X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 03.10.2023 р. № 3368/ІПК/99-00-24-03-03-06

Державна податкова служба України, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), розглянула Ваше звернення щодо застосування спрощеної системи оподаткування та в межах компетенції повідомляє.

У своєму зверненні платник податків повідомив, що фізична особа – підприємець був зареєстрований платником єдиного податку другої групи у 2020 році. У такому статусі перебував до кінця (    ) 2022 року.

У (   ) 2022 року платник податку допустив перевищення обсягу доходу, передбаченого для платників єдиного податку другої групи. У зв’язку з цим платником сплачено єдиний податок за ставкою 15 відс. на суму перевищення обсягу доходу для платників єдиного податку другої групи.

01 (    ) 2022 року фізична особа – підприємець – платник єдиного податку другої групи подав заяву про перехід з другої групи на третю групу
5 відс. з 01 липня 2022 року, і перебував на третій групі 5 відс. до (    )
2022 року. Після чого (    ) 2022 року платник податків подав заяву про перехід на третю групу із застосуванням ставки 2 відс. з (   ) 2022 року.

Таким чином, з (   ) 2022 року платник набув статусу платника єдиного податку третьої групи, який використовує особливості оподаткування, встановлені п. 9 підрозділу 8 розділу ХХ «Перехідні положення» Кодексу і перебувала у такому статусі по (   ) 2023 року.

Станом на дату надсилання цього звернення фізична особа – підприємець – платник єдиного податку третьої групи, який використовує особливості оподаткування, встановлені п. 9 підрозділу 8 розділу ХХ «Перехідні положення» Кодексу не подавала жодних інших заяв для зміни ставки та групи платника єдиного податку.

Після набрання чинності Закону України від 30 червня 2023 року
№ 3219-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей оподаткування у період дії воєнного стану» (далі – Закон № 3219) фізична особа – підприємець – платник єдиного податку планує автоматично повернутись на третю групу із застосуванням ставки єдиного податку 5 відсотків.

У зв’язку з чим фізична особа – підприємець – платник єдиного податку третьої групи, просить надати індивідуальну податкову консультацію з наступних питань:

1. Чи зможе фізична особа – підприємець – платник єдиного податку, який станом на 31 липня 2023 року є платником єдиного податку третьої групи за ставкою 2 відс., після набрання чинності Закону № 3219 без подачі будь-яких додаткових заяв автоматично перейти на третю групу 5 відс. з 1 серпня
2023 року, а потім після цього з четвертого кварталу 2023 року перейти на сплату єдиного податку за ставкою для другої групи, подавши відповідну заяву до 15 вересня 2023 року (зважаючи на допущене перевищення обсягу доходу для платників податку 2 групи в 2022 році)?

2. У разі якщо так, то який граничний обсяг доходу допускається для цієї фізичної особи – підприємця – платника єдиного податку у 2023 році:

а) спочатку для третьої групи 5 відс. – після автоматичного переходу з третьої групи 2відс. на третю групу 5 відс. з 01 серпня 2023 року;

б) потім після цього для другої групи – при переході з третьої групи
5 відс. на другу групу з 01 жовтня 2023 року?

3. Чи зазначені у п. 2 прохальної частини звернення, ліміти доходу поглинають один одного чи розраховуються окремо?

4. Якщо фізична особа – підприємець – платник єдиного податку, який
з 01 серпня 2023 року автоматично перейшов з третьої групи 2 відс. на третю групу 5 відс, за період з 01 серпня по 30 вересня 2023 року наблизиться до граничного обсягу доходу (але не перевищить його) для платників єдиного податку третьої групи 5 відс. у 2023 році (які на неї перейшли з 01 серпня
2023 року після перебування на третій групі 2 відс.), то чи зможе така фізична особа – підприємець – платник єдиного податку перейти з 01 жовтня 2023 року шляхом подання відповідної заяви на другу групу платників єдиного податку? І якщо так, то який граничний обсяг доходу для такої фізичної особи – підприємця – платника єдиного податку другої групи на період після такого переходу – тобто з 01 жовтня 2023 року по 31 грудня 2023 року?

5. Якщо фізична особа – підприємець – платник єдиного податку, який
з 01 серпня 2023 року автоматично перейшов з третьої групи 2 відс. на третю групу 5 відс., за період з 01 серпня по 30 вересня 2023 року взагалі не буде отримувати ніякого доходу, то чи зможе така фізична особа – підприємець – платник єдиного податку перейти з 01 жовтня 2023 року шляхом подання відповідної заяви на другу групу платників єдиного податку? І якщо так, то який граничний обсяг доходу для такої фізичної особи – підприємця – платника єдиного податку на другій групі на період після такого переходу – тобто
з 01 жовтня 2023 року по 31 грудня 2023 року?

6. З урахування викладених у зверненні фактичних обставин, як саме буде розраховуватись розмір доходу фізичної особи – підприємця – платника єдиного податку, при переході у 2023 році спочатку з третьої групи 2 відс. на третю групу 5 відс., а потім з третьої групи 5 відс. на другу групу?

7. Чи буде застосовуватись при розрахунку доходу, вказаному у пп. 4, 5, 6 звернення, абзац другий п.п. 91.4.1 п.п. 91.4 п. 91 розділу ХХ «Перехідні положення» Кодексу?

8. Чи беруться до уваги показники доходу такої фізичної особи – підприємця – платника єдиного податку за 2022 рік (у тому числі допущене фізичною особою – підприємцем – платником єдиного податку перевищення граничного обсягу доходу для платника єдиного податку другої групи) при переході з третьої групи 5 відс. на другу групу?

9. Як правильно застосовувати поняття «обраної ним групи», що вживається у п.п. 298.1.5 п. 298.1 ст. 298 Кодексу:

а) група, на якій платник єдиного податку перебуває до моменту переходу на іншу групу платників єдиного податку;

б) група платників єдиного податку, на яку переходить платник єдиного податку?

10. Чи буде застосовуватись п.п. 91.4.3 п.п. 91.4 п. 91 розділу ХХ «Перехідні положення» Кодексу до фізичної осби – підприємця – платника єдиного податку за умов фактичних обставин, викладених у цьому зверненні, та як саме?

Щодо першого – четвертого питань

Правові засади застосування спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності, а також справляння єдиного податку встановлено главою 1
розділу XIV Кодексу.

Відповідно до п.п. 3 п. 291.4 ст. 291 Кодексу до платників єдиного податку, які відносяться до третьої групи, належать, зокрема фізичні особи – підприємці, які не використовують працю найманих осіб або кількість осіб, які перебувають з ними у трудових відносинах, не обмежена та юридичні особи – суб’єкти господарювання будь-якої організаційно-правової форми, у яких протягом календарного року обсяг доходу не перевищує 1167 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 01 січня податкового (звітного) року.

Згідно зі ст. 292 Кодексу для фізичної особи – підприємця – платника єдиного податку доходом є дохід, отриманий протягом податкового (звітного) періоду в грошовій формі (готівковій та/або безготівковій); матеріальній або нематеріальній формі, визначеній п. 292.3 ст. 292 Кодексу. При цьому до доходу не включаються отримані такою фізичною особою пасивні доходи у вигляді процентів, дивідендів, роялті, страхові виплати і відшкодування, доходи у вигляді бюджетних грантів, а також доходи, отримані від продажу рухомого та нерухомого майна, яке належить на праві власності фізичній особі та використовується в її господарській діяльності.

Разом з тим відповідно до п. 9 підрозділу 8 розділу ХХ «Перехідні положення» Кодексу (у редакція, яка діяла до 1 серпня 2023 року) тимчасово, з 01 квітня 2022 року до припинення або скасування воєнного, надзвичайного стану на території України, положення розділу XIV Кодексу застосовуються з урахуванням таких особливостей.

Відповідно до п.п. 9.2 п. 9 підрозділу 8 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу платниками єдиного податку третьої групи можуть бути фізичні особи – підприємці та юридичні особи – суб’єкти господарювання будь-якої організаційно-правової форми.

До таких осіб не застосовується обмеження щодо обсягу доходу та кількості осіб, які перебувають з ними у трудових відносинах.

Згідно з п.п. 9.4 п. 9 підрозділу 8 розділу ХХ «Перехідні положення» Кодексу відсоткова ставка єдиного податку для платників єдиного податку третьої групи, які використовують особливості оподаткування, встановлені п. 9 підрозділу 8 розділу ХХ «Перехідні положення» Кодексу, встановлюється у розмірі 2 відс. доходу, визначеного відповідно до ст. 292 Кодексу.

Крім того, після припинення або скасування воєнного, надзвичайного стану на території України платники єдиного податку третьої групи, які на день припинення або скасування воєнного, надзвичайного стану на території України використовували особливості оподаткування, встановлені п. 9 підрозділу 8 розділу ХХ «Перехідні положення» Кодексу, з першого дня місяця, наступного за місяцем припинення або скасування воєнного, надзвичайного стану на території України, втрачають право на використання особливостей оподаткування, передбачених п. 9 підрозділу 8 розділу ХХ «Перехідні положення» Кодексу, і автоматично вважаються такими, що застосовують систему оподаткування, на якій такі платники податку перебували до обрання особливостей оподаткування, передбачених п. 9 підрозділу 8 розділу ХХ «Перехідні положення» Кодексу.

Платник податку має право самостійно (шляхом подання заяви) відмовитися від використання особливостей оподаткування, передбачених цим пунктом, з першого дня місяця, наступного за місяцем, у якому прийнято таке рішення. У такому разі платник податків вважається таким, що застосовує систему оподаткування, на якій він перебував до обрання особливостей оподаткування, передбачених п. 9 підрозділу 8 розділу ХХ «Перехідні положення» Кодексу, крім випадку, якщо у заяві про відмову від використання особливостей оподаткування, передбачених цим пунктом, платник податку зазначив про перехід на сплату інших податків і зборів (п.п. 9.9 п. 9 підрозділу 8 розділу ХХ «Перехідні положення» Кодексу).

Враховуючи викладене та зважаючи на зміни, внесені до Кодексу в частині застосування розділу XIV Кодексу, фізичні особи – підприємці – платники єдиного податку третьої групи, які під час використання особливостей оподаткування, встановлених п. 9 підрозділу 8 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу, отримали дохід, розмір якого перевищує граничні обсяги доходу, встановлені п. 291.4 ст. 291 Кодексу для кожної групи платників єдиного податку, після припинення або скасування воєнного, надзвичайного стану на території України автоматично вважаються такими, що застосовують систему оподаткування, на якій такі платники податку перебували до обрання особливостей оподаткування, передбачених п. 9 підрозділу 8 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу.

При цьому дохід, отриманий у період застосування особливостей оподаткування, встановлених п. 9 підрозділу 8 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу, не включається до суми граничного обсягу доходу, визначеного п.п. 2 п. 291.4 ст. 291 Кодексу.

Разом з цим Законом № 3219 абзац перший п. 9 підрозділу 8 розділу ХХ «Перехідні положення» Кодексу викладено у новій редакції, а саме: установити, що тимчасово, з 1 квітня 2022 року до припинення або скасування воєнного, надзвичайного стану на території України, але не пізніше ніж до 1 серпня
2023 року, положення розділу XIV Кодексу застосовуються з урахуванням таких особливостей.

Крім того, п.п. 91.4 п. 91 підрозділу 8 розділу ХХ «Перехідні положення» Кодексу справляння єдиного податку платниками, які до 1 серпня 2023 року використовували особливості оподаткування, встановлені пунктом 9 цього підрозділу, здійснюється з урахуванням таких особливостей:

Так, відповідно до п.п. 91.4.1 п.п. 91.4 п. 91 підрозділу 8 розділу ХХ «Перехідні положення» Кодексу платники податків, які станом на 31 липня
2023 року використовували особливості оподаткування, встановлені п. 9 підрозділу 8 розділу ХХ «Перехідні положення» Кодексу, та не відмовилися від їх використання самостійно, і до переходу на такі особливості були платниками єдиного податку, з 1 серпня 2023 року автоматично вважаються платниками єдиного податку тієї групи єдиного податку, на якій вони перебували до моменту переходу на застосування особливостей третьої групи, встановлених п. 9 підрозділу 8 розділу ХХ «Перехідні положення» Кодексу.

Дохід, отриманий у період застосування особливостей оподаткування, встановлених п. 9 підрозділу 8 розділу ХХ «Перехідні положення» Кодексу, не включається до обсягу доходу, визначеного для відповідної групи платників єдиного податку, встановленого п. 291.4 ст. 291 Кодексу.

При цьому встановити, що у 2023 звітному році обсяг доходу для відповідної групи платників єдиного податку, встановлений п. 291.4 ст. 291 Кодексу, визначається пропорційно до кількості календарних місяців поточного календарного року, протягом яких платник єдиного податку не застосовував особливості оподаткування, встановлені п. 9 підрозділу 8 розділу ХХ «Перехідні положення» Кодексу (п.п. 91.4.3 п.п. 91.4 п. 9 підрозділу 8 розділу ХХ «Перехідні положення» Кодексу).

Таким чином, платник застосовує спрощену систему оподаткування з 01.01.2020 як платник єдиного податку третьої групи, зокрема за ставками:

5 відс. доходу – з 01.07.2022 по 06.07.2022;

2 відс. доходу – з 07.07.2022 по 31.07.2023;

5 відс. доходу – з 01.08.2023.

Граничний обсяг доходу для такого платника на 5 місяців до кінця
2023 року становитиме 3 257 875 гривень.

Розрахунок граничного обсягу доходу на 5 місяців до кінця 2023 року:
(7 818 900 грн/12 місяців)*5 місяців = 3 257 875 гривень.

Якщо з 01 жовтня 2023 року суб’єкт господарювання обирає сплату єдиного податку для другої групи, граничний обсяг доходу для такого платника на 5 місяців до кінця 2023 року становитиме 2 328 250 гривень.

Розрахунок граничного обсягу доходу на 5 місяців до кінця 2023 року:
(5 587 800 грн/12 місяців)*5 місяців = 2 328 250 гривень.

Водночас, відповідно до п. 292.16 ст. 292 Кодексу право на застосування спрощеної системи оподаткування в наступному календарному році мають платники єдиного податку за умови неперевищення протягом календарного року обсягу доходу, встановленого для відповідної групи платників єдиного податку.

При цьому, якщо протягом календарного року платники першої і другої груп використали право на застосування іншої ставки єдиного податку у зв'язку з перевищенням обсягу доходу, встановленого для відповідної групи, право на застосування спрощеної системи оподаткування в наступному календарному році такі платники мають за умови неперевищення ними протягом календарного року обсягу доходу, встановленого п.п. 3 п. 291.4 ст. 291 Кодексу.

        Щодо п’ятого – десятого питань

Відповідно до п. 298.1 ст. 298 Кодексу порядок обрання або переходу на спрощену систему оподаткування платниками єдиного податку першої – третьої груп здійснюється відповідно до п.п. 298.1.1 – 298.1.4 п. 298.1
ст. 298 Кодексу.

Згідно з п.п. 298.1.5 п. 298.1 ст. 298 Кодексу за умови дотримання платником єдиного податку вимог, встановлених Кодексом для обраної ним групи, такий платник може самостійно перейти на сплату єдиного податку, встановленого для інших груп платників єдиного податку, шляхом подання заяви до контролюючого органу не пізніше ніж за 15 календарних днів до початку наступного кварталу. При цьому у платника єдиного податку третьої групи, який є платником податку на додану вартість, анулюється реєстрація платника податку на додану вартість у порядку, встановленому Кодексом, у разі обрання ним першої або другої групи чи ставки єдиного податку, встановленої для третьої групи, яка включає податок на додану вартість до складу єдиного податку (п.п. 298.1.5 п. 298.1 ст. 298 Кодексу).

При цьому обраною групою вважається та група єдиного податку на якій платник перебуває на даний момент.

Суб'єкт господарювання, який є платником інших податків і зборів відповідно до норм Кодексу, може прийняти рішення про перехід на спрощену систему оподаткування шляхом подання заяви до контролюючого органу не пізніше ніж за 15 календарних днів до початку наступного календарного кварталу. Такий суб'єкт господарювання може здійснити перехід на спрощену систему оподаткування один раз протягом календарного року (абзац перший п.п. 298.1.4 п. 298.1 ст. 298 Кодексу).

У разі зміни ставки єдиного податку заява подається платником єдиного податку третьої групи не пізніше ніж за 15 календарних днів до початку календарного кварталу, в якому буде застосовуватися така ставка (абзац другий п. 298.6 ст. 298 Кодексу).

При цьому така особа не може повторно обрати у поточному році спрощену систему оподаткування, оскільки вже скористалась своїм правом на застосування спрощеної системи оподаткування у цьому році.

Разом з тим така фізична особа може перейти на спрощену систему оподаткування з 01 січня наступного року, за умови відповідності вимогам
ст. 291 Кодексу.

Водночас п.п. 91.4.4 п.п. 91.4 п. 91 підрозділу 8 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу передбачено, що у 2023 звітному році суб'єкти господарювання, які у 2023 році використовували особливості оподаткування, встановлені п. 91 підрозділу 8 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу, та втратили право або самостійно відмовилися від використання особливостей оподаткування, встановлених п. 9 підрозділу 8 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу, і були переведені на сплату інших податків і зборів, визначених Кодексом, або щодо яких проведено державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності, мають право у 2023 році повторно здійснити перехід (обрати) на спрощену систему оподаткування, в тому числі у разі повторної протягом 2023 року державної реєстрації фізичною особою – підприємцем, шляхом подання заяви за загальною процедурою, визначеною Кодексом.

При цьому у разі подання заяви до 01 вересня 2023 року суб'єкт господарювання вважається платником єдиного податку з 01 серпня 2023 року (крім єдиного податку третьої групи із ставкою єдиного податку у розмірі, визначеному п.п. 1 п. 293.3 ст. 293 Кодексу, якщо така особа станом
на 01 серпня 2023 року не зареєстрована платником ПДВ).

Відповідно до п.п. 91.4.2 п.п. 91.4 п. 91 підрозділу 8 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу вимоги, встановлені п. 291.4 ст. 291 Кодексу для відповідної групи платників єдиного податку щодо кількості осіб, які перебувають з таким платником податку у трудових відносинах, мають бути виконані до першого числа місяця, наступного за календарним місяцем, в якому платник податку втратив право або самостійно відмовився від використання особливостей оподаткування, встановлених п. 9 підрозділу 8 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу.

Обмеження, встановлені пп. 291.5 та 291.51 ст. 291 Кодексу для платників єдиного податку, мають бути виконані до першого числа місяця, наступного за календарним місяцем, в якому платник податку втратив право або самостійно відмовився від використання особливостей оподаткування, встановлених п. 9 підрозділу 8 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу.

Отже, фізичні особи – підприємці, які до обрання спрощеної системи з особливостями оподаткування були платниками єдиного податку третьої групи або платниками на загальній системі оподаткування, та в липні 2023 року відмовилися від особливостей оподаткування і з 01.08.2023 перейшли на сплату інших податків і зборів, мають право подати заяву про застосування спрощеної системи оподаткування до 01.09.2023 та бути платниками єдиного податку першої або другої групи за умови дотримання вимог глави 1 розділу XIV Кодексу.

        Відповідно до п. 52.2 ст. 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.

_____________________________________________________________________________

Дана індивідуальна податкова консультація діє до зміни/втрати чинності норм законодавства, щодо яких надано індивідуальну податкову консультацію.