Державна податкова служба України розглянула звернення щодо податкових наслідків з ПДВ в описаній у зверненні ситуації та, керуючись статтею 52 глави 3 розділу II Податкового кодексу України (далі – ПКУ), повідомляє.
Як зазначено у зверненні, у березні 2023 року до Установи (виконавець) звернувся нерезидент (замовник), з пропозицією щодо проведення науково-дослідних робіт, а саме медико-біологічної оцінки природних лікувальних ресурсів, що знаходяться на території країни нерезидента і перебувають у її власності.
Установа є уповноваженою та сертифікованою на проведення вказаних вище досліджень.
Для проведення вказаних вище досліджень згідно із затвердженою методикою, як підготовчі роботи, планується виїзд фахівців Установи до країни нерезидента з метою здійснення польових, фізико-хімічних досліджень та дотримання технологічного процесу із забору проб природних лікувальних ресурсів з подальшою доставкою їх зразків до лабораторії Установи, що знаходиться на території України.
Надалі, протягом певного часу у лабораторії Установи відповідними фахівцями планується проведення комплексу досліджень отриманих зразків природних лікувальних ресурсів.
Після проведення повного комплексу досліджень нерезиденту (замовнику) будуть надані відповідні висновки.
З огляду на викладене, Установа просить надати індивідуальну податкову консультацію щодо необхідності нарахування ПДВ на вартість зазначених вище послуг.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються нормами ПКУ (пункт 1.1 статті 1 розділу І ПКУ).
Відповідно до пунктів 5.1 - 5.3 статті 5 розділу І ПКУ поняття, правила та положення, установлені ПКУ та законами з питань митної справи, застосовуються виключно для регулювання відносин, передбачених статтею 1 розділу І ПКУ. У разі якщо поняття, терміни, правила та положення інших актів суперечать поняттям, термінам, правилам та положенням ПКУ, для регулювання відносин оподаткування застосовуються поняття, терміни, правила та положення ПКУ. Інші терміни, що застосовуються у ПКУ і не визначаються ним, використовуються у значенні, встановленому іншими законами.
Порядок здійснення медико-біологічної оцінки якості та цінності природних лікувальних ресурсів, визначення методів їх використання затверджено наказом Міністерства охорони здоров'я України від 02.06.2003 № 243, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 29.08.2003 за № 752/8073 (далі – Порядок № 243).
Медико-біологічна оцінка якості та цінності природних лікувальних ресурсів – це науково-експериментальне обґрунтування ефективності та безпечності природних лікувальних ресурсів, у тому числі преформованих засобів, можливості їхнього використання з метою лікування, медичної реабілітації та профілактики захворювань (розділ 2 Порядку № 243).
Організація науково-дослідних робіт щодо здійснення медико-біологічної оцінки якості та цінності природних лікувальних ресурсів, у тому числі преформованих засобів визначено розділом 3 Порядку № 243.
Організацію та здійснення комплексних медико-біологічних, кліматологічних, геолого-гідрологічних, курортологічних та інших дослідницьких робіт природних лікувальних ресурсів, у тому числі преформованих засобів, надання медичного (бальнеологічного) висновку щодо медико-біологічної оцінки якості та цінності природних лікувальних ресурсів, у тому числі преформованих засобів, які використовуються у санаторно-курортній мережі або позакурортно, у т. ч. для промислового використання, за дорученням Міністерства охорони здоров'я України виконує Український науково-дослідний інститут медичної реабілітації та курортології МОЗ України, який атестований та акредитований в установленому порядку на право проведення досліджень природних лікувальних ресурсів та преформованих засобів (пункт 3.1 розділу 3 Порядку № 243).
Правові основи оподаткування ПДВ встановлено розділом V та підрозділом 2 розділу XX ПКУ.
Підпунктом 194.1.1 пункту 194.1 статті 194 розділу V ПКУ встановлено, що податок на додану вартість становить 20 відсотків, 7 і 14 відс. бази оподаткування ПДВ та додається до ціни товарів/послуг.
Згідно з підпунктами «а» і «б» пункту 185.1 статті 185 розділу V ПКУ об’єктом оподаткування ПДВ є операції платників податку з постачання товарів/послуг, місце постачання яких відповідно до статті 186 розділу V ПКУ розташоване на митній території України.
Пунктами 186.2 - 186.4 статті 186 розділу V ПКУ визначено категорії послуг, місце постачання яких визначається по місцю реєстрації постачальника або отримувача відповідних послуг або по місцю фактичного надання відповідних послуг.
Місцем надання послуг у сфері культури, мистецтва, освіти, науки, спорту, розваг або інших подібних послуг, включаючи послуги організаторів діяльності в зазначених сферах та послуги, що надаються для влаштування платних виставок, конференцій, навчальних семінарів та інших подібних заходів є місце фактичного їх надання (підпункт 186.2.3 пункту 186.2 статті 186 розділу V ПКУ).
Місцем постачання послуг, зазначених у пункті 186.3 статті 186 розділу V ПКУ вважається місце, в якому отримувач послуг зареєстрований як суб'єкт господарювання або – у разі відсутності такого місця – місце постійного чи переважного його проживання. До таких послуг, зокрема, належать інжинірингові послуги (підпункт «в» пункту 186.3 статті 186 розділу V ПКУ).
З метою застосування норм ПКУ під поняттям «інжиніринг» згідно з визначенням, наданим підпунктом 14.1.85 пункту 14.1 статті 14 розділу I ПКУ, розуміється надання послуг (виконання робіт) із складення технічних завдань, проектних пропозицій, проведення наукових досліджень і техніко-економічних обстежень, виконання інженерно-розвідувальних робіт з будівництва об'єктів, розроблення технічної документації, проектування та конструкторського опрацювання об'єктів техніки і технології, надання консультації та авторського нагляду під час монтажних та пусконалагоджувальних робіт, а також надання консультацій, пов'язаних із такими послугами (роботами).
Місцем постачання послуг, крім операцій, зазначених у пунктах 186.2, 186.3 і 186.31 статті 186 розділу V ПКУ, є місце реєстрації постачальника (пункт 186.4 статті 186 розділу V ПКУ).
Отже, порядок оподаткування ПДВ операцій з постачання послуг безпосередньо залежить від місця їх постачання.
Враховуючи викладене, та виходячи із аналізу норм ПКУ та інших нормативно-правових актів зазначених вище, опису питання, наявних у зверненні, ДПС повідомляє, що у разі, якщо зазначені у зверненні послуги відносяться до категорії послуг, визначених пунктом 186.3 статті 186 розділу V ПКУ, зокрема до категорії інжинірингових послуг, то місцем постачання таких послуг вважається місце, в якому отримувач послуг зареєстрований як суб'єкт господарювання і, відповідно, операція Установи з постачання таких послуг нерезиденту не буде об’єктом оподаткування ПДВ.
Якщо зазначені у зверненні послуги відносяться до категорії послуг, визначених підпункт 186.2.3 пункту 186.2 статті 186 розділу V ПКУ, зокрема до категорії послуг у сфері науки, то місцем постачання таких послуг є місце фактичного їх надання і, відповідно, операція Установи з постачання таких послуг нерезиденту буде об’єктом оподаткування ПДВ та підлягатиме оподаткуванню ПДВ у загальновстановленому порядку з нарахуванням ПДВ на вартість таких послуг.
З питання віднесення зазначених вище послуг (надання права на використання комп’ютерної програми) до тієї чи іншої категорії послуг та визначення коду для таких послуг згідно з Державним класифікатором продукції та послуг (далі – ДКПП), враховуючи положення листа Міністерства економічного розвитку та торгівлі України від 11.05.2017 № 3411-08/15258-03, ДПС рекомендує звернутися до ДП «Науково-дослідний інститут метрології вимірювальних і управляючих систем», яке є розробником ДКПП, за адресою: 79008, м. Львів, вул. Кривоноса, 6.
Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (пункт 52.2 статті 52 глави 3 розділу ІІ ПКУ).
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |