, які зазначені у Переліку № 224.
До розділу "Медичні вироби, медичне обладнання та інші товари, що необхідні для здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню, локалізацію та ліквідацію спалахів, епідемій та пандемій гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2" Переліку № 224, зокрема були включені засоби індивідуального захисту:
Медична маска, респіратор FFP2 або FFP3, маски, не оснащені змінними фільтрами(код згідно з УКТЗЕД 6307 90 98 00);
Рукавички латексні неопудрені, рукавички нітрилові (код згідно з УКТЗЕД 4015).
Правила формування податкових зобов’язань і податкового кредиту з ПДВ та складання податкових накладних / розрахунків коригування до податкових накладних та їх реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі – ЄРПН) встановлено статтями 187, 198 і 201 розділу V Кодексу.
Пунктом 198.1 статті 198 розділу V Кодексу встановлено, щодо податкового кредиту відносяться суми податку, сплачені/нараховані у разі здійснення, зокрема операцій з:
придбання або виготовлення товарів та послуг;
ввезеннятоварів та/або необоротних активів на митну територію України.
Для отримувача товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту,є податкові накладні, отримані з ЄРПН (пункт 198.6 статті 198розділу V Кодексу).
Враховуючи викладене та з урахуванням опису питань, наявних у зверненні, ДПС повідомляє.
Щодо питання 1
Режим звільнення від оподаткування ПДВ, встановлений пунктом 71 підрозділу 2 розділу ХХ Кодексу для операцій з постачання на митній території України товарів, застосовувався виключно до тих товарів, назви яких зазначені в Переліку № 224. Коди УКТ ЗЕД наводилися у Переліку № 224 довідково.
Якщо вказані у зверненні товари, відповідали назвам товарів, що були зазначені у Переліку № 224, то операції з постачання їх на митній території України звільнялися від оподаткування ПДВ (за умови дотримання також інших вимог, визначених у Кодексі та у примітках до Переліку № 224).
Режим звільнення від оподаткування ПДВ, що був встановлений пунктом 71 підрозділу 2 розділу ХХ Кодексу для операцій з постачання на митній території України товарів, визначених у Переліку № 224, застосовувався незалежно від того, для яких цілей здійснювалося таке придбання, чи такі товари використовувалися для виробничої діяльності (забезпечення працівників засобами індивідуального захисту органів дихання) чи такі товари використовувалися для здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню, локалізацію та ліквідацію спалахів, епідемій та пандемій гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2.
Щодо питання 2
Якщо податкові накладні, які були складені в періоді дії пільги, встановленої пунктом 71 підрозділу 2 розділу ХХ Кодексу, за операціями з постачання товарів, включених до Переліку № 224, із застосуванням ставки ПДВ 7 або 20 відсотків, були такими, що складені з порушенням (не відповідали вимогам) положення пункту 71 підрозділу 2 розділу ХХ Кодексу, то суми ПДВ, зазначені у таких податкових накладних, не могли бути включені покупцем до складу податкового кредиту.
Щодо питання 3
У разі, якщо податкова накладна, що була складена з нарахуванням ПДВ, містила в окремих рядках номенклатуру товарів, які були включені до Переліку № 224 та за якими не повинен був нараховуватися ПДВ, та номенклатуру товарів, які підлягали оподаткуванню ПДВ, то право на податковий кредит за такою податковою накладною, зареєстрованою в ЄРПН, виникало у покупця лише за тими товарами, за якими ПДВ нараховано правомірно. Суми ПДВ, зазначені у такій податковій накладній, що були нараховані за товарами, операції з постачання яких згідно з пунктом 71 підрозділу 2 розділу ХХ Кодексу звільнялися від оподаткування ПДВ, не можуть бути віднесені покупцем до податкового кредиту.
Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (пункт 52.2 статті 52 розділу ІІ Кодексу).
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |