X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 03.10.2023 р. № 3336/ІПК/99-00-24-03-02-06

Державна податкова служба України, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), розглянула звернення                                      фізичної особи – підприємця …. щодо практичного застосування окремих норм чинного законодавства і в межах компетенції повідомляє.

Фізична особа – резидент повідомила, що як фізична особарозглядає можливість бути учасником в Партнерстві з обмеженою відповідальністю ….. (далі – Партнерство)).

Законодавством …. встановлено, що оподаткуванню підлягають учасники Партнерства у відношенні доходів, отриманих кожним з учасників окремо внаслідок участі в Партнерстві. Також зазначено, що доходи учасників партнерства оподатковуються відповідно до законодавства держави, податковим резидентом якої вони є.

Таким чином, платник податків просить надати індивідуальну податкову консультацію з наступних питань:

  1. Якщо платник податків стане учасником Партнерства в …. та буде отримувати дохід від діяльності такого Партнерства, то після отримання на рахунок грошових коштів від такої діяльності чи зобов’язаний платник податків включити суму таких доходів до загального річного оподатковуваного доходу та подати податкову декларацію за наслідками звітного податкового року, а також сплатити податок та військовий збір з таких доходів?
  2. У разі якщо учасниками Партнерства  не буде прийнято рішення про розподіл прибутку Партнерства між учасниками, то в учасника Партнерства не виникають зобов’язання з подання податкової декларації за наслідками звітного податкового року, а отже не виникають обов’язки зі сплати податку на доходи фізичних осіб та військового збору?
  3. У разі якщо платник податків стане учасником Партнерства в …. та розподілений між учасниками дохід від діяльності Партнерства не буде перерахований на рахунок платника податків, то чи виникає зобов’язання зі сплати податку на доходи фізичних осіб і військового збору та подання податкової декларації?

Відповідно до п.п. 14.1.49 п. 14.1 ст. 14 Кодексу дивіденди –це платіж, що здійснюється юридичною особою, в тому числі емітентом корпоративних прав, інвестиційних сертифікатів чи інших цінних паперів, на користь власника таких корпоративних прав, інвестиційних сертифікатів та інших цінних паперів, що засвідчують право власності інвестора на частку (пай) у майні (активах) емітента, у зв'язку з розподілом частини його прибутку, розрахованого за правилами бухгалтерського обліку.

Для цілей оподаткування до дивідендів прирівнюються також, зокрема платіж у грошовій чи негрошовій формі, що здійснюється юридичною особою на користь її засновника та/або учасника (учасників) у зв'язку з розподілом чистого прибутку (його частини).

Порядок оподаткування доходів фізичних осіб врегульовано розділом ІV Кодексу, згідно з п.п. 162.1.1 п. 162.1 ст. 162 якого платником податку є фізична особа – резидент, яка отримує доходи як з джерела їх походження в Україні, так і іноземні доходи.

Підпунктом 163.1.3 п. 163.1 ст. 163 Кодексу передбачено, що об’єктом оподаткування резидента є іноземні доходи – доходи (прибуток), отримані з джерел за межами України.

Дохід, отриманий з джерел за межами України, – це будь-який дохід, отриманий резидентами, у тому числі від будь-яких видів їх діяльності за межами митної території України, включаючи, зокрема, дивіденди(п.п. 14.1.55 п. 14.1 ст. 14 Кодексу).

Оподаткування іноземних доходів встановлено п. 170.11 ст. 170 Кодексу.

Відповідно до п.п. 170.11.1 п. 170.11 ст. 170 Кодексу у разі якщо джерело виплат будь-яких оподатковуваних доходів є іноземним, сума такого доходу включається до загального річного оподатковуваного доходу платника податку – отримувача, який зобов'язаний подати річну податкову декларацію, та оподатковується за ставкою 18 відс., визначеною п. 167.1 ст. 167 Кодексу, крім:

а) доходів, визначених п.п. 167.5.4 п. 167.5 ст. 167 Кодексу, що оподатковуються за ставкою 9 відс., визначеною п.п. 167.5.4 п. 167.5 ст. 167  Кодексу;

б) прибутку від операцій з інвестиційними активами, що оподатковується в порядку, визначеному п. 170.2 ст. 170 Кодексу;

в) прибутку контрольованих іноземних компаній, що оподатковується в порядку, визначеному п. 170.13 ст. 170 Кодексу;

г) виплат у грошовій чи негрошовій формі у зв'язку з розподілом прибутку, або його частини, джерелом яких є утворення без статусу юридичної особи, створене на підставі правочину або зареєстроване відповідно до законодавства іноземної держави (території) без створення юридичної особи, що оподатковуються в порядку, визначеному п. 170.111 ст. 170 Кодексу.

        При цьому п. 170.11¹ ст. 170 Кодексу визначено порядок оподаткування виплат від утворення без статусу юридичної особи.

        Так, відповідно до п.п. 170.111.1 п. 170.11 ст. 170 Кодексу у разі якщо джерелом виплат у грошовій чи негрошовій формі у зв'язку з розподілом прибутку, або його частини, поточного періоду та/або накопиченого (нерозподіленого) за попередні періоди є утворення без статусу юридичної особи, створене на підставі правочину або зареєстроване відповідно до законодавства іноземної держави (території) без створення юридичної особи, а саме партнерство, траст, фонд, яке:

        а) відповідно до законодавства та /або документів, які регулюють його діяльність (особистого закону), має право здійснювати діяльність, спрямовану на отримання доходу (прибутку) в інтересах своїх учасників, партнерів, засновників, довірителів, бенефіціарів, вигодоодержувачів (вигодонабувачів) або групи вигодоодержувачів (вигодонабувачів) згідно з трастовою угодою чи іншим документом, який регулює діяльність такого утворення, та

        б) здійснює такі виплати на користь таких учасників, партнерів, засновників, довірителів, бенефіціарів, вигодоодержувачів (вигодонабувачів) або групи вигодоодержувачів (вигодонабувачів) згідно з трастовою угодою чи іншим документом, який регулює діяльність такого утворення, та

        в) не є контрольованою іноземною компанією,

сума таких виплат включається до загального річного оподатковуваного доходу платника податку – отримувача та оподатковується за ставкою 9 відс., визначеною п.п. 167.5.4 п. 167.5 ст. 167 Кодексу.

Згідно з п.п. 170.111.2 п. 170.111 ст. 170 Кодексу платник податку – отримувач таких виплат зобов'язаний подати річну податкову декларацію за відповідний звітний (податковий) період, в якій відобразити такі виплати.

Платник податку разом з податковою декларацією подає копії таких документів:

а) рішення особи, що здійснює управління та/або контроль іноземного утворення без статусу юридичної особи (зокрема, але не виключно, трастового (довірчого) керуючого), що повинно містити інформацію, що виплата у грошовій чи негрошовій формі здійснюється у зв'язку з розподілом прибутку, або його частини, поточного періоду та/або накопиченого (нерозподіленого) за попередні періоди;

б) письмове підтвердження наявності у платника податку прав на одержання таких виплат згідно з договором та /або особистим законом, та/або установчими документами такого іноземного утворення без статусу юридичної особи за підписом його керівника (уповноваженої особи), трастового керуючого, адміністратора або уповноваженого зберігача відповідних документів такого іноземного утворення без статусу юридичної особи, у тому числі банківської установи.

Копії зазначених документів подаються за формою та правилами, які застосовуються таким іноземним утворенням без статусу юридичної особи, трастовим керуючим, адміністратором, уповноваженим зберігачем відповідних документів такого іноземного утворення без статусу юридичної особи, у тому числі банківською установою, у відповідній іноземній державі (території).

На вимогу контролюючого органу платник податку зобов'язаний надати оригінали зазначених документів та їх переклад на українську мову. У разі подання документів англійською мовою переклад на українську мову не вимагається.

Оподаткування прибутку контрольованих іноземних компаній встановлено п. 170.13 ст. 170 Кодексу.

Відповідно до п.п. 170.13.2 п. 170.2 ст. 170 Кодексу у разі якщо контрольована іноземна компанія розподіляє прибуток або його частину на користь контролюючої особи, і така особа фактично отримує розподілені кошти (як безпосередньо, так і через ланцюг опосередкованого володіння), то застосовуються правила визначені цим підпунктом.

Також зазначені доходи є об’єктом оподаткування військовим збором (п.п. 1.2 п. 161 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення»  Кодексу).

Ставка військового збору становить 1,5 відс. об'єкта оподаткування, визначеного п.п. 1.2 п. 161 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу (п.п. 1.3 п. 161 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення»   Кодексу).

Нарахування, утримання та сплата (перерахування) податку на доходи фізичних осіб та військового збору до бюджету здійснюються у порядку, встановленому ст. 168 Кодексу, згідно з п.п. 168.2.1 п. 168.2 якої платник податку, що отримує, зокрема, іноземні доходи, зобов'язаний включити суму таких доходів до загального річного оподатковуваного доходу та подати податкову декларацію за наслідками звітного податкового року, а також сплатити податок (військовий збір) з таких доходів.

Порядок подання річної декларації про майновий стан і доходи (податкової декларації) передбачено ст. 179 Кодексу.

Враховуючи викладене, у разі якщо Партнерство є утворенням без статусу юридичної особи , але має статус контрольованої іноземної компанії, то дохід, який отримується фізичною особою – резидентом – учасником Партнерства внаслідок розподілу прибутку, оподатковується за правилами визначеними п.п. 170.13.2 п. 170.13 ст. 170 Кодексу.

        Разом з тим, якщо Партнерством, на яке поширюються норми п.п. 170.111.1 п. 170.111 ст. 170 Кодексу, внаслідок розподілу чистого прибутку здійснюється виплата доходу на користь його учасника – фізичної особи – резидента, то дохід у вигляді такої виплати включається до загального річного оподатковуваного доходу платника податків та оподатковується податком на доходи фізичних осіб за ставкою 9 відс. і військовим збором за ставкою 1,5 відс., за умови дотримання усіх вимог, визначених п. 170.111ст. 170 Кодексу.

        Водночас, якщо Партнерствомздійснюється виплата будь-якого іншого доходу ніж доходу у зв’язку з розподілом чистого прибутку, то такий дохід, отриманий фізичною особою – резидентом – учасником Партнерства, у розумінні Кодексу слід розглядати як іноземний дохід та оподатковувати за ставкою податку на доходи фізичних осіб 18 відс. і військовим збором за ставкою 1,5 відсотка.

        Разом з тим, у разі якщо дохід Партнерства буде розподілений між учасниками Партнерства,але не буде перерахований на рахунок платника податків, то з метою уникнення неоднозначного тлумачення норм податкового законодавства зазначене питання слід розглядати з урахуванням документів, зокрема, рішення учасників, статуту Партнерства тощо.

Згідно з п. 52.2 ст. 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.