X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 06.10.2023 р. № 3418/ІПК/99-00-04-02-03-06

Державна податкова служба України розглянула звернення та керуючись статтею 52Податкового кодексу України (далі – Кодекс) в межах компетенції повідомляє.

Товариство просить надати роз’яснення у податкових деклараціях з ПДВ який звітний (податковий) періодплатник-постачальник  має відобразити зменшення податкових зобов’язань на підставі розрахунків коригування (далі – РК), щодо зменшення суми компенсації, які були  складені у періоди лютий–травень 2022 року, у разі їх реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - ЄРПН)покупцем до 15.07.2022.

Пунктом 44.1 статті 44 Кодексу встановлено, що для цілей оподаткування платники податків зобов’язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов’язаних звизначенням об’єктів оподаткування та / або податкових зобов’язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, інформації, пов’язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством.

Платникам податків забороняється формування показників податкової звітності, митних декларацій на підставі даних, не підтверджених документами, що визначені абзацом першим пункту 44.1 статті 44 Кодексу.

Порядок коригування податкових зобов’язань та податкового кредиту регламентовано статтею 192 Кодексу.

Відповідно до пункту 192.1 статті 192 Кодексу, якщо після постачання товарів/послуг здійснюється будь-яка зміна суми компенсації їх вартості, включаючи наступний за постачанням перегляд цін, перерахунок у випадках повернення товарів/послуг особі, яка їх надала, або при поверненні постачальником суми попередньої оплати товарів/послуг, суми податкових зобов’язань та податкового кредиту постачальника та отримувача підлягають відповідному коригуванню на підставі РК, складеному в порядку, встановленому для податкових накладних (далі – ПН), та зареєстрованому в ЄРПН.

РК, складений постачальником товарів/послуг до ПН, яка складена на отримувача - платника податку, підлягає реєстрації в ЄРПН отримувачем (покупцем) товарів/послуг, якщо передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, для чого постачальник надсилає складений РК отримувачу.

Згідно з підпунктом 192.1.1 пунктом 192.1 статті 192 Кодексу, якщо внаслідок такого перерахунку відбувається зменшення суми компенсації на користь платника податку - постачальника, то постачальник відповідно зменшує суму податкових зобов’язань за результатами податкового періоду, протягом якого був проведений такий перерахунок.

Постачальник має право зменшити суму податкових зобов’язань лише після реєстрації в ЄРПН РК.

Законом України від 12 травня 2022 року № 2260-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей податкового адміністрування податків, зборів та єдиного внеску під час дії воєнного, надзвичайного стану» відновлено податковий обов’язок платників податків, у яких є можливість виконувати свої податкові обов’язки, зокрема в частині дотримання термінів реєстрації ПН та РК в ЄРПН.

Водночас відповідно до підпункту 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX Кодексу такі платники звільняються від відповідальності за несвоєчасне виконання таких обов’язків, дата складання яких припадає на період з 01 лютого по 31 травня 2022 року, за умови забезпечення їх реєстрації не пізніше 15 липня 2022 року.

Тобто, РК, дата складання яких припадаєна період лютий-травень 2022 року, які зареєстровані в ЄРПН до 15.07.2022 вважаються зареєстрованими своєчасно і включаються у податковій декларації з ПДВ за звітний (податковий) період, у якому відповідно до підпункту 192.1.1 пункту  192.1 статті 192 Кодексу здійснено перерахунок та складено такий розрахунок коригування.

Згідно з пунктом 2001.3 статті 2001 Кодексу платник податку має право зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в ЄРПН на суму податку (∑Накл), обчислену за формулою, одним із показників якої є ∑Перевищ - загальна сума перевищення податкових зобов’язань, зазначених платником у поданих податкових деклараціях з урахуванням поданих уточнюючих розрахунків до них, над сумою податку, що міститься в складених таким платником податкових накладних та розрахунках коригування до таких податкових накладних, зареєстрованих в ЄРПН.

Отже, для вірного обрахунку показника ∑Перевищ, розрахунки коригування на зменшення суми компенсації, дата складання яких припадаєна лютий, березень, квітень, травень 2022 року та які зареєстровані в ЄРПН до 15.07.2022року (включно), повинні бути відображені в податкових деклараціях з ПДВ за звітні (податкові) періоди лютий, березень, квітень, травень 2022 року відповідно.

Слід зазначити, що на підставі підпункту 69.9 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ Кодексу для контролюючих органів зупинявся перебіг строків, зокрема щодо надання контролюючими органами індивідуальних податкових консультацій.

Відповіднодо пункту 52.2 статті 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.