X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 03.10.2023 р. № 3358/ІПК/99-00-21-03-02-06

 

Державна податкова служба України розглянула звернення                                  щодо податкових наслідків з ПДВ в описаній у зверненні ситуації та, керуючись статтею 52 глави 3 розділу ІІ Податкового кодексу України (далі – ПКУ), повідомляє.

Як зазначено у зверненні, у межах відповідного договору, укладеного між Банком  та клієнтом Банку, планується здійснення операцій з купівлі - продажу цінних паперів на фондовій біржі із залученням суб’єкта господарювання    (далі - Розрахунковий центр) як центрального контрагента за правочинами щодо цінних паперів, який контролює гарантійне забезпечення учасників клірингу та гарантує виконання зобов’язань за правочинами щодо цінних паперів.

Водночас між Банком, клієнтом Банку та Розрахунковим центром укладено договір про клірингове обслуговування, умовами якого, зокрема, передбачається надання Розрахунковим центром послуги клірингу зобов’язань за правочинами щодо цінних паперів та здійснення грошових розрахунків за правочинами щодо цінних паперів (далі – клірингові послуги), за надання яких Банк буде сплачувати на користь Розрахункового центру комісійну винагороду за клірингові послуги.

У свою чергу клієнт Банку буде відшкодовувати Банку витрати на сплату на користь Розрахункового центру комісійної винагороди за клірингові послуги.

З огляду на викладене, Банк просить надати індивідуальну податкову консультацію щодо податкових наслідків з ПДВ у разі відшкодування клієнтом Банку витрат на сплату на користь Розрахункового центру комісійної винагороди за клірингові послуги в описаній у зверненні ситуації.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються нормами ПКУ (пункт 1.1 статті 1 розділу І ПКУ).

Правові основи оподаткування ПДВ встановлено розділом V та підрозділом 2 розділу XX ПКУ.

Перелік операцій, які є об’єктом оподаткування ПДВ, визначено у пункті 185.1 статті 185 розділу V ПКУ.

Так, згідно з підпунктами «а» і «б» пункту 185.1 статті 185 розділу V ПКУ об’єктом оподаткування ПДВ є операції платників ПДВ з постачання товарів/послуг, місце постачання яких відповідно до статті 186 розділу V ПКУ розташоване на митній території України.

Під постачанням послуг розуміється будь-яка операція, що не є постачанням товарів, чи інша операція з передачі права на об'єкти права інтелектуальної власності та інші нематеріальні активи чи надання інших майнових прав стосовно таких об'єктів права інтелектуальної власності, а також надання послуг, що споживаються в процесі вчинення певної дії або провадження певної діяльності (підпункт 14.1.185 пункту 14.1 статті 14             розділу І ПКУ).

Пунктом 188.1 статті 188 розділу V ПКУ визначено, що база оподаткування ПДВ операцій з постачання товарів/послуг визначається виходячи з їх договірної вартості з урахуванням загальнодержавних податків та зборів (крім акцизного податку, який нараховується відповідно до підпунктів 213.1.9 і 213.1.14 пункту 213.1 статті 213 розділу VІ ПКУ, збору на обов'язкове державне пенсійне страхування, що справляється з вартості послуг стільникового рухомого зв'язку, податку на додану вартість та акцизного податку на спирт етиловий, що використовується виробниками - суб'єктами господарювання для виробництва лікарських засобів, у тому числі компонентів крові і вироблених з них препаратів (крім лікарських засобів у вигляді бальзамів та еліксирів).

До складу договірної (контрактної) вартості включаються будь-які суми коштів, вартість матеріальних і нематеріальних активів, що передаються платнику податків безпосередньо покупцем або через будь-яку третю особу у зв'язку з компенсацією вартості товарів/послуг.

Відповідно до підпункту 196.1.5 пункту 196.1 статті 196 розділу V ПКУ не є об’єктом оподаткування ПДВ, зокрема, операцій з надання послуг із:

виконання платіжних операцій, що надаються надавачами платіжних послуг, операторами платіжних систем;

розрахунково-касового обслуговування.

Перелік послуг з виконання платіжних операцій, розрахунково-касового обслуговування, які відповідно до підпункту 196.1.5 пункту 196.1 статті 196 розділу V Податкового кодексу України не є об'єктом оподаткування затверджено постановою Правління Національного банку України від 01.08.2017 № 73 (у редакції постанови Правління Національного банку України від 15.09.2023 № 114).

Враховуючи викладене, та виходячи із аналізу норм ПКУ та інших нормативно-правових актів зазначених вище, опису питання і фактичних обставин, наявних у зверненні, ДПС повідомляє.

Об’єктом оподаткування ПДВ є, зокрема, операції платників ПДВ з постачання послуг, місце постачання яких відповідно до статті 186 розділу V ПКУ розташоване на митній території України, а не сума відшкодування певних витрат.

З огляду на описану у зверненні ситуацію має місце операція Банку з постачання клієнту Банку відповідних послуг, що споживаються в процесі вчинення певної дії або провадження певної діяльності, а відшкодування клієнтом Банку зазначених вище витрат Банку розцінюється як компенсація (оплата) вартості таких послуг.

При цьому, якщо такі послуги належать до категорії послуг з виконання платіжних операцій, що надаються надавачами платіжних послуг, або послуг з розрахунково-касового обслуговування, то операції з постачання таких послуг не будуть об’єктом оподаткування ПДВ.

Якщо такі послуги не належать до категорії послуг з виконання платіжних операцій, що надаються надавачами платіжних послуг, або послуг з розрахунково-касового обслуговування, то операції з постачання таких послуг підлягатимуть оподаткуванню ПДВ у загальновстановленому порядку.

З питання віднесення таких послуг до категорії послуг з виконання платіжних операцій, що надаються надавачами платіжних послуг, або послуг з розрахунково-касового обслуговування, ДПС рекомендує звернутися до Національного банку України.

Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (пункт 52.2 статті 52 глави 3 розділу ІІ ПКУ).