X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 03.10.2023 р. № 3330/ІПК/99-00-21-02-02-06

Державна податкова служба України за результатами розгляду звернення щодовизнання заборгованості безнадійною та, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс)повідомляє.

У своєму зверненні Товариство зазначає, що в рамках укладеного з нерезидентом договору здійснено ряд поставок продукції на територію України, оплата за яку передбачена протягом 45 днів з дня поставки.

У зв’язку із агресією російської федерації Товариство не має можливості для проведення розрахунків за поставлену продукцію.

Товариство просить надати роз’яснення з наступного питання: чи можливе списання заборгованості перед нерезидентом з урахуванням підписання додаткової угоди про прощення боргу та визнання такої заборгованості безнадійною?

Статтею 605 Цивільного кодексу України визначено, що зобов’язання припиняється внаслідок звільнення (прощення боргу) кредитором боржника від його обов’язків, якщо це не порушує прав третіх осіб щодо майна кредитора.

Відповідноп.п. 134.1.1 п. 134.1 ст. 134 Кодексу об’єктом оподаткування податком на прибуток є прибуток із джерелом походження з України та за її межами, який визначається шляхом коригування (збільшення або зменшення) фінансового результату до оподаткування (прибутку або збитку), визначеного у фінансовій звітності підприємства відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності, на різниці, які визначені відповідними положеннями цього Кодексу.

Нормами Кодексу не передбачено коригування фінансового результату до оподаткування за операціями з прощення боргу, у тому числі який виник перед нерезидентом за поставлену продукцію, шляхом заключення додаткової угоди.

Тобто, зазначені операції відображаються при визначенні фінансового результату до оподаткування відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності.

Регулювання питань методології бухгалтерського обліку та фінансової звітності здійснюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері бухгалтерського обліку та аудиту, затверджує національні положення (стандарти) бухгалтерського обліку, національні положення (стандарти) бухгалтерського обліку в державному секторі, інші нормативно-правові акти щодо ведення бухгалтерського обліку та складання фінансової звітності (частина друга ст. 6 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» від 16.07.99 № 996-XIV).

Отже, з питання відображення в бухгалтерському облікуоперацій з прощення боргу, у тому числі перед нерезидентом за поставлену продукцію, шляхом заключення додаткової угоди доцільно звернутись до Міністерства фінансів України.

Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (п. 52.2 ст. 52 Кодексу).